استاندار البرز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران البرز: مدیریت حوادث از دامنه خسارت ها می کاهد

استاندار البرز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران البرز: مدیریت حوادث از دامنه خسارت ها می کاهد

وقوع حوادث و رخدادهای طبیعی از حیطه اختیارات ما خارج است، اما هر حادثه‌ای را می‌توان با بهره گیری از درایت و تدبیر مدیریت کرد و خسارت های آن را به حداقل کاهش داد.
به گزارش ایران، استاندار البرز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران البرز که با حضور مدیران کل دستگاه‌های اجرایی، امدادی و مدیریت بحران استان در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، گفت: یک نمونه از این مدیریت اجرای مانورهای تمرینی است که با هدف سنجش میزان آمادگی در برابر حوادث و رویدادهای طبیعی برگزار می‌شود، بنابراین دقت و جدیت در اینگونه تمرین‌ها و پیش‌بینی وقایع و ارزیابی دامنه خسارت‌های احتمالی، نقش بسزایی در کاهش خسارت و صدمات درپی خواهد داشت.
سیدحمید طهایی ضرورت نظم، دقت در کار، آموزش و برخورداری از امکانات و تجهیزات را به عنوان مؤلفه‌های آمادگی هنگام بروز بحران و حوادث احتمالی مورد تأکید قرار داد و گفت: ۸ سال دفاع مقدس مثال گویایی از این آمادگی است چراکه در آن شرایط جنگ تحمیلی، ملت و دستگاه‌های اجرایی همیشه آماده بودند و همه امکانات را قبل از بروز حادثه پیش‌بینی می‌کردند.
نقش مدیریت استرس در مواقع بحران کمتر از تجهیزات و امکانات نیست
وی، نقش مدیریت استرس هنگام بروز بحران را نیز مهم خواند و خاطرنشان کرد: گاهی ممکن است از امکانات و تجهیزات کافی برخوردار باشیم و تمرین‌های موفقی را نیز انجام دهیم اما هنگام وقوع بحران، ممکن است از منظر روانی دارای آمادگی لازم نباشیم، بنابراین یکی از مهمترین موضوعاتی که باید مد نظر قرار دهیم مدیریت و حفظ روحیه حین وقوع حادثه و بحران است.
استاندار البرز یادآور شد: وظایف دستگاه‌های اجرایی در این زمینه بسیار خطیر و ویژه است و این آمادگی عمومی باید به تمام نهاد و دستگاه‌ها تسری یابد تا بتوان از دامنه خسارت های مالی و جانی آن کاست.
طهایی، جذب منابع مالی را یکی از مهمترین نیازهای استان اعلام کرد و گفت: برای توسعه چند وجهی و ایجاد امکانات و نیز آمادگی هنگام بروز حوادث به منابع مالی احتیاج داریم، بنابراین مدیران البرز باید با تأمین منابع مالی از وزارتخانه‌های خود بتوانند گام‌های بیشتر و موثرتری در این زمینه بردارند.
وی با بیان اینکه توجه هرچه بیشتر به این مهم به نوعی نشان دهنده توانایی مدیر است و این امر در پایان سال بخش مهمی از عملکرد موفق مدیران خواهد بود، افزود: مدیران علاوه بر تلاش برای کسب منابع مالی از وزارتخانه‌های متبوع، باید با همین امکانات مسئولیت خود را انجام دهند زیرا مردم انتظار بهترین خدمات را دارند، ضمن اینکه اگر حادثه‌ای رخ دهد نباید کمبود امکانات را بهانه کرد، هرآنچه هست باید برای خدمت به مردم استفاده کنیم و با همت مضاعف از امکانات موجود بهره ببریم.
استاندار البرز تأکید کرد: بخشی از کمبودهای مالی را می‌توان از طریق منابع ملی جبران کرد و در این زمینه باید تلاش‌های ویژه‌ای توسط مدیران صورت گیرد، البته نباید باری بر دوش مدیران ملی بگذاریم بلکه باید خودمان مسائل و مشکلات را در داخل استان حل کنیم.
طهایی نزدیکی البرز به تهران را دارای ۲ جنبه فرصت و تهدید برای استان ارزیابی کرد گفت: با تدبیر و برنامه‌ریزی منسجم می‌توان ضمن خنثی کردن تهدیدها آنها به فرصت تبدیل کرد.
به گفته وی، یکی از موضوع‌هایی که سبب تفاوت البرز با سایر استان‌هاست تازه تأسیس بودن آن است که نزدیکی به تهران نیز مشکلاتی را برای آن به‌وجود آورده است که به هرحال باید با پرهیز از هرگونه غفلت، از امکانات موجود برای توسعه این استان تازه تأسیس بهره برد.
استاندار البرز تأکید کرد: اطلاع رسانی دقیق و حساب شده هنگام بروز بحران بسیار مهم است چرا که باید بازتاب اینگونه اخبار مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و ارزیابی شود که آیا در جریان قرار دادن مردم می‌تواند به جلوگیری یا کاهش خسارت ها کمک کند.
توجه مسئولان به نقش اطلاع‌رسانی در مواقع بحران
طهایی تصریح کرد: اطلاع رسانی در این زمینه باید با حساسیت خاص توأم با ایجاد آرامش روانی و بیشتر جنبه آگاهی بخشی به مردم باشد و لازم است این موضوع مهم مورد توجه جدی مسئولان دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی بخصوص اهالی رسانه قرار گیرد.
وی صرفه جویی در مصرف را از جمله مباحث مهم اطلاع رسانی در این زمینه برشمرد و یادآور شد: رسانه‌ها در کنار مدیران می‌توانند با اطلاع‌رسانی صحیح به مردم، آنان را برای آمادگی بیش از پیش در مواقع بحرانی یاری دهند.
سرپرست روزنامه ایران در البرز نیز در ادامه با تأکید بر دیدگاه‌های استاندار البرز به خصوص در زمینه اهمیت اطلاع‌رسانی عمومی گفت: این روزنامه برای تحقق این اهداف با رعایت اصول حرفه‌ای خبر و خبررسانی آمادگی کامل دارد.
سیدرضا جمشیدی با پیشنهاد تشکیل ستاد خبری برای هماهنگی هرچه بیشتر در مواقع بروز بحران، افزود: روزنامه ایران به عنوان رسانه دولت تدبیر و امید و یکی از فراگیرترین رسانه‌ها آماده است در تعامل و هماهنگی با سازمان ها و نهادهای مختلف استان، تمام پیام ها و مطالب آموزشی را در اسرع وقت در اختیار مردم قرار داده و در زمینه اطلاع‌رسانی و کاستن دامنه خسارت های احتمالی از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.
استاندار البرز همچنین ستاد مدیریت بحران را به عنوان ستادهای مهم استان مورد تأکید قرار داد و از همه مدیران دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای اجرایی استان خواست در جلسه‌های این ستاد شرکت کنند.
طهایی گفت: هیچ فعالیتی مهمتر و با اهمیت‌تر از مدیریت بحران در استان وجود ندارد، بنابراین همه دستگاه‌ها باید برای مقابله با بحران‌های احتمالی آماده باشند.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری البرز نیز در این نشست گفت: با توجه به فرارسیدن فصل گرما و افزایش شمار حضور گردشگران در استان، ایمنی راه‌ها، تأمین سوخت در محورهای ارتباطی پر تردد ضروری است.
ابوالقاسم باقری افزود: ابزار و امکانات ایمنی اولیه باید در اختیار پلیس راه قرار گیرد تا در مواقع بروز حوادث نیروهای این نهاد بتوانند کمک بیشتر و موثرتری به حادثه‌دیدگان داشته باشند.
وی با بیان اینکه گرچه البرز ۳ درصد مساحت کل کشور را دارد اما ۱۸ درصد تردد خودروها در این استان انجام می‌شود، گفت: این در حالی است که برخی کمبودها از جمله جرثقیل سنگین در مواقع بروز حادثه در محورهای ارتباطی این استان مشکلات و نارسایی‌هایی ایجاد کرده است.
در این جلسه اکبری رئیس پلیس راهور، شریفی رئیس راهنمایی و رانندگی، دکتر درفشی رئیس دانشگاه علوم پزشکی، بهزاد پارسا مدیر کل آب منطقه‌ای، غلامرضا رضایی‌فر مدیر آبفا، سیداصغر برایی‌نژاد مدیرکل دامپزشکی و فرمانداران شهرستان‌های مختلف استان البرز گزارشی از حوزه کاری و مدیریتی خود ارائه کردند.
مدیریت منابع طبیعی در حوزه محیط زیست، کمبود آب شرب، مصرف بالای آب در کرج، آلودگی برخی از منابع آبی، ضرورت افزایش فضاهای درمانی به عنوان یکی از نیازهای اصلی مدیریت بحران و احتمال شیوع نوعی بیماری دامی از مرزهای غربی کشور از جمله گزارش های ارائه شده در این نشست بود.

این مطلب را به اشتراک بگذار