معاون برنامه ریزی و اقتصادی جهاد کشاورزی استان البرز از آغاز طرح سرشماری عمومی کشاورزی در پنجم مهر ماه جاری خبر داد.
به گزارش مهر، بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده و براساس دستور رئیس جمهوری از پنجم مهر ماه تا 18 آبان ماه برای جمع‌آوری اطلاعات بخش کشاورزی در دوره چهارم سرشماری در سراسر کشور درنظر گرفته شده است.
البرز سه دهم درصد از سطوح زیرکشت کشور را داراست
اجرای دقیق این طرح در استان البرز نیز به دلیل تولیدات با کیفیت و استقرار واحدهای تولیدی بزرگ و کشوری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با وجود اینکه البرز تنها سه‌دهم درصد از سطوح زیر کشت کشور را داراست اما 2 درصد از تولیدات کشور در این استان به سرانجام می رسد از این رو اجرای دقیق این سرشماری برای مسئولان استان از اهمیت ویژه برخوردار است.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز در خصوص اجرای چهارمین دوره سرشماری عمومی کشاورزی در البرز گفت: خوشبختانه با تشکیل ستاد اصلی این طرح در استانداری و استقرار 6ستاد در اداره‌های جهاد کشاورزی شهرستان‌های استان البرز، برنامه‌ریزی برای اجرای دقیق این طرح انجام شده است.
حبیب ا… لوا ادامه داد: 47نفر شامل 16 کارشناس در کرج، 17کارشناس در ساوجبلاغ، 6کارشناس در نظرآباد، 7 کارشناس در طالقان و در شهرستان‌های اشتهارد و فردیس نیز هر کدام 2کارشناس برای آمارگیری آموزش خواهند دید.
وی با بیان اینکه آمارگیری این دوره به صورت الکترونیک با طراحی نرم افزاری مخصوص انجام خواهد شد، تصریح کرد:افراد آموزش دیده برای طرح سرشماری کارشناسان کشاورزی با اولویت اعضای نظام مهندسی کشاورزی خواهند بود که این افراد از امروز تا پایان هفته دولت با مراجعه به ستادهای سرشماری در اداره‌های جهاد کشاورزی می‌توانند اقدام به ثبت نام کنند.
تغییر کاربری اراضی کشاورزی یکی از مشکلات در استان نوپای البرز است
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی جهاد کشاورزی استان البرز با تأکید بر همکاری دقیق تولیدکنندگان و ارائه آمار دقیق، اظهار داشت: با توجه به استقرار 13مرکز علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی مرتبط با کشاورزی در استان البرز نگاه علمی و دانش بنیان بر کشاورزی خواهیم داشت زیرا ارتباط موثر با این مراکز افزایش تولیدات با کیفیت با روش های علمی را به دنبال
خواهد داشت.
حبیب ا… لوا با اشاره به تغییر کاربری اراضی کشاورزی در این استان، گفت: یکی از مشکلات مهم در استان البرز به دلیل نزدیکی به پایتخت تغییر کاربری اراضی کشاورزی است که با اقتصادی کردن تولید با استفاده از روش‌های علمی می‌توان از بسیاری از تغییر کاربری‌ها جلوگیری کرد.
وی با تأکید مجدد بر همکاری تولید کنندگان برای جمع آوری اطلاعات دقیق در سرشماری دوره چهارم، افزود: این اطلاعات ابزاری برای توسعه کشاورزی خواهد بود بنابراین دقت و صحت آن از اهمیت ویژه ای
برخوردار است.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی جهاد کشاورزی استان البرز از اجرای طرح نقشه‌برداری اطلاعات مکانی در این استان خبر داد و اعلام کرد: البرز استان پایلوت طرح نقشه‌برداری اطلاعات مکانی شناخته شده است و امید می‌رود با استفاده از این امکانات و اطلاعات به طرحی جامع از وضعیت استان برای برنامه‌ریزی بهتر در بخش کشاورزی دست پیدا کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر