چاپ آگهی در روزنامه های کثیر الانتشار ۴۴۱۹۵۰۰۰-۰۲۱

مطبوعات

چاپ آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد

Posted by on 1:56 ب.ظ in مطبوعات و رسانه | دیدگاه‌ها برای چاپ آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد بسته هستند

چاپ آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد

روزنامه دنیای اقتصاد

روزنامه دنیای اقتصاد؛ روزنامه ای اقتصادی و سراسری است که به صورت رنگی و با عناوین خبر، صنعت و معدن، دنیا، بازرگانی، مسکن و عمران، بورس، بانک و بیمه ، خودرو، بازار دیجیتال، مدیران، باشگاه اقتصاددانان، گردشگری و … هر صبح در تهران چاپ و در سراسر کشور منتشر می شود.

دنیای اقتصاد روزنامه اقتصادی ایرانی است، که در سال ۲۰۰۲ توسط علیرضا بختیاری راه‌اندازی شد و هم‌اکنون متعلق به شرکت دنیای اقتصاد تابان می‌باشد. در رتبه‌بندی روزنامه‌های ایران بر پایه عملکردشان در بازهٔ نیمه دوم ۱۳۹۵ توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ دنیای اقتصاد، با ۷۸ امتیاز، رتبهٔ دوم را دارا است.

روزنامه  دنیای اقتصاد، روزنامه اقتصادی صبح کشور می باشد. این روزنامه یکی از نشریات گروه نشریات دنیای اقتصاد است. سایر نشریات این گروه هفته نامه تجارت فردا، سایت خبری اقتصاد نیوز و روزنامه اقتصادی financialtribune می باشد.

این روزنامه، روزنامه رسمی تعدادی از سازمان ها و شرکت ها است که آگهی های مجمع و سایر آگهی های قانونی خود را در این روزنامه به چاپ می رسانند.

آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد

چگونه در روزنامه دنیای اقتصاد آگهی سفارش دهیم

برای سفارش انتشار انواع آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد، می توانید از طریق تماس با دفتر قبول آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد، نسبت به سفارش درج آگهی خود اقدام نمایید.

همچنین سایت  tarefeh.ir مرجع اطلاعات روزنامه های کشور است که می توانید برای انتخاب روزنامه و آشنایی با نرخ ها و تعرفه های چاپ آگهی در روزنامه های کثیر الانتشار و نشریات استانی، محلی و تخصصی و سایر اطلاعات مورد نیاز و سفارش آگهی به این سایت مراجعه کنید.

در حال حاضر دسترسی به دفاتر قبول آگهی روزنامه ها سخت شده است و برای انتشار آگهی در بسیاری از روزنامه ها مانند روزنامه دنیای اقتصاد، باید از روز قبل آگهی خود را رزرو کنید اما می توانید با مراجعه به سایت tarefeh.ir  به راحتی آگهی خود را در روزنامه دنیای اقتصاد سفارش دهید. چرا که تماس با شماره 02144195000 به راحتی می تواند آگهی شما را در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر کند.

شبکه پذیرش آگهی دارای نمایندگی از روزنامه دنیای اقتصاد است که با حضور ۲۵ ساله خود در منطقه غرب تهران، آمادگی پذیرش و قبول آگهی در مناطق صادقیه، ستارخان، آیت الله کاشانی، چیتگر، بلوار فردوس، اکباتان، جاده مخصوص کرج، جاده قدیم کرج، آزادی، اشرفی اصفهانی، پونک، دهکده المپیک، جنت آباد، شهرزیبا، شهرک راه آهن، شهران و دیگر مناطق غربی استان تهران مانند کرج را دارد.

این نمایندگی با سابقه طولانی همکاری با روزنامه ها، آگهی مشتریان را با حداکثر تخفیف و در کوتاه ترین زمان انتشار می دهد.

حال می خواهیم نگاهی به دلایل چاپ آگهی در روزنامه ها بیاندازیم. در حقیقت می خواهیم ویژگی های درج آگهی در روزنامه ها را با هم مرور کنیم:

آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد

دسترسی: اگر بخواهیم با زبان ساده صحبت کنیم هیچ رسانه ای مانند روزنامه به راحتی پیدا نمی شود. چرا که در هر شهر و خیابانی یک کیوسک روزنامه فروشی پیدا می شود که بتوانیم از آن روزنامه را تهیه کنیم.

فراگیری توزیع: بیشتر روزنامه ها به دلیل اینکه سودآور باشند و بتوانند تبلیغات بیشتری بگیرند سراسری هستند. به این معنا که گستره توزیع آنها در سراسر کشور و حتی در  برخی کشورهای دیگر است. با این اوصاف پراکندگی مکانی مناسبی دارند. بر همین اساس آگهی در آنها بیشتر دیده می شود.

ماندگاری: از آنجا که تمامی روزنامه ها آرشیو ویژه دارند و در انتهای هر سال به صورت کتاب های سالنامه ای می توان آنها را تهیه کرد، می تواند ماندگاری زیادی داشته باشد. در حقیقت این ماندگاری  و آرشیو مربوط به روزنامه است.

چاپ آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد می تواند به این ماندگاری کمک کند. شما می توانید با مراجعه به سایت tarefeh.ir به راحتی آگهی خود را سفارش دهید. چرا که این سایت به راحتی می تواند چاپ آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد را برای شما انجام دهد.

از سوی دیگر شبکه پذیرش آگهی، نیز به عنوان دفتر قبول آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد صادقیه و دفتر قبول آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد غرب تهران، می تواند آگهی شما را با تخفیف ویژه منتشر کند.

مخاطبان متنوع: روزنامه از این جهت برای آگهی شما مفید است که مخاطبان آن از هر قشر و سطح طبقاتی هستند. از افراد دارای سطح فرهنگ و تحصیلات بالا تا افراد متوسط جامعه. این یک مزیت مهم محسوب می شود. به دلیل اینکه آگهی شما دیده می شود.

تنوع مطالب: اینکه در یک روزنامه همه نوع مطلب درج می شود نیز یک مزیت است چرا که افراد با سلیقه های مختلف جذب روزنامه می شوند و آگهی شما بیشتر دیده می شود. در یک روزنامه صفحات مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری، اجتماعی، ورزشی، حوادث وجود دارد و شما امکان انتخاب صفحه مورد نظر خود را نیز دارید.

اعتبار مکانی روزنامه: اینکه روزنامه از ارکان مختلفی مانند  اعضا تحریریه، سردبیر، بخش فنی، مدیر مسئول و بخش آگهی ها تشکیل شده که در مکان های مشخصی حضور دارند و کل عملکرد روزنامه ها توسط وزارت ارشاد نظارت می شود، خود به اعتبار آگهی در روزنامه ها می افزاید. همچنین برای خوانندگان تبلیغات درج شده در روزنامه به اندازه اخبار روزنامه مهم است.

سرعت درج آگهی: معمولا اینکه در روزنامه با یک تلفن و پر کردن فرم به راحتی می توان آگهی خود را منتشر کرد، این یک حسن محسوب می شود و صاحبان کسب و کارها و حتی معامله گران ملک و خودرو و دیگر مشاغل به راحتی می توانند آگهی خود را منتشر کنند. در حال حاضر چاپ آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد یک روزه است و با سفارش آگهی در هر روز، آگهی فردا در روزنامه چاپ شده و قابل مشاهده است.

آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد

نگاه خریدارانه مخاطب: در بسیاری از موارد افراد عادی و مردم کوچه و خیابان برای خریدهای خود به روزنامه روی می آورند. در حقیقت آگهی های خرده فروشی در روزنامه ها خریداران بیشتری دارد. چراکه روزنامه ها در دسترس هستند و مکان درج آگهی در آنها مشخص است و با دسته بندی های صورت گرفته، مخاطبان با سرعت بالا آگهی مورد نظر خود را بدست می آورند.

شما می توانید با مراجعه به سایت tarefeh.ir به راحتی آگهی خود را در دفتر قبول آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد سفارش دهید. چرا که این سایت به راحتی می تواند چاپ آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد را برای شما انجام دهد.

از سوی دیگر شبکه پذیرش آگهی، نیز به عنوان دفتر قبول آگهی روزنامه دنیای اقتصاد آریاشهر، دفتر قبول آگهی روزنامه دنیای اقتصاد ستارخان و دفتر قبول آگهی روزنامه دنیای اقتصاد غرب تهران، دفتر قبول آگهی روزنامه دنیای اقتصاد ، و قبول آگهی روزنامه دنیای اقتصاد شما را با تخفیف ویژه منتشر کند.

انعطاف پذیری در اندازه آگهی: در روزنامه شما به هر اندازه که مایل باشید می‌توانید آگهی خود را درج کنید از یک کادر تا تمام صفحه روزنامه. اما در رسانه های دیگر محدودیت اندازه وجود دارد.

اعتماد مخاطبان: از آنجا که روزنامه رسانه سنتی تمامی جوامع است اعتماد خاصی به آن وجود دارد و دقت و نظارت در انتشار روزنامه و آگهی های آن سطح اعتماد مردم را بیشتر کرده است. بر همین اساس مردم بیشتر دوست دارند که آگهی و تبلیغات خود را در این نوع رسانه درج کنند و مردم هم بیشتر دنبال آگهی در روزنامه ها هستند. نکته دیگر اینکه به دلیل برخی موارد مانند صفحه مجزای آگهی ها، مردم رقبت بیشتری به گشتن در روزنامه ها برای پیدا کردن آگهی خود دارند.

قیمت مناسب روزنامه: آخرین نکته در علت درج اگهی در روزنامه، قیمت مناسب آن است. در حال حاضر با توجه به اینکه تیراژ روزنامه ها بالاست قیمت تمام شده برای آنها پایین است در نتیجه خرید آن به صرفه است. همچنین هزینه تمام شده آگهی نیز برای آگهی‌دهنده مناسب است.

شما می توانید با مراجعه به سایت tarefeh.ir به تعرفه رسمی آگهی دسترسی داشته باشید و با انتخاب ابعاد و موضوع اگهی، نمونه متن های آگهی های آماده را مشاهده کرده و یا در ارتباط با کارشناسان در شبکه های اجتماعی به شماره ۰۹۳۶۲۹۲۲۱۴۵ و ایمیل   agahi44195000@gmail.com به راحتی آگهی خود را سفارش داده و منتشر کنید. چرا که این سایت به راحتی می تواند چاپ آگهی در روزنامه دنیای اقتصاد را برای شما انجام دهد.

 

روزنامه اطلاعات ؛ 93 سال انتشار بی وقفه

Posted by on 3:42 ب.ظ in مطبوعات و رسانه | دیدگاه‌ها برای روزنامه اطلاعات ؛ 93 سال انتشار بی وقفه بسته هستند

روزنامه اطلاعات ؛ 93 سال انتشار بی وقفه

دانستنی آنلاین: مراسم نودوسومین سالروز تولد روزنامه اطلاعات دیروز در تحریریه اطلاعات با حضور مدیرمسئول، سردبیر، اعضای تحریریه و جمعی از مدیران مؤسسه اطلاعات و شرکت ایرانچاپ برگزار شد.

روزنامه اطلاعات قدیمی‎ترین روزنامه درحال انتشار کشور

روزنامه اطلاعات قدیمیترین روزنامه درحال انتشار کشور

اطلاعات به عنوان قدیمی‎ترین روزنامه درحال انتشار کشور، 93 ساله شد. نخستین شماره این روزنامه، 19 تیر 1305 در تهران منتشر شد. عباس مسعودی نخستین بار در اتاقی در خیابان علاءالدوله یا فردوسی امروز، این روزنامه را تاسیس کرد.

اطلاعات در آغاز در 2 صفحه و با 500 نسخه تیراژ منتشر شد و تا زمان انقلاب به دست خانواده مسعودی اداره شد. اما بعد با تغییر کلی در نظام کشور، سید محمود دعایی با حکم بنیانگذار انقلاب به سمت مدیرمسئولی این رسانه مکتوب انتخاب شد که این مسئولیت تا کنون ادامه دارد.

مشی اطلاعات میانه‌روی و پرهیز از غوغاسالاری

مشی روزنامه اطلاعات به عنوان باسابقه‎ترین نشریه در مطبوعات ایران، میانه‌روی، پرهیز از غوغاسالاری، اتهام‎زنی و دوری از رانت‎های اقتصادی برخی رسانه‎هاست. این موضوع موجب شده این رسانه، برای مخاطبان و صاحبان بنگاه‌ها محترم و قابل اتکاء شمرده شود.

در جشن کوچکی که دیروز در تحریریه اطلاعات برگزار شد، سیدمحمود دعایی نماینده ولی‌فقیه و سرپرست مؤسسه اطلاعات طی سخنان کوتاهی، با گرامیداشت یاد بنیانگذار مؤسسه اطلاعات از همه کسانی که در به ثمر نشستن این درخت تناور سهیم و شریک بودند، تقدیر کرد.

دعایی گفت: امیدواریم در آینده مجدداً فضای رونق به مطبوعات کشور بازگردد. امسال به دلیل مضایق مالی هزینه‌ای برای سالگرد روزنامه نکردیم ودر واقع کیک ۹۳ سالگی اطلاعات که توسط دوستان بانک سامان به مؤسسه تقدیم شد انگیزه‌ای ایجاد کرد که جشن کوچکی برگزار کنیم و از بانک سامان نیز ـ به دلیل این ابتکار عمل سپاسگزاریم.

سرپرست مؤسسه اطلاعات در پایان برای بنیانگذاران و تأثیرگذاران در بالندگی مؤسسه اطلاعات و همه درگذشتگانی که منشأ خدمت و شکوفائی فرهنگی بوده‌اند از جمله مرحوم دکتر حسن صدر حاج سیدجوادی که اخیراً به رحمت ایزدی پیوست، طلب مغفرت کرد.

سپس شمع ۹۳ سالگی اطلاعات توسط آقای ایرج جاوید مدیرمؤسسه و آقای جلال رفیع پیشکسوت فرهنگی به نمایندگی از نسل روزنامه‌نگاران پس از انقلاب مؤسسه اطلاعات افروخته شد و کیک تولد ۹۳ سالگی اطلاعات توسط سردبیر تقسیم شد.

10 تحول در آینده‌ صنعت رسانه – بخش دوم

Posted by on 9:23 ق.ظ in مطبوعات و رسانه | دیدگاه‌ها برای 10 تحول در آینده‌ صنعت رسانه – بخش دوم بسته هستند

10 تحول در آینده‌ صنعت رسانه – بخش دوم

در بخش نخستین این مطلب  با عنوان 10 تحول در آینده‌ صنعت رسانه با برخی تحولات ایجاد شده در صنعت رسانه که صاحبان کسب و کار و بنگاه های اقتصادی برای موفقیت در کار خود باید به آن ها توجه کنند، آشنا شدیم. با ما همراه باشید تا در این نوشتار ادامه مطلب را پی بگیریم.

7. فناوری و دستگاه‌هایی با درک شهودی

طبق آمار و اطلاعات «ترند واچینگ»، سال گذشته 49 درصد مصرف‌کنندگان گفته‌اند که برایشان اهمیتی ندارد که رفتارشان تحت نظر باشد؛ به شرط اینکه منجر به ارائه خدمات بهتر شود.

یادگیری ماشینی در شرکت‌هایی نظیر «بیگ دیتا» همراه با توجه فزاینده بخش‌های «تحقیق و توسعه» به هوش مصنوعی سرانجام منجر به خلق دستگاه‌هایی با هوش مصنوعی می‌شود که واقعاً این احساس را به آدم منتقل خواهند کرد که انگار دارای مهارت درک شهودی و بی‌واسطه هستند. دستگاه‌های همیار که می‌توان آنها را به طور سفارشی برای خود شخص آماده کرد، باعث آسان شدن زندگی و کار ما می‌شوند.

 اینها با ردگیری مسیرهایی که ما در دنیای آنلاین و آفلاین می‌پیماییم، می‌توانند نایاب‌ترین کالایی را که به دنبالش هستیم در اختیارمان بگذارند.

8. معامله جدید

در روزهای «خوش گذشته» معامله‌های بزرگ و فروش‌های عظیم هیجان‌انگیز و خاص بود. امروز ما زیر بمباران چانه‌زنی‌های بزرگ هستیم و صندوق پست الکترونیکی ما پر است از پیشنهادهای معامله (56 درصد نامه‌های الکترونیکی ناگشوده در بریتانیا از سوی شرکت‌ها فرستاده می‌شود ).

امروزه موفق شدن در معامله، دیگر فقط به خود معامله و پیشنهادی که می‌دهید مربوط نیست. بلکه بیشتر مربوط به این است که معامله‌ای درست با شخصی درست و در لحظه‌ای درست صورت بگیرد. همزمان با اینکه روزبه‌روز بیشتر با فناوری‌ها و ابزارهای هوشمند خو می‌گیریم، صبر و شکیبایی‌مان نسبت به ارتباطات جمعی غیرهوشمند کاهش خواهد یافت.

هماهنگ و همگام ماندن با فناوری در واقع این است که پیوسته خود را با انتظارات در حال تغییر مردم انطباق دهیم و بازاریابی همچون دیگر محتواها لازم است به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم شود تا بتوان آنها را هر بار از نو سرهم کرد و در شکل‌های جدیدی که به نظر مقتضی‌تر می‌آید، توزیع کرد.

9. ارتباط اینترنتی همه چیز

»گارتنر»، شرکت مشاوره و پژوهش در زمینه فناوری اطلاعاتی، پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2020، نیمی از همه‌ فرایندها و سیستم‌های کسب‌ وکار شامل نوعی «ارتباط اینترنتی همه چیز» خواهد بود. پیش‌بینی این که «ارتباط اینترنتی همه چیز» رونق خواهد گرفت، اصلاً پیش‌بینی عجیب‌وغریبی نیست. کافی است این موضوع «ارتباط اینترنتی همه چیز» را به اجزای مختلف آن بشکنیم تا بفهمیم که کجای کار قرار داریم:

الف –  در پروژه‌های صنعتی که تا به حال شاهد آن بوده‌ایم تمایل این است که ماشین‌آلات موجود به یک واحد پردازشگر مرکزی متصل شوند تا فرایندهای عملیاتی بهینه شوند، علائم هشدار به موقع ارسال شود، از ضایعات و اتلاف‌ها کاسته شود و…

ب – محصولات و خدماتی که بنگاه‌های اقتصادی به مشتریان ارائه می‌کنند می‌تواند اساساً هر چیزی باشد؛ از خدماتی که شخص برای بهبود وضعیت باغچه‌‌اش می‌گیرد تا محصولاتی که با بهره‌گیری از اطلاعات مربوط به شخص مصرف‌کننده (مثلاً میزان کالری که باید مصرف کند، یا میزان آلودگی هوای پیرامونش و…) در تلفیق با دیگر لوازم و اشیای مادی قرار می‌گیرد و نیاز مصرف‌کننده را برآورده می‌سازد.

ج – نوآوری‌های جدید، قسمت الف و ب را به شکلی انقلابی تلفیق کرده و پدیده‌های نوظهور و مبتکرانه‌ای خلق کرده است. پدیده‌هایی نظیر محله‌های هوشمند.

به نظر می‌رسد راجع به رونق «ارتباط اینترنتی همه چیز» در سال 2020 حرف زدن مسخره است، زیرا از همین الان شاهد آن هستیم. چه این تحول به صورت یکباره اتفاق بیفتد و چه تدریجی، بهتر است پیش‌بینی کردن راجع به پیامدهای آن را به عهده‌ تحلیلگران بگذاریم و از هم‌اکنون آماده‌ بهره‌برداری از آن باشیم.

10. ورای رضایت مادی

این روند کلان مدت‌هاست که مشهود بوده و توسط خیلی‌ها مستند هم شده است از جمله آینده‌گرایانی همچون رالف جنسن و میکا آلتونن، نویسندگان کتاب «جامعه‌‌رنسانس.»

به گفته اینها، طبقه متوسط غربی جستجوی خود برای ارضای مادی را کنار گذشته و به جای آن می‌کوشد به سوی نوعی خودشکوفایی و تبدیل جهان به جایی بهتر، حرکت کند.در این نوزایی جامعه، عواملی چون قیمت کالاها و خدمات در درجه دوم اهمیت قرار گرفته و اولویت با عواملی است همچون ملی بودن محصول، زیست‌محیطی بودن خوراکی و غیر سمی بودن اسباب‌بازی‌ها و…

مهم ترین تحول در آینده‌ صنعت رسانه

از بین 10 ملاحظه‌ای که مطرح شد، این آخری از همه مبهم‌تر است، اما به واقع از همه  آنهای دیگر تعیین‌کننده‌تر است؛ جستجوی ما در پی یافتن شرکت‌ها و محصولات معنادار، پیشرفت ما به سوی تبدیل شدن به شهروندانی دیجیتال با کمترین اسباب و ادوات مادی و در عین حال جذابیت چشیدن تجربه‌های آفلاین و واقعی.

اگر این تحول اساسی را درک کنید و بتوانید آن را در کسب‌ وکار خود بکار ببندید، فرصت‌های تجاری بسیار بیشتر از آنچه را که در این مطلب فهرست شد، پیدا خواهید کرد.

چه خطر بزرگی در کمین همه‌ شرکت‌هاست؟

نکته آخر اینکه با توجه به این 10 تحول در آینده‌ صنعت رسانه که مطرح شد، باید دانست که خطر بزرگی در کمین همه‌ شرکت‌هاست. دلیل آن هم این است که دیجیتالی شدن با سرعت تصاعدی افزایش می‌یابد. اصلاً نمی‌توان نوآوری دیجیتالی پنج سال بعد را با نوآوری‌های پنج سال قبل مقایسه کرد. این وضعیت درست مثل همان درخواستی است که مخترع بازی شطرنج از پادشاه کرد.

وقتی پادشاه از بازی اختراعی او به وجد آمد، به او گفت چه پاداشی دوست دارد که به او داده شود. او گفت تنها چیزی که می‌خواهد این است: یک دانه گندم در اولین خانه‌  شطرنج و دوبرابر آن در خانه‌ دوم و دوبرابر خانه‌ دوم در خانه‌ سوم و به همین ترتیب تا خانه‌ آخر شطرنج. پادشاه از این همه قناعت‌پیشگی مخترع تحت تأثیر قرار گرفت و دستور داد پاداش او را برایش بیاورند. اما خیلی زود فهمید با توجه به افزایش تصاعدی تعداد گندم‌ها، باید سال‌های سال گندم کشور را به این مخترع بدهد.

«ریموند کوزویل» برای نشان دادن وضعیت کنونی که به سختی می‌توانیم درکی از تحول تصاعدی در یک صنعت یا عرصه داشته باشیم، آن را وضعیت «نیمه‌ دوم صفحه‌ شطرنج» نامیده است.

اینکه در این مطلب از یک افق پنج ساله سخن رفت، صرفاً به خاطر این بود که این یک فاصله‌ زمانی معمول است. قضاوت در مورد نیمه‌ دوم صفحه  شطرنج را باید در سپتامبر 2021 کرد. به امید دیدار در آن روز، حالا به هر شکلی که ترجیح می‌دهید در آن روز باشید.

منبع: مدرسه همشهری

حقوق کاربردی مطبوعات

Posted by on 12:12 ب.ظ in مطبوعات و رسانه | دیدگاه‌ها برای حقوق کاربردی مطبوعات بسته هستند

حقوق کاربردی مطبوعات
 دکتر محسن اسماعیلی – مطبوعات در فرهنگ عمومی ناشناخته نیست و هر کس برداشتی از این واژه پر بسامد در ذهن دارد. این واژه از دیدگاه متخصصان ارتباطات و روزنامه نگاری هم دارای تعریف هایی است. اما آیا این برداشتهای عرفی و یا تعریف های تخصصی تا چه اندازه اعتبار داشته و مثلاً در دادگاه موثر واقع خواهد شد؟

حقوق کاربردی مطبوعات

حقوق کاربردی مطبوعات

نخستین مساْله مهم در تحلیل قوانین و مقررات، شناخت دقیق «موضوع» آنها، محدوده شمول و به بیان روشن‌تر، تعریف حقوقی موضوعِ مورد بحث است. بنابراین پیش از هر گونه بحث و گفت و گو درباره قانون مطبوعات، باید برای پاسخ به این پرسش آماده بود که «مطبوعات» از دیدگاه قانون، چه تعریفی دارد و شامل چه مصداق هایی می‌شود؟

تبیین دقیق واژه های قانون که اصطلاحاْ «ترمینولوژی حقوق» Terminology of law خوانده می شود، از آن جهت ضروری است که قلمرو حکومتِ مقرراتِ مورد بحث را روشن می سازد و به همگان می آموزد که قواعد حقوقی بر چه اموری حاکم است یا چه مواردی را در بر نمی گیرد. برای نمونه باید دید از نگاه قانون گذار، کدام دسته از نشریات را می توان «مطبوعات» نامید که در آن صورت از امتیازها و حقوق قانونی مقرر بهره مند شوند و بتوانند آن را درخواست کنند و مثلاْ تخلف خود را جرم مطبوعاتی بدانند و بر اساس اصل 168 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران خواهان حضور هیاْت منصفه در جریان دادرسی به اتهام خویش شوند.

از سوی دیگر، برای الزام به انجام تکالیف قانونی و مجازات متخلفان، نخست باید به این موضوع پرداخت که آیا اصولاْ می توان متخلف را مشمول قانون مورد بحث دانست یا نه. به همین جهت واژه شناسی حقوقی از سودمند ترین مباحث برای دادرسان، وکلا، نهادهای اجتماعی و حتی یکایک اعضای جامعه است که، به رغم توسعه مطلوب آن در جهان امروز، در کشور ما از رونق چندانی برخوردار نبوده است.

ساز و کار انتخاب تعریف

در اولین وهله، هرگاه قانون راْساً مبادرت به ارائه تعریف از موضوع ها  و اصطلاح های خویش نکند، می توان با مراجعه به عرف مسلّم و نظریه های دانشمندان (Doctorin) برجسته برای رفع حیرت و حل مشکل مدد جست و مشخص کرد که مثلاْ مقصود قانونگذار از «هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی» که در ماده 31 قانون مطبوعات جرم تلقی شده، چیست. اما در مواردی که قانون، خود، به تعریف موضوع مورد بحث خویش می پردازد، چاره ای جز پیروی دقیق از آن نیست و نمی توان بدون دلیل، ‌به توسعه یا تضییق دایره شمول آن دست یازید و یا حتی به تعریفهای رایج و علمی آن موضوع استناد کرد.

ماهیت قانونی مطبوعات

«مطبوعات» نیز از همین قسم است و چون اولین ماده قانون مطبوعات مصوب اسفند ماه سال 1364 صراحتاْ به بیان قلمرو خود پرداخته است، برای شناخت عناصر تشکیل دهنده مفهوم «مطبوعات» و اینکه چه مواردی را می‌توان داخل یا خارج از آن دانست، چاره ای جز تجزیه و تحلیل دقیق آن نص قانونی وجود ندارد. این بررسی کاستی‌ها را نمایان و راه را برای اصلاح آن هموارتر می سازد.

از نظر تاریخی در بین قوانین مطبوعاتی که تاکنون در کشور ما تصویب شده است،‌ نخستین قانون که تعریفی از «‌مطبوعات» ارائه می دهد، لایحه قانونی مطبوعات مصوب 15/11/1331 بوده و قوانین پیش از آن در این زمینه تعریف خاصی ارایه نداده‌اند؛ و «مطبوعات» را به معنای عام آن،‌ یعنی تمام موارد چاپی نظیر کتاب وآگهی های تبلیغاتی( اعلانات)، بکار برده اند.

این تعریف با اندک تغییراتی تا سال 1364 که  قانون مطبوعات فعلی به تصویب رسید، پا بر جا بود. اما به موجب ماده یک قانون مذکور: «مطبوعات در این قانون عبارتند از نشریاتی که به طور منظم با نام ثابت و تاریخ و شماره ردیف در زمینه های گوناگون خبری، انتقادی، اجتماعی، سیاسی، ‌اقتصادی،‌کشاورزی، فرهنگی، ‌دینی، علمی، فنی، نظامی، هنری و ورزشی و نظایر اینها منتشر می شوند.»

تحلیل ماده یک قانون مطبوعات

همان گونه که از تاْمل در این ماده بدست می آید، برای تعریف مطبوعات از منظر قانونی باید حداقل به چهار عامل مهم توجه داشت. به بیان دیگر عناصر اصلی برای تحقق موضوع این قانون را می توان در این موارد خلاصه کرد؛ انتشار منظم، ‌داشتن نام ثابت، ذکر تاریخ و شماره ردیف و سرانجام انتخاب زمینه فعالیت.

به دلیل اهمیت این عناصر که فقدان هر یک از آنها نشریه ای را از تعریف قانونی «مطبوعات» خارج و بنابر این از امتیازات و مزایای آن محروم می کند، ‌به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

اول- انتشار منظم

نخستین ویژگی مطبوعات از دیدگاه قانونگذار آن است که باید «‌به طور منظم»‌ منتشر شوند. مقصود از انتشار منظم، همان گونه که در ماده نخست آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات توضیح داده شده،‌ آن است که هر نشریه باید با گزینش «یکی از فواصل زمانی»، به رعایت آن همت گمارد . ماده مورد نظر چنین مقرر داشته است: «مطبوعات به لحاظ زمان انتشار منظم می توانند با یکی از فواصل زمانی زیر منتشر شوند: روزی یکبار (روزنامه ) ـ هفته ای یکبار (هفته نامه ) ـ دوهفته یکبار ـ ماهی یکبار (ماهنامه) ـ دوماه یکبار ـ سه ماه یکبار (فصلنامه ) ـ شش ماه یکبار ـ سالی یکبار (سالنامه).»

بنابراین، به رغم آنکه انتخاب هر یک از این فواصل زمانی به دارنده پروانه سپرده شده و تغییر آن هم با موافقت هیاْت نظارت بر مطبوعات بدون مانع است، رعایت فاصله زمانی منتخب، اجباری است. به طوری که بنابر ذیل ماده 16 قانون مطبوعات «‌عدم انتشار منظم نشریه در یک سال نیز اگر بدون عذر موجه (به تشخیص هیاْت نظارت) باشد، موجب لغو پروانه خواهد بود.»

عدم انحصار دوره های زمانی

آنچه از اطلاق ماده یک قانون مطبوعات و نیز ظاهر ماده اول آیین نامه اجرائی فهمیده می شود حاکی از عدم انحصار فاصله های زمانی در موارد یادشده است. رویه هیاْت نظارت بر مطبوعات هم نشان از آن دارد که تقاضای دیگری همانند انتشار دو یا سه شماره درهفته یا مثلاْ چهار ماه یک بار نیز با منع قانونی مواجه نبوده و ممکن است مورد موافقت قرار بگیرد. چنین نزاعی در مورد روش های مندرج در قانون نیز مطرح است که ماده 3 آیین نامه با پاسخ مثبت خود به آن پایان داده است. به هر حال، تردیدی نیست که به دلیل ذکر این ویژگی در قانون، صدور پروانه انتشار «گاهنامه» یعنی نشریه ای که دارای فاصله زمانی معین نیست، ممکن نخواهد بود.

دوم- داشتن نام ثابت

انتخاب نام ثابت برای نشریه نیز، که باید از سوی متقاضی پروانه به هیاْت نظارت برمطبوعات پیشنهاد شود و به تاْیید آن برسد، از دیگر عناصر اصلی تعریف مطبوعات است. افزون براین، در مورد نام نشریه براساس قوانین موجود باید به رعایت شرایط زیر توجه داشت:

الف- ابتکاری بودن نام نشریه

طبق بند “ج” ماده هفت قانون مطبوعات «انتشار نشریه به نحوی که با نشریات موجود یا نشریاتی که بطور موقت یا دائم تعطیل شده اند از نظر نام، علامت و شکل اشتباه شود» ، ممنوع شده است. بنابر این نه تنها نام نشریه نباید عیناْ از نام نشریه دیگری تقلید و اقتباس شده باشد، بلکه انتخاب نامی که حتی موجب چنین اشتباهی شود،هم ممنوع است. آیین نامه اجرائی پا را ازاین فراتر نهاده و ضمن تاْکید براین ممنوعیت می‌افزاید که نام انتخابی حتی نباید موجب تداعی نام نشریه های دیگر باشد!

ب- ماْنوس بودن نام نشریه

افزون بر لزوم ابتکاری بودن نام نشریه، همچنین «نام نشریه نباید از کلمات ناماْنوس باشد.». انتخاب نام های غیر متعارف با رسالت مطبوعات منافات دارد. مطبوعات بایددر «روشن ساختن افکار عمومی و بالا بردن سطح معلومات و دانش مردم» و «ترویج فرهنگ اصیل اسلامی» سهیم باشند ماده 2( آئین نامه اجرایی قانون مطبوعات )وایفای چنین رسالتی مستلزم رعایت عرف وفرهنگ عمومی است. مطبوعات آیینه و تجلی فرهنگ یک ملتند و لذا نمی توانند بر تارک خود از نامی استفاده کنند که از این نظر پذیرفته شده نیست.

با این استدلال، استفاده از نام های مستهجن، زشت و مخالف با شئونات دینی و ملی نیز به طریق اولی ممنوع است و از محدودیت های مسلّم عرفی برای مطبوعات به شمار می رود.

ج- عدم ایجاد شبهه وابستگی به سازمان های دولتی

ین محدودیت با انگیزه جلوگیری از سوء استفاده از نام سازمان های مورد نظر اندیشیده شده است و قاعدتاً باید شامل نهادهای انقلابی، موسسه های خیریه و دیگر سازمان های خوش نام و معتبر نیز می شد. حتی می توان گفت به مقتضای انصاف  و به منظور جلوگیری از تضییع حقوق احزاب، سازمان ها و گروه های اجتماعی؛ انتخاب نامی که شبهه وابستگی به آنان را نیز بوجود آورد باید ممنوع تلقی شده و مورد موافقت هیئت نظارت قرار نگیرد.

به هر حال و بر اساس این بند، انتخاب نام هایی نظیر «مخابرات»، «جهاد سازندگی»، «بسیج»، «ارشاد» و … به دلیل ایجاد شبهه وابستگی  به نهادهای مربوط، مورد تائید هیئت نظارت بر مطبوعات قرار نخواهد گرفت؛ مگر آنکه نشریه مورد نظر واقعاً وابسته به همان نهادها بوده و مسئولیت آن را نیز بر عهده بگیرند.

یادآوری این نکته سودمند است که امکان تغییر نام نشریه با موافقت هیئت نظارت وجوددارد؛امابدون طی این مرحله، « اضافه کردن هر گونه کلمه و یا عبارت به نام و یا آرم نشریه به جز آنچه که در پروانه انتشار و یا مجوز چاپ نشریه ذکر شده است ممنوع می باشد.» (تبصره ماده 23 آئین نامه اجرایی)

سوم- ذکر تاریخ و شماره ردیف

ذکر «تاریخ و شماره ردیف» نیز از دیگر عناصر لازم برای ورود به حوزه قانون مطبوعات است. بنابراین حتی اگر مجموعه ای به طور منظم و با نام ثابت و در زمینه ای مشخص، ولی بدون ذکر تاریخ و شماره ردیف چاپ و منتشر شود، از نظر حقوقی به رسمیت شناخته نمی شود و موضوع این قانون به شمار نمی رود. گر چه وجود تاریخ و شماره ردیف برای رعایت نظم و برخی جهات دیگر مفید و حتی ضروری است ولی به نظر می رسد ذکر آن به عنوان یکی از عناصر اساسی هویت مطبوعاتی خالی از وجه است؛ به ویژه آنکه این قانون از ذکر بعضی اوصاف و مشخصات مهم تر برای مطبوعات غفلت کرده است.

چهارم- زمینه فعالیت معین

گفته شد که بر اساس ماده نخست قانون ، «مطبوعات در این قانون عبارتند از نشریاتی که … در زمینه های گوناگون خبری، انتقادی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، کشاورزی، فرهنگی، دینی، علمی، فنی، نظامی، هنری، ورزشی و نظایر اینها منتشر می شوند.»

متقاضی انتشار نشریه می تواند یک یا چند مورد از موارد فوق را به عنوان زمینه فعالیت خود انتخاب و به هیئت نظارت بر مطبوعات پیشنهاد کند. تغییر روش انتخابی با موافقت همان هیئت بلامانع است ولی تا چنین کاری صورت نگرفته است «مطالب نشریه باید مطابق و متناسب با روش های مندرج در پروانه انتشار باشد و نشریه مجاز به درج مطالب و مقالات خارج از روش های مذکور، که بر خط مشی کلی نشریه تاثیر بگذارد، نمی باشد.»

مستنبط از مفهوم مخالف ذیل این ماده، جواز چاپ مطالب و مقالات غیر متناسب با روش نشریه است؛ مشروط بر آنکه تاثیری بر خط مشی کلی نشریه باقی نگذارد. بنابراین، به عنوان مثال، استفاده اندک از سرگرمی، جدول و امثال آن در مجله های علمی ممنوع نیست ،همان گونه که درج مقاله ای علمی در مجله های سرگرمی و خانوادگی را نمی توان مغایربا قانون دانست.

وضعیت خاص نشریات محلی

مطبوعات محلی در این مورد مستثنا هستند و تکلیفی زائد بر عهده دارند. زیرا «روزنامه ها و هفته نامه‌های محلی موظفندضمن رعایت ماده 2 قانون مطبوعات ومتناسب با روش درخواستی، مطالبی پیرامون مسائل اجتماعی و فرهنگی محل انتشار نشریه، جهت بالا بردن سطح آگاهی های مردم درج نمایند.»

باتوجه به اهمیت و نقش مطبوعات محلی چنین تکلیفی لازم و سودمند است، اما معلوم نیست که نویسندگان آئین نامه به چه دلیل آن را به «روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها» اختصاص داده و از سایر نشریه های محلی نظیر ماهنامه ها چشم پوشی کرده اند.این گونه غفلت هادرنگارش مقررات پذیرفتنی نیست.

منبع: مدرسه همشهری

ارائه بیمه تکمیلی هنرمندان ، نویسندگان و روزنامه نگاران

Posted by on 9:25 ق.ظ in مطبوعات و رسانه | دیدگاه‌ها برای ارائه بیمه تکمیلی هنرمندان ، نویسندگان و روزنامه نگاران بسته هستند

ارائه بیمه تکمیلی هنرمندان ، نویسندگان و روزنامه نگاران

 بیمه تکمیلی هنرمندان ، نویسندگان و روزنامه نگاران توسط صندوق اعتباری هنر همچون سال گذشته در قالب سه طرح با قیمت های متنوع ارائه می شود.

صندوق اعتباری هنر همانند سال گذشته خدمات بیمه درمان تکمیلی خود را در قالب سه طرح با قیمت های متنوع ارائه می دهد.

جزئیات خدمات بیمه تکمیلی هنرمندان

جزئیات خدمات بیمه تکمیلی هنرمندان

خدمات بیمه تکمیلی هنرمندان صندوق اعتباری هنر در قالب سه طرح (امید، آرامش و رفاه) با ۳ سقف قیمتی از ۷۰ تا ۷۰۰ هزار تومان و پوشش های متفاوت ارائه می شود. بر این اساس متقاضیان با توجه شرایط خود می توانند با انتخاب یکی از طرح ها، از خدمات بیمه درمان تکمیلی بهره مند شوند.

طرح رفاه

در طرح رفاه اعضاء صندوق می‌توانند از خدماتی چون جبران هزینه های درمان بیمارستانی و اعمال جراحی عمومی، جبران هزینه اعمال جراحی تخصصی، جبران هزینه های زایمان طبیعی و عمل سزارین، نازائی و ناباروری بدون سقف بهره ببرند.

طرح آرامش

طرح آرامش شامل پوشش های درمانی مانند جبران هزینه های درمان بیمارستانی و اعمال جراحی عمومی، جبران هزینه اعمال جراحی تخصصی بدون سقف است و سقف پرداخت در بخش جبران هزینه های زایمان طبیعی و عمل سزارین، نازائی و ناباروری ۴ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

طرح امید

در طرح امید نیز جبران هزینه های درمان بیمارستانی و اعمال جراحی عمومی، جبران هزینه اعمال جراحی تخصص بدون سقف در نظر گرفته شده است. همچنین هزینه های شیمی درمانی، رادیوگرافی، آنژیوگرافی، جراحی و پیوند اعضا در این طرح بدون سقف است.

لازم به ذکر است که اعضای صندوق اعتباری هنر با پرداخت بخشی از حق بیمه کل، مشمول بهره مندی از خدمات بیمه درمان تکمیلی می شوند و مابقی هزینه برعهده صندوق است. مبلغ  ثبت نام بیمه تکمیلی که توسط اعضا پرداخت می شود نسبت به قراردادهای مشابه بسیار ارزان تر در نظر گرفته شده است.

اهالی فرهنگ، هنر و رسانه و هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران، تا ۱۲ تیرماه فرصت دارند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی صندوق اعتباری هنر به نشانی www.honarcredit.ir نسبت به ثبت نام و بهره مندی از خدمات بیمه درمان تکمیلی اقدام نمایند.
لازم به یادآوری است؛ بر اساس مقررات، ارائه هرگونه خدمات منوط به عضویت متقاضی در صندوق اعتباری هنر است و مدت زمان ثبت نام بیمه تکمیلی تمدید نخواهد شد.