چاپ آگهی در روزنامه های کثیر الانتشار ۴۴۱۹۵۰۰۰-۰۲۱

مطبوعات

هزینه کاغذ یک نسخه روزنامه چقدر است؟

Posted by on 12:26 ب.ظ in مطبوعات و رسانه | دیدگاه‌ها برای هزینه کاغذ یک نسخه روزنامه چقدر است؟ بسته هستند

هزینه کاغذ یک نسخه روزنامه چقدر است؟

هزینه کاغذ برای چاپ یک نسخه روزنامه امروزه آن چنان افزایش یافته است بسیاری از روزنامه ها تعداد صفحات روزنامه خود را کاهش می دهند یا حتی اقدام به چاپ نمی کنند.

در بررسی لزوم عدم تخصیص یارانه و کاغذ به روزنامه های دولتی و حکومتی یکی از سهامداران روزنامه هفت صبح نوشت: چند روزی است که بحران کاغذ مطبوعات سر و صدای زیادی به پا کرده است و دائم این خبر به گوش می‌رسد که فلان روزنامه صفحات خود را کاهش داده است. برای اینکه بهتر متوجه بشویم داستان چیست لازم است ابتدا برخی قیمت ها را در بازار مرور کنیم.

۱-کاغذ یارانه ای با حواله ارشاد کیلویی ۵۳۰۰ تومان
۲- کاغذ با ارز نیمایی هر کیلو ۱۳۲۰۰ تومان
۳-کاغذ در بازار آزاد هر کیلو ۱۷۵۰۰ تومان

هزینه کاغذ یک نسخه روزنامه چقدر است؟

برداشت اول

خب حالا فرض کنید فلان روزنامه ۱۶ صفحه ای با تیراژ حدود ۱۵ هزار نسخه روزانه یک تن کاغذ مصرف می کند. به عبارتی هر نسخه روزنامه با احتساب پرت کاغذ نزدیک به ۷۰ گرم وزن دارد.یعنی هزینه کاغذ هر نسخه با قیمت کاغذ یارانه ای حدود ۳۷۰ تومن می شود. قیمت این روزنامه مثلا ۲ هزار تومن است.

پس از چاپ دو حالت پیش می آید یا روزنامه به فروش می‌رسد و یا برگشت می‌خورد. در صورت فروش با احتساب نهایت ۴۰ درصد هزینه توزیع ۱۲۰۰ تومان دست روزنامه را می گیرد و اما اگر برگشت شود چه می شود؟ اصل داستان اینجاست.

هر کیلو روزنامه باطله به قیمت امروز ۸ هزار تومان است. یعنی اگر فروش هم نرود هر نسخه آن ۵۶۰ تومن دست روزنامه را می گیرد. در واقع در بدترین حالت، روزنامه در هر نسخه فروش نرفته خود نزدیک به ۱۹۰ تومان سود کرده است. و این سود ناشی از اختلاف ارز ۴۲۰۰ تومان و قیمت واقعی کاغذ است.

برداشت دوم

حالا فرض کنیم کاغذ این روزنامه با ارز نیمایی یعنی ۱۳۲۰۰ تومان تهیه شود. هزینه کاغذ هر نسخه می شود ۹۲۵ تومان و لذا با این حساب دیگر فروش باطله برایش سود ندارد و نتیجه این می شود که تیراژش را بر اساس فروش تنظیم می کند و کاغذی که از دلار دولتی تهیه شده را باطل نمی‌کند.

برداشت سوم

حالا فرض کنید این روزنامه مربوط به یکی از ارگان هایی است که با پول بیت المال هزینه می‌شوند که نمونه های آن بسیارند از جمله همشهری , ایران, جام‌جم, اطلاعات, کیهان, فرهیختگان, شهروند, جوان و…که عموما روزنامه هایی هستند که خیلی به معادلات هزینه و درآمد توجهی ندارند و برایشان اصلا مهم نیست که چه تعدادی و به چه قیمتی بفروشند. بیشتر تیراژ برایشان اهمیت دارد.

مثلا قیمت روزنامه جام جم در شهرستان ۵۰۰ تومان است که ۴۰ درصدش هم سهم توزیع است. یعنی از هر نسخه در صورت فروش ۳۰۰ تومن به روزنامه می رسد و این در حالی است که هزینه کاغذ آن با توجه به اینکه ۲۴ صفحه است حتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی هم ۴۲۰ تومان می شود!

قیمت روزنامه باطله

و از همه عجیب تر اینکه باطله این روزنامه ۸۰۰ تومان ارزش دارد!! یعنی دکه‌دار در شهرستان از فروش نرفتن هر نسخه جام جم ۵۰۰ تومان سود می کند و از فروش رفتنش تنها ۱۰۰ تومان عایدش می شود!!! و اینگونه است که هر روز تقاضای افزایش تیراژ دارد!!

تازه همه اینها در حالی است که مثلا صاحب روزنامه کاغذ ۵۳۰۰ تومنی را در بازار آزاد به قیمت ۱۷۵۰۰ تومن نفروشد که غالبا اینکار را می کنند.

البته این حرف درست است که هزینه های روزنامه فقط کاغذ نیست ولی از طرفی درآمدهای روزنامه هم فقط فروش نسخه ای نیست.آگهی ها, رپرتاژهای خبری, یارانه دولت و … درآمد های دیگری هستند که باید هزینه های روزنامه را پوشش دهند.اگر روزنامه ای آن درآمدها را نمی تواند کسب کند باید فکر دیگری کند نه اینکه از جیب بیت المال کاغذ یارانه ای بگیرد و …
نتیجه اینکه اگر روزنامه یا هر نشریه ای قرار است در شرایط فعلی کار کند باید توان رقابت داشته باشد.باید بتواند هزینه و درآمد خود را مدیریت کند.نه اینکه از دولت بخواهد هزینه های او را با دادن یارانه پنهان پوشش دهد.

امکان انتشار آگهی دستگاه‌های دولتی در خبرگزاری ها و پایگاه‌های خبری

Posted by on 3:32 ب.ظ in مطبوعات و رسانه | دیدگاه‌ها برای امکان انتشار آگهی دستگاه‌های دولتی در خبرگزاری ها و پایگاه‌های خبری بسته هستند

امکان انتشار آگهی دستگاه‌های دولتی در خبرگزاری ها و پایگاه‌های خبری

امکان انتشار آگهی دستگاه‌های دولتی در خبرگزاری ها و پایگاه‌های خبری فراهم شد. در این رابطه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دستورالعمل اجرایی تهیه و ابلاغ کرده است، مطابق این دستورالعمل دستگاه‌های دولتی از این پس می‌توانند آگهی های خود را در خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری هم منتشر کنند.

انتشار آگهی دستگاه‌های دولتی در خبرگزاری ها و پایگاه‌های خبری

به گزارش شفقنا ، آگهی های دولتی که تا کنون فقط در روزنامه ها منتشر می شد، بر اساس ماده ۱۲ دستورالعمل اجرایی توزیع و انتشار آگهی های دولتی که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه و ابلاغ شده است، از این پس دستگاه ها می توانند آگهی خود را از طریق اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها، به خبرگزاری ها یا پایگاه های خبری دارای مجوز سفارش دهند. هزینه و مبلغ این گونه آگهی ها بر اساس نرخنامه ای که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شده است، محاسبه و پرداخت خواهد شد. این نرخنامه به شرح جدول زیر است.

جدول محاسبه رتبه آگهی دستگاه‌های دولتی برای خبرگزاری ها و پایگاه های خبری

جدول محاسبه رتبه آگهی های دولتی

برای دریافت دستور العمل اجرایی توزیع و انتشار آگهی ، اینجا کلیک کنید.

تندیس چشم طلا در دستان دختر ایرانی

Posted by on 2:29 ب.ظ in مطبوعات و رسانه, مقالات | دیدگاه‌ها برای تندیس چشم طلا در دستان دختر ایرانی بسته هستند

تندیس چشم طلا در دستان دختر ایرانی

تندیس چشم طلا جایزه نفرات برگزیده ورلدپرس فوتو است که از سال 1955 میلادی (1334 شمسی) این مسابقات جهانی را برگزار می‌کند.

نتیجه نهایی مسابقه ورلدپرس فوتو در سال 2019 اعلام شد که در بخش مجموعه عکس ورزشی، فروغ علایی توانست رتبه نخست را کسب کند. طی مراسمی در آمستردام با حضور شاهزاده هلند، نفرات اول تا سوم بخش‌های مختلف معرفی و از آنها تقدیر شد. به برندگان این رقابت بین‌المللی، تندیس چشم طلا و دیپلم افتخاری اعطا شد.

فروغ علایی اولین زن ایرانی است که موفق به کسب جایگاه نخست در مسابقات ورلدپرس فوتو شده است. پیش از این سه عکاس مرد ایرانی با نام‌های منوچهر دقتی، در سال 1984 در بخش اخبار؛ آلفرد یعقوب‌زاده، در سال 1986 در بخش اخبار؛ ابراهیم نوروزی، در سال 2013 در بخش پرتره‌های مستند؛ چنین مقامی را کسب کرده بودند.

فروغ علایی عکاس روزنامه «دنیای اقتصاد» در یک مجموعه 10 عکسی به ماجرای ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال پرداخته و توانسته جایگاه نخست بخش ورزشی را به خود اختصاص دهد.

ورلدپرس فوتو از سال 1955 میلادی (1334 شمسی) این مسابقات جهانی را برگزار می‌کند. عکس‌های برتر این مسابقه هر ساله در نمایشگاه ورلدپرس فوتو در 45 کشور مختلف به نمایش گذاشته می‌شود. همچنین، این عکس‌ها در کتاب سال این موسسه چاپ شده و 30 هزار نسخه آن در سراسر دنیا و به زبان‌های مختلف توزیع می‌شود.

وظایف خانه مطبوعات استان ها

Posted by on 4:44 ب.ظ in مطبوعات و رسانه | دیدگاه‌ها برای وظایف خانه مطبوعات استان ها بسته هستند

وظایف خانه مطبوعات استان ها

خانه مطبوعات به عنوان تشکیلاتی فرهنگی، صنفی، غیردولتی و غیرانتفاعی از دست‌اندرکاران مطبوعات و مراکز خبررسانی استان تشکیل می‌گردد تا به موجب اساسنامه و اهداف خود به ارتقای کمی و کیفی مطبوعات محلی که خود متضمن تقویت نقش مطبوعات کشور و افزایش استانداردهای کار خبری و اطلاع ­رسانی کشور است، کمک نماید.

وظایف خانه مطبوعات

در ماده 2 اساسنامه خانه مطبوعات استان ها، وظایفی تحت عنوان وظایف خانه مطبوعات در هر استان به شرح زیر بیان شده است:

1 کمک به تامین حقوق و گسترش آزادی­ های قانونی و مسئولانه رسانه های استان با رویکرد صنفی

2 کمک به اقتصاد رسانه های استان از طریق آموزش و ترویج شیوه ­های روزآمد مدیریت رسانه

3- استعدادیابی و حمایت از آموزش و اشتغال نیروهای مستعد در حوزه روزنامه­ نگاری حرفه­ ای

4- بسط و تقویت ارتباط مطبوعات استان با دستگاه ­های اجرایی، موسسات و نهادهای دولتی و عمومی و سایر صنوف و  تشکل­ های قانونی

5- تدوین بانک ­های اطلاعاتی روزنامه­ نگاران، برگزاری جشنواره‏ ها، نمایشگاه ­ها و بزرگداشت مناسبت­ های مطبوعاتی در استان

 6- همکاری با مراکز عرضه و فروش نشریات محلی به منظور تقویت سامانه توزیع مطبوعات در استان

7- دفاع از حقوق حرفه ­ای اعضا و داوری در اختلافات داخلی روزنامه ­نگاران استان

8- حل مشکلات صنفی اعضا و فراهم آوردن تسهیلات رفاهی برای آنان

9- تأسیس و تقویت تعاونی (مصرف، مسکن) و صندوق اعتباری حمایت، برای اعطای تسهیلات به اعضا

10- جذب حمایت­ های مالی و تسهیلات دولتی و توزیع قاعده ­مند آنها در بین اعضا

11 تدوین و اجرای برنامه‏ های فرهنگی- آموزشی در جهت توسعه کیفی مطبوعات استان

12 – آسیب‏ شناسی فعالیت­ های مطبوعاتی و طراحی ساز و کارهای لازم برای ارتقای کمی و کیفی مطبوعات استان

13ـ ایجاد بستری برای خدمات رسانه‌ای و آموزشی به ادارات، ‌نهادها و متقاضیان در جهت تأمین مخارج مطبوعات

14- آموزش شیوه‏ های حرفه­ ای روزنامه‏ نگاری و فنون و تخصص‏ های مرتبط به اعضا، روزنامه ­نگاران غیر عضو و علاقه‏ مندان به این حرفه

15- تعامل فعالانه با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و اداره کل مطبوعات و خبرگزاری­ های داخلی در تکمیل بانک­ های اطلاعاتی، برگزاری جشنواره­ ها، فعالیت­ ها و بزرگداشت مناسبت­ های مطبوعاتی در استان بر اساس تفاهم ­نامه­ های منعقده و مصوب فی­مابین.

نقش رسانه ها در مدیریت بحران های اجتماعی ـ بخش هشتم

Posted by on 4:44 ب.ظ in مطبوعات و رسانه | دیدگاه‌ها برای نقش رسانه ها در مدیریت بحران های اجتماعی ـ بخش هشتم بسته هستند

نقش رسانه ها در مدیریت بحران های اجتماعی ـ بخش هشتم

نقش رسانه ها در مدیریت بحران های اجتماعی را در هفت بخش گذشته مورد بررسی قرار دادیم ، در این بخش پایانی از مباحث گذشته یک نتیجه گیری کلی خواهیم داشت. با ماهمراه باشید.

رمز موفقیت در استفاده از هر چیزی از جمله رسانه های اجتماعی و کسب بیشترین سود و کمترین ضرر در حین به کارگیری از آن چیز برای پیشبرد اهداف مشخص، داشتن اطلاعات کافی و شناخت دقیق در تمامی ابعاد مربوط به آن مورد مشخص می باشد.

رسانه های اجتماعی در زمان بحران

رسانه های اجتماعی در زمان بحران

بنابراین، اگر چه رسانه های اجتماعی در زمان بحران به کمک مدیران ارتباطات و بحران می آیند و استفاده از پتانسیل های این ابزارهای ارتباطی، باعث تسهیل فرآیند مدیریت بحران می شوند؛ اما مشکلات و چالش هایی در به کارگیری آن ها وجود دارد که برخی از آن ها مربوط به رسانه های اجتماعی و برخی دیگر مربوط به مدیران و مدیریت بحران است.

استفاده از رسانه های اجتماعی در بحران، بدون در نظر گرفتن چالش های پیشرو، آسیب ها و مشکلات جدی به جامعه بحران زده وارد می کند آنچه مشخص است تا زمانی که به خوبی این بستر ارتباطی (اینترنت و رسانه های اجتماعی) و مزایا و معایب آن شناخته نشوند؛ در نحوه استفاده و نوع استفاده از رسانه های اجتماعی در زمان بحران، اختلال ایجاد خواهد شد؛ پس لازم است مدیران و کارشناسان بحران و ارتباطات، قبل از استفاده از این بستر ارتباطی، چالش های موجود را سنجیده و اقتضائات و صلاح شهر، کشور و نظام حاکم را در نظر بگیرند تا بحران مضاعفی به بحران پیش آمده اضافه نکنند.

ایران به لحاظ شرایط اقلیمی خطر خیز است

همانگونه که آمارها و تحقیقات نشان می دهد، خطر خیزی ایران به لحاظ شرایط اقلیمی و جغرافیایی خاص، برکسی پوشیده نیست و کشور ما جزو 10 کشور نخست بلاخیز دنیاست و متحمل خسارات و هزینه های اقتصادی و اجتماعی فراوانی شده است و شاید خطرپذیری در آسیب های اجتماعی کمتر از بلایای طبیعی نباشد.

بنا بر این داشتن مدیریت بحران قوی در کشور و تعامل با رسانه ها، به منزله ابزاری مهم و ضروری است.

امروزه رسانه های جمعی به بخش جدایی ناپذیر بحران ها تبدل شده اند و برخی حتی بر این عقیده اند که هر موضوع، زمانی به بحران تبدیل می شود که در کانون توجه رسانه ها قرار گیرد.

رسانه ها نه تنها می توانند با آگاهی بخشی و ایفای نقش نظارتی از بروز بسیاری از بحران های بالقوه پیشگیری و در صورت بروز آنها را پایش کنند، بلکه می توانند به فرصت سازی از بحران نیز همت گمارند. فرصت سازی از بحران، غایت ارتباطات بحرانی و به تعبیری مدیریت بحران است که الزامات خاص خود را می طلبد.

اقدامات مهم در مدیریت بحران های اجتماعی

یکی از اقدامات مهم در مدیریت بحران های اجتماعی کشور برنامه‌ریزی است، و بهره گیری از ظرفیت های رسانه ها می تواند بسیار متفاوت و قوی تر از امروز باشد اما وضع موجود خیلی مناسب نیست.

کارکرد رسانه ها در بحران تحت تاثیر عوامل مختلفی نظیر پایگاه ایدئولوژیکی، میزان استقلال یا وابستگی به حاکمیت، سابقه بحران، ارزش های خبری و نوع عملکرد رقبا قرار دارد.

این کارکردها می‌توانند برای تقویت همبستگی و وفاق ملی، جلب کمک های مردمی و مشارکت در حل بحران، کاهش بحران با کارکردهای آموزشی، فرهنگی و سیاسی پیشگیرانه، توجیه و پذیرش بحران یا تشدید بحران برای دستیابی به مقاصد سیاسی، اجتماعی و غیره به کار بروند.

دلایل اهمیت رسانه ها

رسانه برای افراد جامعه اهمیت دارد زیرا افراد نیازهای خود را از طریق رسانه برآورده می‌سازند، طبیعی است که این نیازها در شرایط بحران تشدید می شود و به طور طبیعی افراد و اعضای جامعه در شرایطی که بحرانی رخ داده باشد، به صورت مستمر به رسانه‌ها مراجعه می‌کنند.

کارکرد ایجاد نشاط و نیز بسیج افکار عمومی و جامعه در مواقع بحرانی کارکردهای دیگر رسانه ها هستند.

قدرت دروازه بانی رسانه در شرایط بحران انکارناپذیر است و همه کسانی که در رسانه‌های خبری کار تهیه اخبار را بر عهده دارند به گونه ای با گزینش خبرها سروکار پیدا می‌کنند، بنابراین رسانه‌ها می‌توانند نقش دوگانه در مدیریت بحران ایفا کنند بطوری که می توانند هم در بخش شایعات و اطلاعات نادرست و هم در جلوگیری از آنها تأثیرگذار باشند.

بیان واقعیت ها در بحران ها

برخی پژوهشگران معتقدند که رسانه ها موظفند بر اساس اصول اخلاقی و حرفه‌ای خود واقعیت‌های هرچند تلخ بحران را منعکس کنند و در انجام این وظیفه تحت‌ تأثیر منافع شخصی و گروهی، حزبی، نژادی، قومی و مذهبی قرار نگیرند؛ ضمن اینکه تا حد ممکن با ارائه اخبار و اطلاعات موثق از منطقه بحران زده به مسئولان و مخاطبان آنان را در مدیریت بهتر بحران یاری دهند.

نیازهای مخاطبان در مرحله پیش از بحران در همراهی با مردم شامل نیاز به آمادگی، آگاهی و اطمینان است. مرحله حین بحران شامل نیاز به اطلاعات، امنیت و همبستگی و مرحله پس از بحران شامل نیاز به پیگیری و یادگیری است.

کارکرد رسانه ها متناسب با هر یک از نیازهای در مرحله پیش از بحران شامل آموزش مصون سازی، آگاه‌سازی و دیده‌بانی، مرحله حین بحران شامل خبررسانی، دروازه‌بانی و همراه سازی و مرحله پس از بحران شامل پاسخ طلبی، تحلیل گری و آرامش بخشی است.

نقش آفرینی رسانه ها برای توانمندسازی جامعه، همراهی با مردم و ترویج همدلی از مهمترین عوامل در زمان بحران به شمار می‌رود.