چاپ آگهی در روزنامه های کثیر الانتشار ۴۴۱۹۵۰۰۰-۰۲۱

دلایل عمده شکست کسب‌ وکارها در تجارت

دلایل عمده شکست کسب‌ وکارها در تجارت

اگر دلایل عمده شکست کسب‌ وکارها را که باعث ناکامی کسب و کارها می شوند بدانید، بهتر می توانید از شکست پیشگیری کنید. 6 دلیل زیر، دلایل عمده شکست کسب‌ وکارها هستند که خیلی زود یک کسب و کار را به روزهای پایانی می رسانند.

دلایل عمده شکست کسب‌ وکارها

نداشتن برنامه ریزی

نداشتن برنامه‌ریزی های کوتاه و بلندمدت می‌تواند باعث شکست یک تجارت شود. برنامه اصولی برای یک تجارت موفق باید مشخص کند که شما قرار است در طول چند ماه آینده و حتی چند سال آینده به چه اهدافی برسید. این برنامه‌ریزی باید شامل اعداد و ارقام مشخص و دقیق باشد. یک برنامه خوب باید شامل تمام کارهایی باشد که برای رسیدن به موفقیت در تجارت خود لازم است انجام دهید، به همراه تاریخ دقیق پرداختن و رسیدن به آن‌ها.

رهبری ضعیف

رهبری ضعیف به‌راحتی یک تجارت را در مسیر شکست قرار می‌دهد. فراموش نکنید که هر فردی ممکن است اشتباه کند، اما یک کارآفرین موفق باید بتواند در بیشتر مواقع تصمیم‌های درستی بگیرد. برای موفقیت در فضای کسب‌وکار باید مطالعه کنید و مهارت‌های جدیدی یاد بگیرید تا توانایی‌تان را برای رهبری تقویت کنید.

متفاوت نبودن

داشتن یک محصول عالی کافی نیست، چون شما برای موفقیت باید در کنار محصول عالی ارزش خاص و متفاوتی را در محصولتان ارائه کنید تا در این بازار شلوغ از رقبا عقب نیفتید. چه پارامترهایی باعث می‌شود که از رقابت عقب نیفتید؟ دانستن این‌که رقبای شما چه کاری را بهتر از شما انجام می‌دهند، برای موفقیت در کسب‌وکار بسیار مهم است. اگر شما نتوانید این تفاوت را ایجاد کنید، احتمال موفقیتتان بسیار اندک است.

بی توجهی به نیاز مشتری

بی‌توجهی به شناخت مشتری و نیازهایش می‌تواند موجب ناکامی در کسب‌وکار شود. پس هر چند وقت یک بار از مشتریانتان بپرسید که آیا هنوز هم از کالای شما رضایت دارند؟ آیا اگر تغییری در کالا یا خدمات خود ارائه کنید، رضایت‌مندی مشتریان افزایش پیدا می کند؟ آیا به نظرات آن‌ها گوش می دهید؟

درس نگرفتن از شکست ها

کارآفرینان معدودی هستند که از این اشتباهات درس می‌گیرند. یادتان باشد که شکست دلایل زیادی دارد، اما یادگیری و تجربه‌اندوزی از اشتباهات می‌تواند کارآفرینان را برای روزهای سخت آماده کند. فراموش نکنید که یادگیری از اشتباهات می‌تواند کار سختی باشد، اما در لحظات سخت کمک بزرگی به شما و تجارتتان خواهد بود.

مدیریت ضعیف

پیروی نکردن از استانداردهای مشخص و سیستمی، ارتباطات ضعیف و عدم دریافت بازخورد از مشتری، همگی مثال‌هایی از مدیریت ضعیف هستند که شما را به سمت شکست هدایت می‌کنند.

نداشتن سرمایه کافی

نبودن سرمایه مناسب از همان ابتدا یک علامت خطر بزرگ است که باعث می‌شود در پرداخت اقساط و هزینه‌های جاری خود دچار مشکل شوید. نداشتن سرمایه مناسب می‌تواند سرعت رشد تجارت شما را نیز کُند کند.

ارزیابی ناکارآمد

اگر در زمان مناسبی شرایط کسب‌وکارتان را ارزیابی نکنید، خیلی راحت آن را در مسیر نابودی و شکست قرار می دهید. به‌عنوان مثال ارزیابی در زمان نامناسب ممکن است باعث شود خیلی زودتر از موقع افراد زیادی را استخدام کنید و هزینه زیادی را هم صرف تبلیغات کنید، اما نتیجه‌ای برایتان نداشته باشد.

نداشتن مکان مناسب

نداشتن مکان خوب برای ارائه خدمات و محصولات، ضعفی است که به‌سختی می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. البته اهمیت این مسئله بستگی زیادی به نوع تجارت شما دارد. مثلا اگر کالایی که عرضه می‌کنید، حتما باید توسط مشتری دیده شود، بنابراین باید جایی را به‌عنوان مکان کسب‌وکار یا تجارتتان انتخاب کنید که دسترسی به آن آسان باشد.

عدم سوددهی

در درجه اول باید بگوییم که درآمد شما با سودی که از کسب‌وکارتان کسب می‌کنید، با هم متفاوت است. به‌عنوان یک کارآفرین حواستان باید همیشه به سوددهی تجارتتان باشد. سودی که شما از کسب‌وکارتان کسب می‌کنید، کمک زیادی به رشد استارت‌آپ یا شرکتتان می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که تنها 40 درصد از تجارت‌های کوچک سودده هستند و در 30 درصد موارد تجارت‌های کوچک ضرر می دهند.

مدیریت مالی ضعیف

مدیریت مالی از همان ابتدای کار می‌تواند به‌عنوان یک رکن اساسی تجارت، باعث موفقیت یا شکست شما شود. بنابراین اگر تازه شروع به کار کرده‌اید، حتما از نرم‌افزارهای حسابرسی حرفه‌ای استفاده کنید و سعی کنید تمام تصمیم‌گیری‌هایتان بر پایه اعداد دقیق و واقعی باشد. اگر هم در حسابداری تبحر ندارید، شخصی را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد. مطمئن باشید که این کار در بلندمدت به نفع شما و کسب‌وکارتان خواهد بود.

نداشتن تمرکز کافی روی کار

بدون تمرکز، شما جایگاه رقابتی خود را در بازار از دست می‌دهید. عدم تمرکز مانعی محکم در مقابل تصمیم‌گیری‌های منطقی شما خواهد بود و باعث می‌شود به‌سرعت تجارت شما در بازار رنگ ببازد.

انتخاب شریک اشتباهی!

همه ما می‌دانیم که موفقیت در تجارت در کنار یک شریک و همکار خوب کار ساده‌تری است، اما انتخاب اشتباه اگر سبب نابودی کسب‌وکارتان نشود، حداقل به شما آسیب می زند.

منبع: کانال هنر مدیریت

این مطلب را به اشتراک بگذار