ابزارها و روش های بررسی بازار

بررسی بازار به عنوان بخشی حیاتی از تحقیقات بازار و به معنای گفتگوی مستقیم با مشتریان هدف به منظور درک و دریافت میزان و چگونگی تمایل آن ها به خرید کالا یا استفاده از خدمات می باشد. می توان برای انجام این کار، بسته به حجم بازار از خدمات شرکت های فعال در این حوزه استفاده کرد و یا خود این مهم را به انجام رساند.

بدیهی است که انجام مصاحبه رو در رو توسط خود شما، ایده های جدیدتر و بهتری را الهام می بخشد ولی متأسفانه زمان و انرژی بسیار زیادی را از شما خواهد گرفت!

فوکس گروپ: اگر نمی توانید این مصاحبه را شخصاً انجام دهید می توانید از یک جلسه فوکس گروپ برای این امر استفاده کنید. به عنوان اداره کننده، جلسه را به سمت گفتگوی بدون مرز پیش ببرید و به خاطر داشته باشید که می بایست هم ساکت ترین فرد را به گفتگو تشویق کنید و هم از پرگو ترین فرد بخواهید که به دیگران هم، مجال اظهار نظر دهد و ما حصل جلسه شما، گرفتن اطلاعات فقط از افرادی که ذاتاً سخنور هستند، نشود.

وقتی بررسی بازار انجام می دهید، خواه مصاحبه حضوری ، فوکوس گروپ و یا مصاحبه تلفنی باشد، به مشتریانی که با شما بحث می کنند یا بازخورد منفی می دهند توجه کنید. نگرانِ داشتن مشتریانی که عاشق و وفادار به محصولات یا خدماتتان هستند نباشید؛ افرادی که به شما نقاط ضعفتان را گوشزد می کنند اطلاعات با ارزش و مفیدی را جهت ارتقای سطح عملکرد در اختیارتان می گذارند.

مصاحبه تلفنی: این راه به عنوان ارزان ترین و سریع ترین راه برای گرفتن اطلاعات از مشتریان بالقوه است. قبل از شروع به تماس از اهداف خود یک سناریو تهیه کنید و حداقل یک بار آن را تمرین کنید. به یاد داشته باشید که اکثر مخاطبان، زمان زیادی برای پاسخگویی به شما را ندارند، پس سؤالات خود را ساده، شفاف و خلاصه طراحی کنید. می توانید برای انجام این کار از دانشجویان استفاده کنید و یکی از مناسبترین بانک تلفن ها، اطلاعات تماس با واحد رضایت مشتری یا CRM  شما می باشد.

 شبکه های اجتماعی: با همه گیر شدن استفاده از شبکه های اجتماعی، پیدا کردن مشتریان بالقوه بصورت مستقیم، دیگر کار چندان دشواری نیست! مهم این است که با طراحی کمپین های مناسب این مخاطبان را به دنبال کردن صفحات رسمی و یا هواداری خود ترغیب کنیم. پس از آن می توان با طراحی پرسش نامه های الکترونیکی، اطلاعات مناسبی را از مخاطبان جمع آوری کرد و یا با مانیتورکردن کامنت ها و گفتگو ها در شبکه های اجتماعی، انجمن های گفتگو و نیز سایت های عمومی و تخصصی اطلاعات مفیدی را حاصل نمود.

تعریف یک نظرسنجی باز در فیس بوک می تواند شما را شگفت زده کند! چرا که مخاطبان می توانند خود نیز پاسخی به پاسخ های از پیش تعریف شده شما اضافه کنند و شاید این پاسخ ها دریچه ای جدید به سوی شما بگشاید!

ضمنا پتانسیل شبکه های اجتماعی موبایل را نیز دست کم نگیرید! ساخت گروه و یا ارسال مستقیم پیام به مخاطبان در Viber،WhatsApp، Line و … می تواند گاه از فیس بوک نیز مؤثرتر باشد!

ارسال ایمیل: وقتی درباره بررسی تعداد زیادی از مخاطبان صحبت می کنیم، ارسال ایمیل یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین راه حل هاست. سعی کنید سؤالاتتان در حدود یک صفحه وب باشد و بیش از 20 سوال را مطرح نکنید. یک پرسش نامه ایده آل می بایست ساده، ساختارمند، با جواب های چند گزینه ای، بله/خیر یا موافقم/مخالفم به منظور پاسخگویی ساده تر از سویی و جمع آوری و تحلیل ساده تر از سوی دیگر طراحی گردد. در صورت لزوم یک یا دو سؤال تشریحی نیز گنجانده شود. برای بدست آوردن بانک ایمیل کافی است که با راه اندازی کلوپ مشتریان، علاوه بر بالابردن سطح رضایت، اطلاعات فردی و تماس آن ها را نیزجمع آوری کنید! ضمناً به این نکته توجه کنید که سرویس دهندگان بزرگ ایمیل همچون جی میل و یاهو، ایمیل های انبوهی که از یک آدرس آی پی ارسال می شود را بصورت اتوماتیک به پوشه هرزنامه ها منتقل می کنند و شما می بایست از سرویس هایی که متناسب این کار ارائه می شوند استفاده نمایید.

 برای انجام بررسی بازار به فراخور می توانید از هر راه حل مبتنی بر ارتباطات اجتماعی با استفاده از نکات یاد شده، استفاده کنید.

منبع: چهارراه تبلیغات

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر