شاید بعضی‌ها تصور می‌کنند که عمر تبلیغات آفلاین مانند بیلبورد‌ها، رادیو، تلویزیون و… به اتمام رسیده‌است و تمرکز روی آن‌ها به دلیل هزینه‌های هنگفت و محدودیت‌هایی که دارند خیلی درست نیست. اما در حقیقت امروز در دوره‌ای از تبلیغات هستیم که تبلیغات آفلاین با یک رویکرد جدید در جریان است به طوری‌ که نقش بسیار مهمی را در بازاریابی مدرن بازی می‌کنند. اما این باز تعریف از تبیلغات سنتی، مدیون یک ادغام است آن هم ادغام تبلیغات آفلاین و آنلاین که در شیوه‌های متنوعی در جامعه و فرآیند‌های بازاریابی نمود پیدا می‌کند.

نمونه هایی از ادغام تبلیغات آفلاین و آنلاین :

ادغام رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات آفلاین:

این روزها شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک رسانه، در دنیای بازاریابی در حال رشد هستند و مهمترین عامل تأثیرگذار در روابط عمومی را بازی می‌کنند و به نحوی به تکمیل تبلیغات آفلاین می‌پردازند. بدین‌ترتیب ما با جنبه‌های مختلفی از ترکیب فضای آنلاین و آفلاین مواجهیم و با توجه به نیاز موجود در فضای حاکم نیازمند تسلط بر این ادغام در فرآیند تبلیغات هستیم اما نکته‌ بسیار مهم، فهمِ کاربر از تبلیغات است که محقق نمی‌شود مگر با تأکید، توضیح و ارتباطی بیشتر حول محور تبلیغات مورد نظر در شبکه‌های اجتماعی.

در این زمان کاربران برای کسب اطلاعات بیشتر به جستجو در صفحات وب و شبکه‌های اجتماعی می‌پردازند تا در رابطه با آنچه که در تبلیغات محیطی، بیلبوردها و دیگر تبلیغات آفلاین می‌بینند جزییات بیشتری بدانند. آن چیزی که بدیهی است این جستجو‌ها به یک امر طبیعی و مسلم تبدیل شده‌است و شما به عنوان یک آگهی‌دهنده در فضای آفلاین باید بدانید، تعداد زیادی از مخاطبان امروزه نسبت به تبلیغات آفلاین کم توجه‌تر هستند و یا تبلیغات شما را فقط با توضیحات بیشتر در دنیای آنلاین می‌پذیرند و درک می‌کنند. همچنین  تعدادی از مخاطبانِ هدف شما، کسانی هستند که به دلیل علاقه یا سبک زندگی‌شان کلاً با فضای آفلاین برخوردی ندارند. اما باید بدانید که این موضوع دلیل نمی‌شود این افراد را که به هر دلیلی با رادیو، بیلبورد یا تلویزیون و… برخورد ندارند، از وجود محصولات یا خدمات خود بی اطلاع بگذارید زیرا که همه این موقعیت‌ها پتانسیل‌های خوبی برای جذب مخاطب هستند و نیاز به شناخت دارند.قبل از شناسایی این پتانسیل‌ها فهم یک جمله در وصف این ادغام بسیار مهم است و آن هم این که تبلیغات آنلاین حکم یک تکمیل کننده را برای تبلیغات آفلاین دارد. این بدین معنی است که شما ادامه هر داستانی در دنیای واقعی را باید در دنیای مجازی پی‌گیری کنید.

درک یک حرکت رفت و برگشتی بین تبلیغات آنلاین و آفلاین بسیار مهم است. این یعنی هم رسانه سنتی قابلیت این را دارد که مخاطبان را به دنیای آنلاین یا رسانه اجتماعی هدایت کند و هم برعکس دنیای آنلاین می‌تواند مخاطبان را نسبت به آنچه که در دنیای آفلاین تحت عنوان یک تبلیغ محبوب در حال اتفاق است، کنجکاو کند. برای ایجاد این حرکت رفت و برگشتی به موقعیت‌های زیر توجه کنید.

 • وجود آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی در تبلیغات آفلاین:

شما می‌توانید به عنوان یک کسب‌کار حضور خود را در شبکه‌های اجتماعی اعلام کنید تا به دلیل محدودیت زمانی تلویزیون یا رادیو و محدودیت‌های بصری بیلبوردها و هرگونه تبلیغات محیطی، بتوانید جزییات بیشتری را در اختیار مخاطبانتان قرار دهید.

twitter-hashtag-on-billboard

 • هشتگ‌ها و بازاریابی محتوایی در تبلیغات محیطی:

شاید شما به عنوان مجری یک تبلیغات محیطی به کلمات کلیدی‌ که یک کسب‌وکار در دنیای آنلاین با آن شناخته یا جستجو می‌شود، اهمیت ندهید اما در بازاریابی مدرن که از همپوشانی تبلیغات آنلاین و آفلاین صحبت می‌کند ماجرا متفاوت است. یک طراح باید کمی در بحث استراتژی و بازاریابی محتوایی و همچنین تأثیر کلیدکلمه‌ها در بهینه‌سازی کسب‌‌وکار‌ها وارد شود تا با کسب تسلط لازم،  کلیدکلمه‌ یا هشتگ‌‌ خاصی را درون تبلیغات بیلبوردی، آگهی‌های بازرگانی، مجلات، تبلیغات اتوبوسی و… به کار برد تا مخاطب را به جستجو  در صفحات وب وا دارد و او را از حضور کسب‌وکار  مورد نظر در فضای آنلاین آگاه کند.

diamond-life-billboard

billboard-hashtag-1

گاهی اوقات این ادغام و همپوشانی آن‌قدر پیچیده می‌شود که شما از تلویزیون از وجود یک هشتگ یا کلید کلمه با خبر می‌شوید، برای مثال؛ در تصاویر زیر شاهد یک تاکتیک مدرن بازاریابی هستیم که با توجه به نفوذ گسترده توییتر در بینندگان تلویزیون، یک هشتگِ بزرگ روی زمین نوشته شده‌است تا  مردمی را که در حال تماشای بازی فوتبال در تلویزیون هستند به توییت کردن تشویق کند و آن‌ها با به اشتراک‌گذاریِ اطلاعاتی در رابطه با بازی در شبکه‌های اجتماعی به طور ناخودآگاه به ترویج تبلیغاتی رایگان مشغول شوند.

hashtag

hashtag

 • استراتژی ادامه داستان در شبکه‌های اجتماعی:

رسانه های سنتی ممکن است به توده جمعیتی برسند، اما محدودیت زمانی و بصری دارند شما به عنوان یک آگهی دهنده به هر طریقی باید به توده مخاطبان، جزئیات مفیدی بدهید اما باید به خاطر داشته‌باشید که این جزئیات به دلیل حجم زیاد، کسل‌کننده هستند. تصور کنید شما مسابقه یا برنامه‌ای تبلیغاتی در تلویزیونی ترتیب می‌دهید اگر کمی هوشمندانه به این قضیه نگاه کنید می‌توانید اعلام نتایج، رأی‌گیری یا ادامه بازی را به فضای رسانه‌های اجتماعی بکشانید. اگر شما رویدادی را در محیط واقعی برگزار می‌کنید بهترین شکل همپوشانی این است که علاوه بر تبلیغات چاپیِ هدایت کننده همانند پوسترها، کارت‌های دعوت، بروشورها و… تمام اخبار و حواشی رویداد یا کنفرانس مورد نظر را به شبکه‌های اجتماعی بکشانید و بدین‌ترتیب تبلیغات آفلاین خود را با امکانات دنیای آنلاین بسط و گسترش دهید.

ادغام تکنولوژی دیجیتال و تبلیغات آفلاین:

از دیگر عواملی که تبلیغات آفلاین را با رویکرد جدید تعریف می‌کند و  در آن دریچه‌هایی برای تبلیغات آنلاین باز می‌کند می‌توان به کدهای QR، بیلبوردهای دیجیتال، روش‌های نوینی تحت عنوان واقعیت افزوده(Augmented Reality) و… اشاره کرد:

 •  کدهای QR تکمیل‌کننده تبلیغات آفلاین:

یک کد QR خیلی ساده با اسکن کد توسط یک دستگاه تلفن همراه کار می‌کند فقط باید دستگاه شما به یک دوربین و برنامه کدخوان مجهز شده باشد. کدهای QR را می توان برای بازاریابی و تبلیغات در انواع مختلف از تنظیمات استفاده کرد و آن‌ها را در مواردی مانند: رویداد‌ها، کارت بازرگانی، بروشور، پوستر، آگهی، کارت پستال و… استفاده کرد.

qr-code-business-card

کدهای QR در کارت‌های ویزیت

QR code in mall

pepsi-qr-code

کدهای QR روی محصولات شما

می‌توان اطلاعاتی را روی این کدها کد‌گذاری کرد تا هنگامی که یک کد QR اسکن شود، کاربر را به مواردی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم هدایت کند:

 • مشاهده یک وب سایت یا صفحه فرود
 • مشاهده مشخصات رسانه های اجتماعی
 • شماره گیری شماره تلفن
 • ارسال پیام متنی و یا پیشنهاد ویژه
 • ارسال ایمیل
 • امکان دانلود اطلاعات تماس (کارت ویزیت)
 • مشاهده نقشه‌های گوگل
 • واقعیت افزوده پل ارتباطی بین دنیای واقعی و  دنیای مجازی: 

امروژه تکنولوژی دیگری تحت عنوان واقعیت افزوده(Augmented Reality) در راستای ادغام تبلیغات آفلاین و آنلاین در بازاریابی مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد و در حقیقت به روش‌هایی گفته می‌شود که به اجزایی موجود در واقعیت، امکانات و ویژگی‌های بیشتری اضافه می‌کند و یک پل ارتباطی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی را به وجود می‌آورد. در دنیای امروز واقعیت افزوده را می‌توان در دو نوع گوشی‌های هوشمند و عینک‌های پوشیدنی معرفی کرد.

هنگامی که گوشی‌های هوشمند خود را در نزدیکی یک کالا، بیلبورد و یا مکان می‌بریم اگر گوشی‌های شما مجهز باشد به نرم‌افزاری که برای این کار طراحی شده است، می‌توانید در آن محیط، داده‌هایی مانند ویدیو، گالری تصاویر، وب‌سایت ، صفحه html‌، فرم، نمای سه بعدی، تصاویر ۳۶۰ درجه، خرید آنلاین و دیگر ماژول ها را دریافت کنید. بدین‌ترتیب یک آگهی‌دهنده برای فرار از محدویت زمانی یا بصری به راحتی می‌تواند اطلاعات بیشتری در اختیار مخاطبان خود قرار دهد و زمینه‌ای را برای گفتگو ایجاد کند زیرا عناصری را پیرامون دنیای واقعی افراد اضافه می‌کند:

augmented-reality-iphone-football-concept

شما می‌توانید در محیط اطلاعاتی را به کاربر بدهید زیرا در یک بیلبورد و یا یک آگهی تلویزیونی نمی توانید جزییات زیاد به کار ببرید.

augmented_reality_billboards

خیلی راحت مخاطبانی را که به تبلیغات آفلاین شما نگاه می‌کنند، به دنیای مجازی هدایت می‌کنید.

layar-interactive-print

شما در تبلیغات آفلاین می‌توانید توسط واقعیت افزوده یک همپوشانی با تبلیغات آنلاین ایجاد کنید و امکانی را برای کاربر ایجاد کنید که در همان لحظه خرید یا ثبت‌نام کند.

layar-interactive-print

ضمیمه کردن کاتالوگ یا یک فیلم آموزشی یا تبلیغات ویدیویی در گذشته در تبلیغات کاغذی امری غیر ممکن بود اما امروزه واقعیت افزوده این امکان را به خوبی مدیریت می‌کند.

لازم به ذکر است که ما نمونه ایرانی نرم‌افزاری که امکان ساخت و خوانش واقعیت افزوده را ایجاد می‌کند داریم. نرم‌افزار دریچه تنها با نصب فراگیر بر روی گوشی همراه و نگاه داشتن گوشی تلفن همراه بر روی تصویر یا شیِ واقعیت افزوده، می تواند داده‌های دیجیتالی را ارائه دهد.

نتیجه‌گیری:

برای ایجاد یک همپوشانی تاثیر گذار بین تبلیغات آنلاین و آفلاین و ایجاد یک بسترِکامل گفتگو بین صاحبان کسب‌وکار و مشتریان باید نگاه چند جانبه به تبلیغات داشته باشیم. باید مجریان تبلیغات محیطی به دنیای آنلاین روی بیاورند و بالعکس آژانس‌های دیجیتال به تبلیغات آفلاین فکر کنند زیرا رویکرد جدیدی که در جریان است یک اتفاق کامل است برای ایجاد رابطه با مخاطب و همه کانال‌های ارتباطی اطراف یک فرد را در نظر می‌گیرد .

لینک منبع

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر