چرا ارزش های شخصی کلید کمپین های موفق بازاریابی هستند ؟

در سال 1997(1375)، استیو جابز یکی از مهمترین اصول آمیخته بازاریابی را با این جمله کوتاه توضیح داد که: “در نظر من بازاریابی یعنی ارزش‌ها.” او در ادامه توضیح می دهد که چگونه برخی از برندهای نمادین و موفق ارتباط نزدیکی با ارزش‌های شخصی مشتری دارند. این اصلی از بازاریابی است که ارزش پرداختن بیشتر به آن احساس می شود.

همه ما بر اساس مجموعه ای از ارزش‌ها زندگی می کنیم که برای ما مهم (یا بی اهمیت) هستند. برخی مردم لذت بردن و به دنبال هیجان رفتن را جستجو می کنند(هدونیزم=فلسفه خوشی پرستی وتمتع از لذایذ دنیای زودگذر). برخی تاثیر و کنترل داشتن بر زیردستان را ارزش تلقی می کنند(قدرت). در عین حال، برخی دیگر کمک کردن به دیگران و تبدیل کردن دنیا به مکانی بهتر برای زندگی را ارزش می دانند(خیرخواهی). ارزش‌ها، باورها و اهدافی هستند که از برخی موقعیت ها به منظور تحریک رفتار فراتر می روند. درک و فهم اینکه مشتریان چه چیزهایی را ارزش می دانند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چرا که همانند ویژگی های شخصیتی و برخی دیگر تفاوت های فردی، ارزش‌ها توانایی قدرتمند خود در پیش بینی تعدادی از تجربیات مشتری و عملیات بازاریابی مختلف را اثبات کرده اند. ارزش ها همچنین توانایی خود در پیش بینی مجموعه متنوعی از رفتارهای خرید از انتخاب یک جفت عینک آفتابی تا خرید محصولات دوستدار محیط زیست یا محصولات ارگانیک را نشان داده اند.

با داشتن درکی جامع از ساختار ارزش های مختلف (مثلا هدونیزم، قدرت، خیرخواهی و …)، بازاریابان می توانند از قدرت پیش بینی آنها در زمینه های مختلف بازاریابی بهره ببرند.

تعدادی کمپین های بازاریابی یا تبلیغات ممکن است بصورت به طور مستقیم (از روی خوش شانسی) در هماهنگ ساختن یک برند با ارزش های ایده‌آل مشتریان به موفقیت دست پیدا کنند. با این وجود، روش های حساب شده و نظام مند مختلفی وجود دارد که می توانند به شما اطمینان دهند که فرایند انتقال پیام، بازاریابی و ترفیع و ترویج شما به موفقیت نائل می شود. در
ادامه چند حوزه خاص کاربردی و اینکه چرا باید آنها را در استراتژی بازاریابی خود لحاظ کنید را مورد بررسی قرار می دهیم.

بازاریابی ایمیلی

تحقیقات نشان داده که وقتی پیام های ما برای افراد بر اساس خصوصیات شخصیتی آنها شخصی سازی می شوند، اثربخشی بیشتری داشته و متقاعد کننده تر هستند. همین اثر بطور کامل برای افرادی که ارزش های مختلف برایشان اولویت بندی دارد نیز صادق است.

به عنوان مثال فرض کنیم که هتلی قصد اجرای یک کمپین بازاریابی ایمیلی به منظور ترویج و ترفیع یکی از هتل های خود را دارد. آن دسته از افرادی که به شدت برای هدونیزم ارزش قائل هستند بیشتر با بخش هایی از ایمیل ارتباط برقرار خواهند کرد که در ارتباط با خوشی و لذت و نشاط (مثلا نزدیکی به بارها و کلاب ها) است. آن دسته افرادی که بیشتر برای سنت یا پیروی از رسوم و عقاید ارزش قائل هستند ممکن با عناصری در ارتباط با دورهمی، خانواده و دوستی (مثلا اتاق های آرام) هماهنگ باشند. هر قدر اطلاعات بیشتری در رابطه با این ارزش ها داشته باشید، امکان تنظیم های ایمیل های بهتری بر این اساس خواهید داشت.

برنامه های وفادار سازی مشتری

در برنامه های وفاداری وقتی ارزش های شخصی خریدار و برنامه تنظیم شده در هماهنگی بیشتر با یکدیگر باشند. وقتی مشتریان احساس هماهنگی بیشتر با برنامه از نظر ارزش های درونی خود داشته باشند، احتمال خرید مجدد آنها از برند و همچنین توصیه کردن آن برند به دوستان خودشان بیشتر و بیشتر می شود.

شخصی سازی تجارت الکترونیک

سایت های تجارت الکترونیک زیرساخت دیگری برای شخصی سازی ارزش ها هستند. به عنوان مثال، اگر شرکتی به این نتیجه برسد که بهترین مشتریان آنها برای پیروزی و موفقیت ارزش قائل هستند، می توانند مثلا صفحات فرود سایت خود را با پیام هایی حول محور موفقیت، هدف و مسائلی از این دست طراحی کنند. یا مثلا اگر این دسته از مشتریان برای جهانی سازی خیرخواهی ارزش زیادی قائل باشند، صفحات فرود سایت هایی که این افراد مشتریان آنها هستند می توانند با پیام های حول محور دوستی یا عناصر صلح‌آمیز طراحی شوند.

این دو مورد تنها دو مثال ساده از نقاط ورود به سودبردن از ارزش هابرای هماهنگی بهتر و بیشتر با بخش های کلیدی مشتریان بود که البته با برنامه ریزی های استراتژیک بهتر و بیشتر، ارزش‌ها می توانند برای دستیابی به مجموعه گسترده تری از اهداف مورد استفاده قرار بگیرند.

منبع: آی بازاریابی

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر