چاپ آگهی در روزنامه های کثیر الانتشار ۴۴۱۹۵۰۰۰-۰۲۱

تبلیغات

11 نکته جادویی در باره تبلیغات از دیوید اگیلوی

Posted by on 12:36 ب.ظ in بازاریابی, تبلیغات | دیدگاه‌ها برای 11 نکته جادویی در باره تبلیغات از دیوید اگیلوی بسته هستند

11 نکته جادویی در باره تبلیغات از دیوید اگیلوی

دیوید اگیلوی به عنوان یک مدیر تبلیغاتی برجسته، چند توصیه به بازاریابان و بنگاه های اقتصادی و تبلیغاتی و فعالان حوزه تبلیغات تحت عنوان 11 نکته جادویی در باره تبلیغات ارائه کرده است که در این نوشتار به بیان این نکات می پردازیم.

دیوید مکنزی اگیلوی در ۲۳ ژوئن ۱۹۱۱ در بریتانیا متولد شد و در ۲۱ ژوئیه ۱۹۹۹ درگذشت. او یک مدیر تبلیغاتی برجسته بود؛ تا جایی که به وی لقب پدر تبلیغات داده شد. در سال ۱۹۶۲ مجله تایم او را جادوگر تبلیغات معرفی نمود.

چند نکته جادویی در باره تبلیغات

چند نکته جادویی در باره تبلیغات

۱.به محتوای تبلیغ توجه کنید

اهمیت آنچه می‌گویید، بیشتر از چگونه گفتن آن است. آنچه مشتری را به خرید وامی‌دارد محتوای تبلیغ است، نه چگونگی ارائه آن.

مهم‌ترین وظیفه یک کپی رایتر این است که ببیند در معرفی محصولش چه چیزهایی را می‌تواند بگوید و چه قول‌هایی را می‌تواند بدهد.

۲. در تبلیغات ایده داشته باشید

تبلیغات شما محکوم به شکست است مگر اینکه ایده بزرگی پشت آن باشد. تمام مشتریان این درک را ندارند که ایده‌های بزرگ را دریابند و قدر آن‌ها را بدانند. این کار برعهده مجریان طرح‌های تبلیغاتی و کپی رایترهاست تا با بررسی دقیق آنچه می‌خواهند به دیگران ارائه کنند، ایده‌ای را که در ورای آن نهفته است، بیابند و به تماشا بگذارند.

۳. اطلاعات بدهید

بسیار اندک هستند تبلیغ‌هایی که اطلاعات کافی در اختیار مشتری و مصرف‌کننده می‌گذارند. تبلیغاتچیان به‌اشتباه تصور می‌کنند که مردم تمایلی به دانستن ریزه‌کاری‌ها ندارند؛ چیزی که خیلی با واقعیت فاصله دارد.

اگر نمونه‌هایی را بررسی کنید که همیشه بیشترین فروش را به ارمغان می‌آورند، متوجه می‌شوید که از قضا همین انتقال اطلاعات و دانستن‌هاست که مردم را به خرید وامی‌دارد.

۴.متمایز باشید

اگر حوصله مردم سر برود خرید نمی‌کنند. مردم روزانه با ده‌ها و صدها تبلیغ، تیتر و مطلب مواجه می‌شوند. پس تعجبی ندارد که همه می‌توانند بی‌اعتنا از کنار آنها رد شوند و فکرشان را به آن‌ها مشغول نکنند.

در همهمه و هیاهوی دنیای امروز صدایی را می‌توان به گوش دیگران رساند که به واسطه طنین دلنشینش از بقیه صداها متمایز باشد.

۵. خوش‌زبانی کنید ولی لودگی هرگز

مردم دوست ندارند از فروشندگان بداخلاق خرید کنند. تبلیغی که خوشایند نباشد، مشتری را جلب نمی‌کند.

فروشنده‌ای که دست مشتری را می‌فشارد و با او خوش‌وبش می‌کند، موفق‌تر از فروشنده اخمو و بی‌حوصله است. باید با هر وسیله‌ای که در دسترس داریم قاپ مخاطب را بدزدیم و لبخند را بر لبانش بنشانیم، ولی نباید کسی یا چیزی را به سخره گرفت. مردم عادت ندارند از دلقک‌ها خرید کنند.

۶. تبلیغاتتان را به‌روز کنید

باید گروه مخاطب خودتان را بشناسید و متناسب با نوع نگاهشان تبلیغ کنید.

هر تبلیغی بایستی براساس شرایط حال حاضر جامعه و همچنین روحیات و علاقمندی‌های مخاطبان هدف، طراحی و اجرا شود. در غیر این صورت به‌احتمال زیاد مورد توجه قرار نخواهد گرفت.

۷.پیشنهاد ها را بپذیرید ولی نظر خود را پیاده کنید

تبلیغی بیشترین میزان فروش را به ارمغان می‌آورد که چکیده افکار یک نفر باشد.

چیزی را که می‌خواهید تبلیغ کنید باید خوب بشناسید و از دیگران کمک بگیرید تا اگر به نکته‌ای توجه نکرده‌اید، به شما گوشزد کنند. سپس به دفتر کارتان رفته، در را به روی خودتان ببندید و برآیند تمام چیزهایی را که در ذهنتان است، روی کاغذ بیاورید.

۸. تبلیغات خلاقانه را بکار بگیرید

اگر بخت با شما یار بود و اثر ارزنده‌ای خلق کردید تا وقتی خاصیتش را از دست نداده، آن را به کار بگیرید بسیاری از تبلیغ‌های ارزشمند پیش از به پایان رسیدن تاریخ مصرفشان از گردونه خارج می‌شوند.

۹.صادقانه تبلیغ کنید

چیزی را بگویید و نشان بدهید که می‌توانید مدافعش باشید
هر دروغی که بگویید سرانجام فاش می‌شود.

تبلیغ صادقانه می‌تواند جنس خوب را بفروشد؛ پس اگر جنسی خوب نبود برایش تبلیغ نکنید.

۱۰.نماد تجاری داشته باشید

برای علامت تجاری خود نماد بسازید. هر تبلیغ باید نشانه‌ای باشد ازآنچه در مجموع نماد علامت تجاری شما را می‌سازد. اگر این افق دید را داشته باشید، بسیاری از مشکلاتی که در نیمه‌ راه به آن‌ها برمی‌خورید، به‌آسانی حل می‌شوند.

۱۱. کپی‌کار نباشید

اگر توانایی انجام یک پروژه بزرگ را در زمینه تبلیغات و یا تولید محتوا داشته باشید، خیلی زود می‌بینید که از شما تقلید می‌کنند و مشابه کارهای شما را انجام می‌دهند. جلوی این کار را نمی‌توان گرفت، ولی نگران نباشید، هیچ کس نمی‌تواند جوهره شما را برباید.

معرفی کتاب اعتراف های یک تبلیغاتچی

Posted by on 3:08 ب.ظ in تبلیغات | دیدگاه‌ها برای معرفی کتاب اعتراف های یک تبلیغاتچی بسته هستند

معرفی کتاب اعتراف های یک تبلیغاتچی

کتاب اعتراف های یک تبلیغاتچی ، یکی از کتاب های ارزنده در حوزه تبلیغات و بازاریابی است که تاکنون نگارش یافته است. مؤلف این کتاب با ارزش، دیوید مکنزی اگیلوی ( David Mackenzie Ogilvy ) بریتانیایی می باشد.

معرفی کتاب اعتراف های یک تبلیغاتچی

او در کنار بزرگانی مانند دکتر گالوپ (بنیانگذار موسسه گالوپ)، ریموند رابیکم و استنلی رزور از پیشگامان تبلیغات مدرن به شمار می رود. او در ابتدا برای موسسه گالوپ کار می کرده و در ادامه تصمیم می گیرد، شرکت تبلیغاتی خود را بنیانگذاری کند.

دیوید اگیلوی، از سرآمدان و متخصصین عرصه تبلیغات بود که در عمر ۸۸ ساله اش، ایده ها و تجربیات نابی در عرصه تبلیغات داشته است. وی که یک مهاجر انگلیسی ساکن آمریکا بوده، در سال ۱۹۶۳ کتاب « اعتراف های یک تبلیغاتچی » را به رشته تحریر درآورد و همین کتاب، پرفروش ترین کتاب او و یکی از قابل فهم ترین و جالب ترین کتاب ها در زمینه تبلیغات است که به ۱۵ زبان دنیا و در تیراژ میلیون ها نسخه منتشر شده است.

با این که از چاپ و نشر این کتاب بیش از ۵۰ سال می گذرد، اما اصول اولیه و ایده های جالبی در آن مطرح شده که در هر زمانی قابل استفاده است. امروزه ما می دانیم که شیوه های سنتی تبلیغات و اطلاع رسانی چاپی و محیطی و حتی رسانه ای رو به افول هستند و با گزینه های تبلیغاتی مواجه هستیم که حتی اگیلوی در زمان حیات خود، درک نکرده است؛ اما علم تبلیغات و اصول اساسی مارکتینگ و برندینگ، تغییر ناپذیر است و ما می توانیم با خواندن این کتاب، به برخی از این اصول و شیوه ها دست یابیم.

افتخاری بی نظیر در تاریخ تبلیغات ایران

Posted by on 2:49 ب.ظ in تبلیغات | دیدگاه‌ها برای افتخاری بی نظیر در تاریخ تبلیغات ایران بسته هستند

افتخاری بی نظیر در تاریخ تبلیغات ایران

افتخاری بی نظیر در تاریخ تبلیغات ایران در شرف وقوع است. این افتخار با ورود آگهی تلویزیونی مربوط به تبلیغات مایع دستشویی اوه به بخش نهایی نهایی فستیوال تبلیغات نیویورک به دست آمده است.

به گزارش خبرگزاری ها، آگهی تلویزیونی مایع دستشویی اوه، برای نخستین بار در تاریخ تبلیغات ایران وارد بخش نهایی فستیوال تبلیغات نیویورک و نامزد دریافت معتبرترین جایزه جهانی تبلیغات شد.

این آگهی که با عنوان «دست‌ها» در بخش «بهترین تبلیغات محصول و خدمت» برای اولین‌بار‌ به لیست انتخابی جشنواره‌ی ۲۰۱۹ «تبلیغات نیویورک» راه پیدا کرد و تا هفته‌ی دوم‌ اردیبهشت برای کسب جایزه‌ی بزرگ یا جوایز اول تا سوم در کنار کارهایی از بزرگترین برندهای بین‌المللی به رقابت می‌پردازد.

سال گذشته نیز کورپوریت ویدئوی پاکشو در جشنواره‌ی «فیلم‌های شرکتی نیویورک» در دو بخش جایزه دریافت کرد، اما این اولین‌بار است که یک تیزر از ایران به لیست انتخابی جشنواره‌ی تبلیغات نیویورک راه پیدا می‌کند و نامزد دریافت جایزه می شود.

سال ۲۰۱۸ آگهی‌های کوکاکولا، آدیداس، تاید، گوگل و … توسط آژانس‌هایی همانند اُگیلوی، لِئوبرنت، دی‌دی‌بی، مک‌کِین و بی‌بی‌دی‌اُ، جوایز جشنواره‌ی تبلیغات را به دست آوردند.

تیزر تلویزیونی «دست ها» در آژانس تبلیغاتی پرگار که حدود یک سال است فعالیت خود را در صنعت تبلیغات ایران آغاز کرده، طراحی و ساخته شده است.

فیلم ویدئویی تبلیغات مایع دستشویی اوه را در ذیل این نوشتار مشاهده می کنید که باعث افتخاری بی نظیر در تاریخ تبلیغات ایران شده است.

مقدمه ای بر قوانین ومقررات تبلیغاتی کشور

Posted by on 3:22 ب.ظ in تبلیغات | دیدگاه‌ها برای مقدمه ای بر قوانین ومقررات تبلیغاتی کشور بسته هستند

مقدمه ای بر قوانین ومقررات تبلیغاتی کشور

قوانین ومقررات تبلیغاتی کشور ، مجموعه ای از قوانین مربوط به چگونگی تأسیس کانون های تبلیغاتی و شرایط و ضوابط انتشار آگهی های تبلیغاتی است که در دوره های مختلف تصویب و به اجرا گذاشته شده است.

قانون محصول زندگی اجتماعی است و به معنای عام آن، وجه تفکیک زندگی مدنی از زندگی غیرمدنی انسان ها می باشد. در حقیقت از جمله هدف های مهم تدوین و وضع مقررات توسط دولت و قانون گذاران، رشد و پیشرفت جامعه، تنظیم روابط اجتماعی افراد و ایجاد عدالت میان انسان هاست.

تبلیغات نیز به عنوان یک پدیده اجتماعی، از قرن 19 میلادی، با شیوه های نوین در جوامع مختلف رواج یافت و از همان ابتدا دولت ها با وضع مقررات و نظارت مستمر، ضمن حفظ منافع عمومی، به امر ساماندهی این پدیده پرداختند.

تاریخچه قوانین ومقررات تبلیغاتی کشور

در کشور ما نیز، با توجه به سوابق موجود ، از سال 1286 شمسی، با تصویب اولین قانون مطبوعات، در این قانون موادی نیز به موضوع چگونگی انتشار اعلانات اختصاص یافت، اما اولین آیین نامه که به طور مشخص پیرامون تبلیغات بازرگانی به تصویب رسید، آئین نامه « تنظیم امور اعلانات » مصوب 23 فروردین 1348 است.

این آیین نامه حاوی مقررات مربوط به چگونگی تأسیس کانون های تبلیغاتی و شرایط و ضوابط انتشار آگهی های تبلیغاتی بود. تا پیش از آن، مقررات تبلیغات تجاری به طور پراکنده در قوانین و مقررات مربوط به وسایل ارتباط جمعی نظیر قانون مطبوعات، رادیو و سینما و همچنین مقررات مربوط به چاپ، اعلان ها و اوراق تبلیغاتی مورد توجه قانون گذاران بوده است.
همچنین دومین آیین نامه در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ، « آیین نامه امور تبلیغات و کانون آگهی » بود که در 22 شهریورماه 1354 به تصویب هیأت وزیران وقت رسید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نخستین و تنها مقرراتی که برای آگهی های تجاری و کانون های تبلیغاتی به طور اختصاصی به تصویب رسید، «آیین نامه تأسیس و نظارت بر نحوه کار و فعالیت کانون های آگهی و تبلیغاتی » است که در 27 اسفندماه 1358 توسط شورای انقلاب با 21 ماده به تصویب رسید.

 قوانین ومقررات تبلیغاتی کشور در حال حاضر

هم اکنون فعالیت در حوزه تبلیغات بازرگانی و نظارت بر آن به استناد و در چارچوب آیین نامه مذکور انجام می شود و مطابق ماده 10 این آیین نامه، کمیته مرکزی سازمان های تبلیغاتی کشور، به عنوان عالی ترین مقام سیاست گذار در امور مربوط به تبلیغات، به تناسب موضوع ها و موارد موجود، دستورالعمل هایی را تهیه و بعد از تصویب، به مراجع و مراکز مربوطه ابلاغ می کند که رعایت این دستورالعمل ها و ضوابط توسط دست اندرکاران و بخصوص کانون های آگهی و تبلیغاتی لازم الاجرا می باشد.

علاوه بر مقررات و ضوابطی که ذکر شد، در قوانین، آیین نامه های اجرایی و دستورالعمل های دیگر، ضوابطی در خصوص پذیرش و انتشار آگهی، مشخص شده است که رعایت آنها از طرف سازمان ها و اشخاص فعال در حوزه تبلیغات همانند رسانه ها، صاحبان آگهی و کانون های تبلیغاتی به دلیل لزوم حفظ حقوق مخاطبان، ارزش های انسانی و منافع کشور ، امری اجتناب ناپذیر است.

ذکر این نکته ضروری است که دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی حسب وظایف قانونی خود، از سال 1391 موضوع نهایی شدن پیش نویس قانون جدید تبلیغات کشور را در دستور کار قرار داد و با جدیت تمام و با حمایت و همکاری صاحب نظران این حوزه، سرانجام پیش نویس مذکور را کامل و در ابتدای سال 1392 آن را برای طی مراحل قانونی به مراجع ذیربط ارایه کرده است. بی شک تصویب قانون جدید تبلیغات گام مهمی در حل مشکلات موجود خواهد بود.

منبع: جزوه قوانین و مقررات تبلیغاتی کشور

پیامدهای منفی تبلیغات تجاری برای کودکان

Posted by on 2:55 ب.ظ in تبلیغات | دیدگاه‌ها برای پیامدهای منفی تبلیغات تجاری برای کودکان بسته هستند

پیامدهای منفی تبلیغات تجاری برای کودکان

پیامدهای منفی تبلیغات تجاری برای کودکان ، موضوع گفت وگویی با مهران بهروز فغانی، از فعالان حوزه ادبیات و روزنامه‌نگاری کودک و نوجوان و عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان است که در ادامه این نوشتار از نظرتان می‌گذرد.

در تبلیغات رسانه‌ای مثل تلویزیون، آشپزخانه‌ای مجهز به آخرین لوازم زندگی و با مساحتی معادل یک خانه۵۰ متری تبلیغ می‌شود. اما همه خانواده‌های سه نفره در خانه‌ای به این بزرگی زندگی نمی‌کنند. کودکی که چنین آشپزخانه‌ای را می‌بیند و میز رنگارنگ از غذاهای لذیذ را از زیر چشم می‌گذراند، چه انتظاری از پدر و مادر خود خواهد داشت؟

تاریخچه بازاریابی به روش تبلیغات

تبلیغات برای کودکان چیست و چه تعریفی دارد؟ شاخصها و ویژگیهای آن کدام است؟ این شاخصها و معیارهای علمی و ملاحظات فرهنگی و اجتماعی تا چه اندازه در  تبلیغات رسانههای  ما برای کودکان رعایت  می شود؟

از زمانی که صاحب کالا یا محصول به فکر فروش و سود بیشتر می‌افتد، تبلیغ هم شروع می‌شود. بازه زمانی این روند و الگوی فروش «نوین»، یعنی سودآوری از طریق به کارگیری اهرم‌های بازاریابی شامل: استفاده از چهره‌های هنری و سینمایی، تکنیک‌های ذوق‌آور مخاطب و استفاده فراتر از اخلاق و عرف جامعه، به  اوایل دهه ۵۰ میلادی می‌رسد.

صاحب کالا به زبان ایدئولوژیک، همان صاحب سرمایه و قدرت معنا می‌دهد. کسی پول دارد و سرمایه‌اش را تبدیل به کالای عمده و کلان کرده و می‌خواهد محصولش را بفروشد و سرمایه‌اش را دو یا چندبرابر کند و این یعنی تبلیغات به زبان ساده. اما نکته اینجاست که کودکان در این چرخه سودآوری چگونه در معرض تبلیغات تجاری قرار گرفته و اطلاع پیدا می‌کنند. شاید برای «آگهی دهنده آگاه»  یا همان صاحب پول و سرمایه و موسسه‌های تبلیغاتی، بهتر این باشد که بگویند روند تبلیغات ما حاوی پیام است و ما اطلاع رسانی می‌کنیم. اکنون بسیاری از تبلیغات تجاری در رسانه‌های چاپی و غیرچاپی «برای کودکان» نه «درباره کودکان» با چنین رویکردی اتفاق می‌افتد.

تناقض جهت‌گیری تبلیغات تجاری با معیارهای عرفی

 با این تغییر رویکرد بحث ما درباره تبلیغات به ظاهر «آگاهی بخش» برای کودکان است. وقتی چنین است، می‌توانیم ببینیم که بسیاری از آنچه به عنوان تبلیغات تجاری برای مخاطب کودک و نوجوان تهیه و منتشر می‌شود، تناقض‌های آشکاری با برخی معیارهای عرفی و گاه قانونی دارد. حتی فراتر از این، روح و رویکرد بسیاری از محتوا و جهت‌گیری تبلیغات تجاری برای گروه سنی کودک و نوجوان، با روح تصریح شده مکتب و باورهای فرهنگی ما تناقض دارد.

برای مثال در مغز استخوان و جان کلام این گونه تبلیغات، جمع آوری مال و اموال به شکلی کاملا «مال پرستانه» معرفی و توصیف می‌شود. به این نگاه نمی‌شود که تبلیغ برای کودکان را با چه معیار و ضوابطی باید ارائه کرد به شکلی که در کنار خوشایندی و دل‌پذیری عقل پسند بوده و در نهایت مخالف موازین و اصول باوری و اعتقادی خانواده‌های مسلمان نباشد. آنچه در این زمینه کمک‌ می‌کند، قانون و تبصره‌ها و ماده‌های بگیر و ببند نیست؛ بلکه آموزه‌های اخلاقی است. این آموزه‌ها که تبلیغ را برای مردم و خانوده‌ها و مهم‌تر از همه برای قانونگذاران و مجریان قانون، درک‌پذیر می‌کند، باید اطمینان‌بخش هم باشد.

پیامدهای منفی تبلیغات تجاری برای کودکان

مثلا به واسطه یک تبلیغ در یک رسانه، فرزند شما عقده‌ای و دلشکسته نشود، مال پرست تربیت نشود یا به طور کلی شهروند آماده‌خوری بار نیاید. اولویت زندگی‌اش مال‌دوستی و مال‌پرستی نباشد و ده‌ها نمونه دیگر که می‌توانند به عنوان معیار در اینجا استفاده شوند. متاسفانه در بسیاری اوقات وقتی پای حرف بزهکاران می‌نشینید و زمانی‌که او وارد مرحله خوداکتشافی و بیرون‌ریزی می‌شود، متوجه می‌شویم که برخی از رفتارهای گاه ناهنجار او، در نابرخورداری‌های دوره کودکی ریشه دارد.

کودک آرزو می‌کرده و خواسته‌هایی داشته اما والدین توانایی خرید نداشته‌اند و دلایلی دیگر. این کودک با مشاهده آن کالا و محتوای مصرفی (شامل هر چیزی) در جامعه و رسانه، تصور بدی در ذهنش شکل می‌گیرد. با تکرار این‌گونه مسائل، نباید انتظار داشت که در آینده شهروندی سالم به لحاظ روحی داشته باشیم. اگرچه این اصل کلی و همیشگی نیست؛ اما شایان توجه است. همانطور که در علوم اجتماعی و علوم رفتاری، تکرار همیشه از بروز یک اتفاق خبر می دهد؛ الزامی هم ندارد آن اتفاق خوب باشد.

میزان و حجم آگهی‌ها و تبلیغات تجاری برای کودکان

چه حجمی  از  تبلیغات رسانههای رسمی و غیررسمی ما به  سمت کودکان هدفگیری شده است و آثار و تبعات آن چیست؟

متاسفانه بررسی‌های جدی و هدف‌داری درباره میزان و حجم آگهی‌ها و تبلیغات تجاری برای کودکان انجام نمی‌شود. این موضوع که رسانه‌‌هایی مثل تلویزیون و رادیو چقدر آگهی برای گروه سنی کودک و نوجوان منتشر می‌کنند، بسیار مهم است. بیشتر این آگهی‌ها هم درباره خوراکی و تنقلات است که یا ارزش  غذایی ندارند و یا  فرزند شما را گرفتار مطب دکتر می کنند. در این زمینه آگاهی دادن خوب است؛ ولی آگهی و تبلیغات تجاری خوراکی و تنقلات برای این گروه سنی خیلی ضابطه مند نیست. باید فراتر از قانون به این موضوع نگاه کرد.

پیامدهای آگاهی دادن، دانستن و انتخاب کردن است و هر وقت با آگاهی انتخاب داشته باشیم، در نتیجه قدرت نقد و قضاوت هم خواهیم داشت. این‌ موارد را می‌توان پیامدهای توسعه یافتگی دانست. اما در بحث تبعات و جنبه‌های منفی تبلیغات، آگهی‌های تبلیغاتی تلویزیونی در راس هرم روند اطلاع رسانی در معنای عام قرار دارند. رسانه‌ای مثل تلویزیون نیز  تاثیری انکار ناپذیر در شکل دادن به الگوهای فکری، درک و احساس و رفتار دارد. در این بین تکلیف کودکان مشخص و میزان اثرگذاری آگهی‌های تلویزیونی بر رفتار این کودکان کاملا مشهود است.

عدم مطابقت محتوای آگهی ها با سن و شرایط ذهنی کودکان

نکته اینجاست که وقتی کودک در سن رشد و شکل‌گیری شخصیت و الگوپذیری قرار دارد و با حجم آگهی‌های نه چندان موافق با سن و شرایط ذهنی خود مواجه می‌شود، توان و قدرت درک و تحلیل نداشته و به سختی می‌تواند تشخیص دهد که نیازهای او کدام است. به راحتی درک نمی‌کند که واقعیت چگونه می‌تواند تغییر کند. پس مشاهده‌اش نیز رنگی غیرواقعی پیدا می‌کند. در این موقعیت نیاز کودک واقعا نیاز نیست و چه بسا فقط یک آرزوی کوکانه باشد. ذکر این نکته نیز ضروری است که در این وضعیت که رسانه‌ها به دلیل نیاز مالی برای ادامه حیات، به تبلیغات تجاری وابسته هستند، نمی‌توان امیدوار بود که در آینده شهروندان «خیالباف» نداشته باشیم.

تأثیر سواد رسانه ای در مقابله با تبلیغات

چگونه باید کودکان و نوجوانان و والدین آنها را به نحوه مواجهه با تبلیغات آگاه کرد؟ آیا سوادرسانهای والدین و حتی کودکان و نوجوانان قادر است آنها رادر مقابل تبلیغات محافظت کند؟

سواد رسانه‌ای، کلیدواژه مهمی برای رفع یا کاهش التهاب ضربه و تومور تبلیغات ناصحیح برای کودکان است. اگر همه والدین، خیلی آگاهانه با موضوع تبلیغات تجاری رسانه‌ها، توجه و برخورد کنند و در ابتدا خودشان آموزش ببینید که همه محتوای تبلیغات واقعیت نبوده و به نوعی ایجاد نیاز بیشتر و در نهایت خرید بیشتر است، کودک‌شان هم آسوده تر زندگی می کند. والدین ایرانی باید درک کنند که در تبلیغات تجاری در ایران، اغراق و افراط حرف اول را می زند.

در حال حاضر در تبلیغات رسانه‌ای مثل تلویزیون، آشپزخانه‌ای مجهز به آخرین لوازم زندگی و با مساحتی معادل یک خانه ۵۰ متری تبلیغ می شود. اما همه خانواده‌های سه نفره در خانه‌ای به این بزرگی زندگی نمی‌کنند. کودکی که چنین آشپزخانه‌ای را می‌بیند و میز رنگارنگی از غذاهای لذیذ را از زیر چشم می‌گذراند، چه انتظاری از پدر و مادر خود خواهد داشت؟  طبیعی است اگر از خود بپرسد پدر کارمند من چرا چنین خانه ای ندارد؟ و مادرم چرا در آشپزخانه‌ای به بزرگی یک راهروی تنگ و باریک باید درد پا بگیرد؟

نظارت والدین بر تماشای محتوای تبلیغات فرزندان

والدین نیز باید بر زمان و نحوه تماشای محتوای تبلیغات نظارت کرده و انتقادپذیری را به کودکان آموزش دهند. مقوله سواد رسانه‌ای به قول آقای جیمز پاتر، نویسنده کتاب سودمند «سواد رسانه ای»، چیزی نیست جز دانستن همه جانبه و از هر منبع اطلاعاتی و مجهزشدن به مجموعه‌ای از مهارت‌های ضروری برای بهتر زیستن در دامن رسانه‌های نوین.

وقتی رسانه‌ها تبلیغ خوراکی‌های غیرمغذی در رسانه‌های دیداری و شنیداری انجام می‌دهند و از ترفندهای تصویری هم استفاده می‌کنند تا تبلیغ موردنظر جذاب شود، شاید به شکلی ناخودآگاه به نسل‌های آینده می‌گوید تنقلات اصلا چیز بدی نیست. با این کار چه بسا نسل آینده دچار پیری زودرس و بیماری‌های گوارشی و سوءتغذیه شوند.

در واقع تبلیغ کالاها نشان‌دهنده عمقِ اندیشه صاحب کالاست که می‌خواهد کالای خود را در هر شکل بفروشد و به مغذی بودن یا نبودن آن کاری ندارد. در نظام یک‌سویه، خریدار تسلیم است و صاحب کالا برنده؛ در حالیکه در کشورهای پیشرفته همراه با تبلیغات، به مخاطب نیز آگاهی داده می‌شود. مثلا به مخاطب گفته می‌شود که پفک الزاماً مغذی نیست و در کنار تبلیغ، به کودک و والدین هشدار می‌دهد.

رابطه احساس مسئولیت اجتماعی با تبلیغات تجاری

در بحث تبلیغات کودک و نوجوان یک موضوع بسیار مهم این است که در پسِ اندیشه صاحبان کالا و سازندگان آگهی‌ها، که انسان‌های خلاقی نیز هستند، آیا فقط پول حرف اول را می‌زند؟ این افراد چقدر در برابر جامعه و با کودکان احساس مسئولیت اجتماعی می‌کنند؟ و در برابر عواقب این تبلیغات پاسخگو هستند؟ در جامعه ما،‌ در پی این تبلیغات، چند درصد از بچه‌ها دچار سوءهاضمه می‌شوند؟ بسیاری از تبلیغاتی که از رسانه‌ها پخش می‌شود فقط از فیلتر «مسائل اخلاقی» رد می‌شود. مثلاً با اخلاق جامعه مشکل نداشته باشد یا این‌که چیزی شبیه مشروبات الکلی و… را تداعی نکند؛ در حالی‌که به پیام اخلاقی و سلامتی آن توجه نمی‌شود.

منبع: تبیان