آیا می دانید کدام ابزارهای تبلیغاتی در ایران مؤثرترند؟

آیا می دانید کدام ابزارهای تبلیغاتی در ایران مؤثرترند؟

تازه‌ترین نظرسنجی انجام شده نشان می‌دهد که سیستم های نوین تبلیغاتی در تغییر رویکرد مصرف‌کنندگان ایرانی در هنگام خرید کالا و خدمات جایگاه چندانی ندارند.

در حالی که در کشورهای پیشرفته، اینترنت، شبکه‌های ماهواره‌ای و بیلبوردهای تبلیغاتی نقش تعیین‌کننده‌ای در تبلیغات کالا و خدمات دارند، نظرسنجی انجام شده توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نشان می‌دهد که این ابزارهای تبلیغاتی تأثیرگذاری چندانی در ایران ندارند.

درصد تأثیرگذاری ابزارهای تبلیغاتی

براساس نتایج نظرسنجی ایسپا: صدا و سیما با ۳۴.۴ درصد بیشترین سهم را در بین ابزارهای تبلیغی مؤثر بر رویکرد مصرف‌کنندگان ایرانی در هنگام خرید کالا و خدمات داشته است. خانواده، دوستان و آشنایان با اختلاف اندک یعنی ۳۴ درصد از این لحاظ در رتبه دوم قرار گرفته و مطبوعات نیز با تنها ۱۰.۲ درصد رده سوم را به خود اختصاص دادند.

به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که مصرف‌کنندگان ایرانی بیشتر تأثیر تبلیغاتی را در حوزه خرید کالا و خدمات از صدا و سیما و خانواده و دوستان و آشنایان خود می‌گیرند. قرار گرفتن خانواده، دوستان و‌آشنایان در رتبه‌ دوم مؤثرترین ابزارهای تبلیغاتی در کشورمان نشان می‌دهد که فرهنگ شفاهی در بین ایرانی‌ها همچنان حرف اول را می‌زند و شرکت های تولیدی و صنعتی می‌توانند از این طریق موفقیت چشمگیری در فروش محصولات خود و افزایش سهم در بازار به دست بیاورند.

همچنین اینترنت، بیلبوردهای تبلیغاتی، ماهواره و پیامک نیز در رده‌های بعدی مؤثرترین ابزارهای تبلیغاتی در بین مصرف‌کنندگان ایرانی قرار گرفتند. جالب اینجاست که در نظرسنجی ایسپا گزینه‌ای تحت عنوان “سایر ابزارهای تبلیغی” وجود دارد که سهم آن به تنهایی بیشتر از ابزارهای تبلیغاتی ماهواره و پیامک است. از سوی دیگر پیامک در حالی به عنوان ضعیف‌ترین و ناکارآمدترین ابزار تبلیغی در ایران معرفی شده که طی چند سال اخیر بسیاری از شرکت های تولیدی و خدماتی ارسال پیامک های تبلیغاتی خود را گسترش داده‌اند که البته بسیاری از افراد نیز از ارسال بدون اجازه این پیامک ها ناراضی هستند.

از نظرسنجی ایسپا می‌توان این طور نتیجه گرفت که در ایران با وجود ورود فناوری های نوین و تجهیزات پیشرفته تبلیغاتی ابزارهای سنتی تبلیغ مانند صدا وسیما، مطبوعات و از آن ها مهم تر تبلیغات دهان به دهان (خانواده، دوستان و آشنایان) همچنان مؤثرترین شیوه برای تبلیغ کالا و خدمات است. به طوری که این سه روش به تنهایی حدود ۸۰ درصد نقش در تصمیم‌گیری‌ مصرف‌کنندگان ایرانی در هنگام خرید دارند.

لینک منبع

این مطلب را به اشتراک بگذار