زمانی که به موضوع تفاوت‌های واقعی موجود بین بازاریابی ربایشی و بازاریابی محتوایی می‌پردازیم، درواقع بحث کمی داغ‌تر و پیچیده می‌شود. درحالی‌که کلمات استفاده‌شده برای این دو شکل از بازاریابی کاملاً متمایز از یکدیگر است، در چگونگی استفاده از آن‌ها، حتی توسط بزرگان این عرصه، تفاوت‌هایی وجود دارد.

مهم‌ترین تفاوت موجود بین بازاریابی محتوایی و بازاریابی ربایشی چیست؟

برای این‌که از موضوع سادگی هم دور نشده باشیم، در ادامه تعریف دو تن از بزرگان این عرصه از مؤسسه بازاریابی محتوایی و همچنین سایت هاب اسپات را از این دو واژه برای شما عنوان می‌کنم:

هاب اسپات : بازاریابی ربایشی بر تهیه و تولید محتوای باکیفیتی تمرکز دارد که مردم را به سمت شرکت و محصول شما می‌کشد، جایی که درواقع به‌طور طبیعی آن‌ها خواهان حضور در آن هستند. با منطبق ساختن محتوایی که منتشر می‌کنید با علایق مشتریان خودتان، به‌طور طبیعی نوعی ترافیک ربایشی جذب می‌کنید که در طی زمان قادر به تبدیل آن به خرید از خدمات و محصولات خودتان هستید.

مؤسسه بازاریابی محتوایی: بازاریابی محتوایی یک فن بازاریابی برای تولید و توزیع محتوای مرتبط و باارزش به‌منظور جذب، کسب و ایجاد تعاملی واضح و روشن و قابل‌فهم برای مخاطب هدف است و هدف از آن‌هم هدایت مشتری سودآور به‌سوی انجام اقدام مطلوب است.

از همین تعریف در ظاهر تفاوت اندکی قابل‌مشاهده است، درست است؟ البته تعاریف در نگاه اول شبیه به یکدیگر هستند، در جدول زیر به موارد شباهت دو تعریف و نگاه اشاره‌شده است:

inbound-vs-content-graph

درواقع باید به این نکته هم اشاره داشت که خود مسئولان و مدیران مجموعه هاب اسپات هم اذعان دارند که این دو روش و رویکرد بسیار شبیه هم هستند و این‌گونه نظر خودشان را در این رابطه اعلام می‌کنند که: “ما هر جزئی از شرکت‌های رسانه‌ای امروز هستیم و درواقع اصلاً مهم نیست که شما اسم آن را چه می‌گذارید و یا چگونه آن را اجرا می‌کنید؟”

مقایسه این دو شیوه از بازاریابی آن‌چنان هم ساده نیست

 یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که بازاریابی جاذبه‌ای به آن می‌پردازد، موضوع منطبق ساختن فعالیت‌های بازاریابی و فروش است. این موضوع به این معنا نیست که بازاریابی محتوایی برای پشتیبانی و حمایت از فرایند فروش ایجاد نشده است، چراکه درواقع هدف آن همین است. بااین‌وجود، یک برنامه بازاریابی ربایشی بالغ و کاملاً شکل‌گرفته شامل شکل دادن و پرورش دادن سرنخ‌هایی می‌شود که به‌صورت ترافیک خام وارد وب‌سایت شرکت شده و از محتوای آن استفاده می‌کنند تا درنهایت واحد فروش با مراجعینی روبرو باشد که از آمادگی و تمایل کامل برای خرید برخوردار باشند. درحالی‌که محتوای باکیفیت بالا به‌طور حتم در این فرایند به واحد فروش کمک می‌کند، برخی از بزرگان این عرصه لزوماً تنها به ایده منطبق ساختن فعالیت‌های بازاریابی و فروش با یکدیگر تأکید می‌کنند. برخی دیگر هم این‌گونه اعتقاددارند که بازاریابی محتوایی بخشی از استراتژی بازاریابی جاذبه‌ای یا ربایشی است. این در حالی است که یک برنامه بازاریابی ربایشی کامل شامل مدل‌های مشتری مبتنی برداده و شیوه‌های بهینه‌سازی تبدیل بازدیدکننده به مشتری می‌شود. درحالی‌که تمامی این موارد شامل محتوا می‌شود، اما عنوان بازاریابی محتوایی به آن‌ها داده نمی‌شود، چراکه آن‌ها مدل‌های مبتنی بر تحلیل باهدف ارتقاء برنامه‌های داخلی هستند. اما از این نظر که همه آن‌ها اطلاعات هستند، و ماهیت اطلاعات هم به‌نوعی محتوا است، جزء حوزه بازاریابی محتوا دسته‌بندی می‌شوند.

لینک منبع

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر