ابزارها و روش های بررسی بازار

ابزارها و روش های بررسی بازار

بررسی بازار به عنوان بخشی حیاتی از تحقیقات بازار و به معنای گفتگوی مستقیم با مشتریان هدف به منظور درک و دریافت میزان و چگونگی تمایل آنها به خرید کالا یا استفاده از خدمات می باشد. می توان برای انجام این کار، بسته به حجم بازار از خدمات شرکت های فعال در این حوزه استفاده کرد و یا خود این مهم را به انجام رساند.

بدیهی است که انجام مصاحبه رو در رو توسط خود شما، ایده های جدیدتر و بهتری را الهام می بخشد ولی متاسفانه زمان و انرژی بسیار زیادی را از شما خواهد گرفت!

 

فوکس گروپ: اگر نمی توانید این مصاحبه را شخصا انجام دهید می توانید از یک جلسه فوکس گروپ برای این امر استفاده کنید. به عنوان اداره کننده، جلسه را به سمت گفتگوی بدون مرز پیش ببرید و به خاطر داشته باشید که می بایست هم ساکت ترین فرد را به گفتگو تشویق کنید و هم از پرگو ترین فرد بخواهید که به دیگران هم، مجال اظهار نظر دهد و ما حصل جلسه شما، گرفتن اطلاعات فقط از افرادی که ذاتا سخنور هستند، نشود.

وقتی بررسی بازار انجام می دهید، خواه مصاحبه حضوری ، فوکوس گروپ و یا مصاحبه تلفنی باشد، به مشتریانی که با شما بحث می کنند یا بازخورد منفی می دهند توجه کنید. نگرانِ داشتن مشتریانی که عاشق و وفادار به محصولات یا خدماتتان هستند نباشید؛ افرادی که به شما نقاط ضعفتان را گوشزد می کنند اطلاعات با ارزش و مفیدی را جهت ارتقای سطح عملکرد در اختیارتان می گذارند.

زمانی که می خواستیم سریال “شوخی کردم…!” را لانچ کنیم، ۷۰ نفر از مخاطبان سریال قبلی (ویلای من) را بر اساس بازه نسبتا  کامل سن، تحصیلات، منطقه محل سکونت و جنسیت دست چین کرده و در سینما آزادی برنامه ای برایشان تدارک دیدیم. در این جلسه قسمت اول شوخی کردم را برایشان نمایش داده و من به عنوان دبیر جلسه از تک تک آنها سوال پرسیدم و سعی کردم از نقطه نظرات تک تک آنها، از پسر ۱۵ ساله تا خانم ۷۰ ساله، از بی سواد یا دکترا و افراد خرده فرهنگ های مختلف مطلع شوم و از جمع بندی آن در ساخت سریال و نیز کمپین بازاریابی مربوط به سریال استفاده کنیم.

مصاحبه تلفنی: این راه به عنوان ارزانترین و سریعترین راه برای گرفتن اطلاعات از مشتریان بالقوه است. قبل از شروع به تماس از اهداف خود یک سناریو تهیه کنید و حداقل یکبار آنرا تمرین کنید. به یاد داشته باشید که اکثر مخاطبان، زمان زیادی برای پاسخگویی به شما را ندارند، پس سوالات خود را ساده، شفاف و خلاصه طراحی کنید. می توانید برای انجام این کار از دانشجویان استفاده کنید و یکی از مناسبترین بانک تلفن ها، اطلاعات تماس با واحد رضایت مشتری یا CRM  شما می باشد.

 شبکه های اجتماعی: با همه گیر شدن استفاده از شبکه های اجتماعی، پیدا کردن مشتریان بالقوه بصورت مستقیم، دیگر کار چندان دشواری نیست! مهم این است که با طراحی کمپین های مناسب این مخاطبان را به دنبال کردن صفحات رسمی و یا هواداری خود ترغیب کنیم (برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله “پنج درس از استراتژی محتوای دیجیتال کوکاکولا” مراجعه نمایید.). پس از آن می توان با طراحی پرسشنامه های الکترونیکی، اطلاعات مناسبی را از مخاطبان جمع آوری کرد و یا با مانیتورکردن کامنت ها و گفتگو ها در شبکه های اجتماعی، انجمن های گفتگو و نیز سایتهای عمومی و تخصصی اطلاعات مفیدی را حاصل نمود.

تعریف یک نظرسنجی باز در فیس بوک می تواند شما را شگفت زده کند! چرا که مخاطبان می توانند خود نیز پاسخی به پاسخ های از پیش تعریف شده شما اضافه کنند و شاید این پاسخ ها دریچه ای جدید به سوی شما بگشاید!

ضمنا پتانسیل شبکه های اجتماعی موبایل را نیز دست کم نگیرید! ساخت گروه و یا ارسال مستقیم پیام به مخاطبان در Viber،WhatsApp، Line و … می تواند گاه از فیس بوک نیز موثرتر باشد!

ارسال ایمیل: وقتی درباره بررسی تعداد زیادی از مخاطبان صحبت می کنیم، ارسال ایمیل یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین راه حل هاست. سعی کنید سوالاتتان در حدود یک صفحه وب باشد و بیش از ۲۰ سوال را مطرح نکنید. یک پرسشنامه ایده آل می بایست ساده، ساختارمند، با جوابهای چند گزینه ای، بله/خیر یا موافقم/مخالفم به منظور پاسخگویی ساده تر از سویی و جمع آوری و تحلیل ساده تر از سوی دیگر طراحی گردد. در صورت لزوم یک یا دو سوال تشریحی نیز گنجانده شود. برای بدست آوردن بانک ایمیل کافی است که با راه اندازی کلوپ مشتریان، علاوه بر بالابردن سطح رضایت، اطلاعات فردی و تماس آنها را نیزجمع آوری کنید! ضمناً به این نکته توجه کنید که سرویس دهندگان بزرگ ایمیل همچون جی میل و یاهو، ایمیل های انبوهی که از یک آدرس آی پی ارسال می شود را بصورت اتوماتیک به پوشه هرزنامه ها منتقل می کنند و شما می بایست از سرویس هایی که متناسب این کار ارائه می شوند استفاده نمایید.

 برای انجام بررسی بازار به فراخور می توانید از هر راه حل مبتنی بر ارتباطات اجتماعی با استفاده از نکات یاد شده، استفاده کنید.

منبع: چهارراه تبلیغات

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار