مطبوعات

مجموعه مطالب سواد رسانه‌ ای _ بخش چهاردهم

Posted by on 4:31 ب.ظ in مطبوعات | دیدگاه‌ها برای مجموعه مطالب سواد رسانه‌ ای _ بخش چهاردهم بسته هستند

مجموعه مطالب سواد رسانه‌ ای _ بخش چهاردهم

مجموعه مطالب سواد رسانه‌ ای

🔅قسمت چهاردهم: «رسانه‌ های چاپی و رسانه‌های دیجیتالی» (۱)

🔸 فردی که می‌خواهد در زمینه سواد رسانه‌ ای فعالیت کند باید شناخت درستی نسبت به رسانه‌ ها و انواع و کارکردهایشان داشته باشد.رسانه

🔹 در یک تقسیم کلی رسانه‌ ها به دو دسته چاپی و دیجیتالی تقسیم می‌شوند. در این قسمت به بررسی رسانه‌ های چاپی می‌پردازیم و در قسمت بعد از رسانه‌ های دیجیتال صحبت خواهیم کرد.

🔸 کتاب ماندگارترین رسانه‌ ای است که در طول تاریخ بشر توانسته پیچیده‌ترین و عمیق‌ترین مطالب را در قالب نوشتار انتقال دهد.

🔹 افزایش سواد عمومی، اثرگذاری عمیق و انتقال دانش و فرهنگ و تمدن بشری در طول قرن‌ها کتاب را به مهم‌ترین رسانه تبدیل کرده است.

🔸 مطبوعات از دیگر رسانه‌ های چاپی مهم است. ظهور مطبوعات در زندگی بشر به حدود قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی بازمی‌گردد.

🔹 امروزه شاید اولین و مهم‌ترین مصداقی که از واژه مطبوعات به ذهن متبادر می‌شود روزنامه باشد ولی انواع مجلات نیز داخل در مطبوعات هستند.

🔸 سه ویژگی مهم رسانه‌ های چاپی عبارتند از:

۱️⃣ وسعت خبر
فرستنده های رادیویی و تلویزیونی هر بار که پیام یا خبری را منتقل می کنند حداکثر بیست تا سی خبر کوتاه را که کمیت آن‌ها به نیم صفحه روزنامه هم نمی‌رسد، پخش می‌کنند.
از طرف دیگر برای انتشار هر خبر به طریق شفاهی و یا همراه تصاویر، فاصله زمانی بسیار کوتاهی اختصاص می‌دهند. در صورتی که رسانه‌ های چاپی در هر صفحه خود می‌توانند صدها خبر درج کنند.

۲️⃣ دوام اخبار
رسانه‌ های چاپی به طور مداوم قابل بهره برداری هستند و افراد در هر ساعت از شبانه روز و هر مکانی که بخواهند می‌توانندآن‌ها را مطالعه یا مرور کنند.
علاوه بر این این پیام‌ها و اخبار را می‌توان نگه داشت و از آن به عنوان سند استفاده کرد.

۳️⃣ تنوع اخبار
در این رسانه‌ ها به سبب شرایط و امکانات وسیع‌تری که برای تهیه و انتخاب و درج مطالب دارند، تنوع اخبار بیشتر است.

منبع: تعرفه

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

مجموعه مطالب سواد رسانه‌ ای _ بخش سیزدهم

Posted by on 4:48 ب.ظ in مطبوعات | دیدگاه‌ها برای مجموعه مطالب سواد رسانه‌ ای _ بخش سیزدهم بسته هستند

مجموعه مطالب سواد رسانه‌ ای _ بخش سیزدهم

مجموعه مطالب سواد رسانه‌ ای

🔅قسمت سیزدهم: «رسانه‌ های یکسویه و دوسویه» (۲)

🔸 در قسمت قبل رسانه‌ های یک‌سویه و دوسویه را تعریف کردیم و همچنین بیان کردیم که رسانه‌ های جمعی از جنس رسانه‌ های یک‌سویه و شبکه‌های اجتماعی جزء رسانه‌ های دوسویه هستند. در این قسمت به تبیین تفاوت‌های این دو نوع می‌پردازیم.
این تفاوت‌ها عبارتند از:

1️⃣ اولین تفاوت این رسانه ها در دامنه دسترسی آن‌ها است. رسانه

فناوری رسانه‌های اجتماعی و رسانه های جمعی هر دو امکان گسترش دسترسی را فراهم می‌کنند و می‌توانند به مخاطبانی جهانی دست یابند.
با این وجود رسانه‌های جمعی به‌طور شاخص از یک شبکه سازمانی متمرکز برای سازمان‌دهی، تولید و انتشار استفاده می‌کنند، درحالی‌که رسانه‌های اجتماعی ذاتاً تمرکززدایی شده‌اند. این رسانه‌ها کمتر سلسله مراتبی هستند و با نقاط متعدد تولید و مصرف مشخص می‌شوند.

2️⃣ دیگر تفاوت را می‌توان در قابلیت دسترسی آن‌ها دانست.

وسایل تولید برای رسانه های جمعی به‌طورمعمول در اختیار دولت و یا شرکت‌های خصوصی هستند ولی رسانه های اجتماعی به‌طور رایگان یا با هزینه ناچیز در دسترس عموم مردم قرار دارند.

3️⃣ سومین تفاوت در استمرار است.

تولیدات رسانه‌ های جمعی، زمانی که ایجاد می‌شوند، دیگر قابل‌تغییر دادن نیست (زمانی که مقاله‌ای در یک مجله چاپ و توزیع شد، دیگر نمی‌توان درآن تغییری ایجاد کرد)، درحالی‌که تولیدات رسانه‌های اجتماعی را می‌توان تقریباً به‌طور فوری تغییر داد.

4️⃣ محدودیت یکی دیگر از تفاوت‌ها است.

در تمام رسانه های جمعی مانند رادیو، تلویزیون و روزنامه محدودیت تولید محتوا داریم، در حالی‌که در رسانه های اجتماعی محدودیتی برای تولید محتوا نیست زیرا در آنجا بحث دیده شدن محتوا است.

5️⃣ مقوله اعتبار را هم می‌توان از مهم‌ترین تفاوت‌های رسانه های یک‌سویه و دوسویه برشمرد.

فضای رسانه‌های جمعی کاملاً رسمی و محتوا تا حدود زیادی معتبر است اما فضای رسانه های اجتماعی غیررسمی و محتوا کمتر مورد اعتبار است. البته کاربران به‌راحتی می‌توانند محتوای مورد شایعه و غیر معتمد را شناسایی و معرفی کنند.

سواد رسانه ای  رسانه شناسی

مجموعه مطالب سواد رسانه‌ ای _ بخش دوازدهم

Posted by on 1:39 ب.ظ in مطبوعات | دیدگاه‌ها برای مجموعه مطالب سواد رسانه‌ ای _ بخش دوازدهم بسته هستند

مجموعه مطالب سواد رسانه‌ ای _ بخش دوازدهم

مجموعه مطالب سواد رسانه‌ ای

🔅قسمت دوازدهم: «رسانه‌های یکسویه و دوسویه» (۱)

🔸 نوع و چگونگی تعامل رسانه‌ ها با مخاطبان‌شان در شکل‌گیری و تاثیرگذاری پیام نقش اساسی دارد. فردی که قرار است در زمینه رسانه‌ها و سوادرسانه‌ای آگاه و توانمند باشد، باید انواع رسانه‌ها و ویژگی‌های‌شان را بشناسد.

🔹 در دو مطلب آتی به بررسی انواع رسانه‌ ها ازنظر نوع نشر و انتقال پیام می‌پردازیم. در این تقسیم‌بندی رسانه‌ها به دو گروه رسانه‌های یک‌سویه و دوسویه تقسیم می‌شوند.

🔸 در این قسمت به تعریف رسانه‌های یک‌سویه و دوسویه می‌پردازیم و در قسمت بعد برخی ازتفاوت‌های آن‌ها را با یکدیگر ذکر خواهیم کرد.

🔹 منظور از رسانه‌های یک‌سویه، رسانه‌ هایی است که ارتباط در آن‌ها یک‌طرفه است. در اصطلاح به این رسانه‌ ها، رسانه‌ های غیر تعاملی می‌گویند و در آن‌ها مخاطب به‌صورت مستقیم در پیام رسانه‌ای نقش ندارد.

🔸 اصطلاحاً نوع ارتباط آن‌ها از نوع جریان است. همان‌طور که وقتی آب از سرچشمه در جهت آبریز حرکت می‌کند، می‌گوییم “آب جریان دارد”؛ پیام هم در این نوع رسانه‌هابه‌طرف مخاطب سرازیر می‌شود.

🔹 رسانه‌های گروهی یا رسانه‌ های جمعی ازجمله کتاب، رادیو، تلویزیون، سینما و… عموماً ازاین‌دست هستند.

🔸 رسانه‌های یک‌سویه فقط پیام را ارسال می‌کنند و امکان دریافت از مخاطب را ندارند و شرکت مخاطب در فرآیند ارتباط فعال نیست.

🔹 هرچند با پیشرفت فناوری چنین به نظر می‌رسد که در آینده این نوع از رسانه‌ ها هم ماهیت یک‌سویه خود را از دست بدهند و به جرگه رسانه‌ های تعاملی بپیوندند -شبیه تلویزیون تعاملی- ولی همچنان رسانه‌های جمعی تأثیر خود را در زندگی بشر امروزی حفظ کرده‌اند.

🔸 در طرف مقابل رسانه‌ های دوسویه، رسانه‌هایی هستند که در آن‌ها مخاطب امکان تعامل دارد و به همین دلیل آن‌ها را رسانه‌های تعاملی خوانده‌اند.

🔹 برعکس رسانه‌های یک‌سویه، در رسانه‌های دوسویه مخاطب شرکت فعال دارد و محتوای آن به‌صورت مشارکتی تولید می‌شود.

🔸 معمولاًشبکه‌های اجتماعی همانند فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و… از جمله این رسانه‌ ها هستند. رسانه‌های دوسویه به خاطر ماهیت تعاملی که دارند زمینه مناسبی برای ارتباط‌گیری و تأثیرگذاری قلمداد می‌شود.

منبع: تعرفه

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

ورود سازمان بازرسی کل کشور به ماجرای طرح ترافیک خبرنگاران

Posted by on 3:58 ب.ظ in مطبوعات | دیدگاه‌ها برای ورود سازمان بازرسی کل کشور به ماجرای طرح ترافیک خبرنگاران بسته هستند

ورود سازمان بازرسی کل کشور به ماجرای طرح ترافیک خبرنگاران

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: این سازمان به موضوع طرح ترافیک جدید پایتخت ورود پیدا کرده است و همکاران ما در آنجا حضور دارند.

به گزارش دانستنی آنلاین به نقل از  ایسنا، قاضی ناصر سراج در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه “چرا هنوز اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است؟” گفت: هنوز قیمت نهایی تصویب نشده است و فکر هم نمی‌کنم قیمتی که عنوان کرده‌اند به تصویب برسد.

سراج ادامه داد: آلودگی داریم یا نداریم و اگر داریم ورود خودرو با طرح یا بی‌طرح تفاوتی ندارد و با گرفتن پول آلودگی تمام نمی‌شود.

وی با بیان اینکه “من با ۱۰۰ درصد طرح ترافیک خبرنگاران به این صورت مخالفم”، گفت: باید تصمیم عاقلانه گرفته شود و در صورت تصویب قیمت طرح ترافیک خبرنگاران سازمان بازرسی ورود خواهد کرد.

منبع: ایسنا

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

امکان گزارش‌گیری الکترونیکی آگهی‌های دولتی برای عموم فراهم شد

Posted by on 12:49 ب.ظ in مطبوعات | دیدگاه‌ها برای امکان گزارش‌گیری الکترونیکی آگهی‌های دولتی برای عموم فراهم شد بسته هستند

امکان گزارش‌گیری الکترونیکی آگهی‌های دولتی برای عموم فراهم شد
همه اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع رسانه های کشور، گزارش های مربوط به آگهی های دستگاه های اجرایی منتشرشده در رسانه‌ها را دریافت کنند.

اداره تمرکز و توزیع آگهی های دولتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای سیاست های عمومی دولت مبنی بر شفاف سازی، امکان گزارش گیری الکترونیکی انواع آگهی های دولتی سراسر کشور از قبیل: مناقصه، مزایده، ارزیابی کیفی حراج، خرید، دعوت، فراخوان، استخدام، انفصال و… را برای عموم شهروندان فراهم کرد.

بنابراین گزارش همه اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با مراجعه به سامانه جامع رسانه های کشور به نشانی: e_rasaneh.ir گزارش های مربوط به آگهی های دولتی را دریافت کنند؛ آگهی های ثبت و تغییرات شرکت در تهران نیز از همین طریق قابل پیگیری است.

لازم به ذکر است فهرست اطلاعات مربوط به آگهی های دولتی ازجمله دستورالعمل های اجرایی، نرخنامنه، مبالغ توزیع شده و نتایج رتبه بندی رسانه ها برای دریافت آگهی در پورتال اطلاع رسانی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی قابل مشاهده است.

منبع: سامانه جامع رسانه های کشور

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی