بازاریابی

چالش های پیش رو در صنعت بازاریابی و تبلیغات ایران

Posted by on 4:24 ب.ظ in بازاریابی | دیدگاه‌ها برای چالش های پیش رو در صنعت بازاریابی و تبلیغات ایران بسته هستند

چالش های پیش رو در صنعت بازاریابی و تبلیغات ایران

چند وقتی است وضعیت فعلی بازاریابی و تبلیغات در ایران به شدت ذهن من را به خود مشغول کرده است. امروز کسب و کارها با چالش بزرگی روبرو هستند و این چالش چیزی نیست جز افت شدید در فروش محصولات و خدمات شان و به تبع آن کمبود نقدینگی که ادامه راه و توسعه را برای آنها بسیار سخت کرده است. بنظر می رسد که هم مشاوران بازاریابی و آژانس های تبلیغاتی و هم صاحبان و مدیران کسب و کارها دچار سردرگمی شده اند که چرا فعالیت های آنها همانند گذشته اثرگذار نیست و از پس مشکلات پیش رو بر نمی آیند. به عبارت بهتر حدس می زنم ما در حلقه ای نامتناهی از تکرار اشتباهات افتاده ایم و اگر این روند ادامه پیدا کند معلوم نیست که چه بر سر صنعت تبلیغات در ایران خواهد آمد و در همین راستا شرکت ها و کسب و کارها نیز به شدت آسیب می بینند.

اشکال عمده این است که همه ما تمام مشکلات را به وضعیت بد اقتصادی کشور نسبت می دهیم در حالیکه اگر کمی منصف باشیم به عقیده من به هیچ وجه همه مشکلات اقتصادی، ناشی از عملکرد دولت نیست. گاهی نیاز است ما نیز به عنوان متخصصان و بازیگران اصلی در اقتصاد کشور هم، کار خود را ارزیابی کنیم و نحوه عملکرد خود را در معرض نقد و بررسی قرار دهیم.agencyProblem
قبل از اینکه موضوع را بیشتر بشکافم بیاییم بازیگران این مسئله را مشخص کنیم. در یک سو مشاوران بازاریابی و آژانس های تبلیغاتی و در سویی دیگر مدیران و صاحبان کسب و کارها قرار دارند. اگر ما نقش هر دو بازیگر این مسئله را با هم مورد ارزیابی قرار ندهیم بی شک نقد منصفانه ای نمی توانیم بکنیم.
من سعی می کنم نظرات خود و اشکالاتی که می بینم را بطور جداگانه مطرح کنم و قضاوت و نتیجه گیری نهایی را بر عهده شما خوانندگان این مطلب بگذارم.
مدیران و صاحبان کسب و کار می بایست با کمی تامل بیشتر به مواردی که در زیر اشاره شده است توجه کنند:

۱) قبل از ارائه هر نوع محصول و یا خدمت، نیاز آن در جامعه را بطور دقیق مورد ارزیابی قرار دهند. این نکته بسیار حائز اهمیت است که تا چه میزان مردم به محصولات و خدمات آنها نیاز دارند. فراموش نکنیم که فرآیند بازاریابی قبل از تولید آغاز می شود و نه پس از تولید محصول. وقتی با مدیران کسب و کارها صحبت می کنید همه با شور خاصی راجع به محصولاتشان و نیاز جامعه صحبت می کنند در حالیکه این فقط نظرات شخصی آنان است و وقتی سئوال می کنید که آیا تحقیقاتی علمی دقیقی در این زمینه داشته اند یا نه، می بینیم که به هیچ وجه چنین نیست.

۲) قبل از تولید محصول و ارائه خدمت، مشاوران خبره بازاریابی و برند را به خدمت بگیرید. مشاوران بازاریابی می بایست در همان ابتدا و با استفاده از تحقیقات بازار، وضعیت بازار را نسبت به محصول تولیدی شما بسنجند و اگر لازم باشد با تغییراتی در فرآیند تولید، محصولی تولید شود که مخاطبان آن در جامعه نیاز بیشتری به آن داشته باشند. و این مشاوران بازاریابی در همان ابتدا برنامه ای ارائه دهند که در آن نام تجاری شما خلق شود و بر سر زبان ها بیافتد. بی شک بلافاصله پس از عرضه محصول یا خدمت، استقبال مخاطبان چشمگیر خواهد بود.

۳) صاحبان و مدیران کسب و کار باید به این یقین برسند که بدون داشتن یک برنامه بازاریابی و برند جامع و یکپارچه به هیچ وجه در بازار امروز نمی توان موفقیتی کسب کرد. واقعیت این است تا نام تجاری (برند) نسازید هیچ اتفاق خاصی در تجارت شما رخ نخواهد داد. و واقعیت این است که شما قبل از رفتن به سراغ آژانس های تبلیغاتی ابتدا می بایست یک مشاور خوب بازاریابی داشته باشید. شما می بایست قبل از اینکه به سراغ آژانس های تبلیغاتی بروید برنامه جامع و یکپارچه بازاریابی و برند خود را تدوین کرده باشید. در ادامه این نوشته چرایی این موضوع را بیشتر درک می کنیم.

۴) مدیران کسب و کار می بایست توجه داشته باشند که فرآیند ساخت یک نام تجاری (برند) فرآیندی زمانبر است و تصور اینکه از فردای عرضه محصول یا خدمت با استقبال چشمگیری روبرو می شوند بسیار اشتباه است. این مدیران پس از اینکه نتوانستند به سرعت نتیجه بگیرند مشاوران بازاریابی خود و آژانس های تبلیغاتی که با آنها کار می کنند را عوض می کنند.

نکاتی که در بالا به آنها اشاره شد تنها برخی از اشکالات زیادی است که امروز ما از دریچه نگاه مدیران کسب و کارها مشاهده می کنیم. توجه داشته باشید که نکته های اشاره شده در بالا، هم به کسب و کارهای راه اندازی شده و با سابقه است و هم به کسب و کارهایی که تازه می خواهند کار خود را شروع کرده اند مربوط می شود.

اکنون بیایید به چالش های دیگری که بازیگر دوم یعنی برخی از مشاوران بازاریابی و آژانس های تبلیغاتی مسبب آن هستند اشاره داشته باشیم:

۱) بسیاری از آژانس های تبلیغاتی در ایران صرفاً به فروش رسانه می پردازند. برای اینکه حرف من اثبات شود شماره تلفن یکی از این آژانس ها معروف و بزرگ را شماره گیری نمایید و اعلام کنید که ۲ میلیارد بودجه برای تبلیغات فلان محصول دارید. به سادگی مشاهده می کنید که تا عصر همان روز، یک طرح پیشنهادی برای شما ارسال می شود که در آن مشخص کرده اند که چند بیلبرد، لمپوست و یا در چه روزنامه هایی برای شما تبلیغات می کنند. غافل از اینکه با این کار تیشه به ریشه خود می زنند.

۲) یقیناً می بایست مرز عملکردی دقیقی میان مشاوران بازاریابی و آژانس های تبلیغاتی وجود داشته باشد. متاسفانه در ایران آژانس های تبلیغاتی اعلام می کنند که بخش مشاوره بازاریابی و تدوین کمپین های بازاریابی دارند اما در واقع این مشاوران بازاریابی در خدمت فروش رسانه های خاص مربوط به آن آژانس تبلیغاتی هستند. بسیار مهم است که صاحبان کسب و کارها سعی کنند که مشاور بازاریابی خود را از قبل انتخاب کرده و پس از تدوین برنامه جامع بازاریابی و برند خود به سراغ آژانس های تبلیغاتی بروند.

۳) مشاوران بازاریابی باید توجه داشته باشند که برنامه استراتژیک بازاریابی آنها می بایست بر پایه خلق برند برای مشتریان شان تدوین کنند و سعی کنند حداکثر خلاقیت را در برنامه بازاریابی خود ارائه دهند و آژانس های تبلیغاتی نیز به فروش رسانه های تکراری نپردازند بلکه با استفاده از تکنیک های خلاقانه رسانه های خلاق تر ایجاد کنند تا مشتریان یعنی همان صاحبان کسب و کار نتایج بهتری بگیرند.

۴) مشاوران بازاریابی برای اینکه نظر صاحبان کسب و کار (کارفرمایان) خود را جلب کنند برنامه های بلند مدت برای خلق و تثبیت نام تجاری این کسب و کارها در نظر نمی گیرند و چون فرصت کوتاهی برای اثبات خود دارند برنامه های کوتاه مدت برای افزایش فروش لحظه ای تدوین می کنند و به تبع آن چون این برنامه ها اغلب برنامه های پایداری نیستند، آنها هم شغل خود را در زمانی کوتاه از دست می دهند.

جمع بندی: البته نکات بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که مجال پرداختن به همه این نکات در این نوشته نبود. بنظر من در آینده ای نزدیک می بایست یک هم اندیشی میان مشاوران بازاریابی و آژانس های تبلیغاتی شکل بگیرد تا بتوان این چالش ها به بحث گذاشته شود و برای برون رفت از آن راهکارهایی ارائه گردد در غیر اینصورت خیلی زود همه فعالان در عرصه حوزه بازاریابی و تبلیغات با چالش سختی روبرو خواهند شد.
خوشحال می شوم اگر شما هم ایده ای در این زمینه دارید در پایین همین نوشته برای من بنویسید و افکار و نظرات تان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

مسعود محمدی

منبع: آی بازاریابی

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

3 پرسش اساسی برای تصمیم گیری بین «بازاریابی مبتنی بر محتوا» و «تبلیغات محلی»

Posted by on 12:20 ب.ظ in بازاریابی | دیدگاه‌ها برای 3 پرسش اساسی برای تصمیم گیری بین «بازاریابی مبتنی بر محتوا» و «تبلیغات محلی» بسته هستند

3 پرسش اساسی برای تصمیم گیری بین «بازاریابی مبتنی بر محتوا» و «تبلیغات محلی»

جدال میان کوکا و پپسی، این جنگ به همان میزان که تعیین کننده است، تفرقه افکن نیز است. طرفداران هر طرف، بدون توجه به میزان مخالفت هایی که با آنها می شود، با استدلالات شان آماده دفاع از مواضع خود هستند.

به موازات رقابت مستقیم تبلیغات بومی و بازاریابی محتوایی بر سر وجوه بودجه، جنگ مشابهی نیز در دنیای بازاریابی در حال شکل گیری است. شرکت ها با آمادگی برای تلاشی سخت، به دنبال دستیابی به بهترین نتایج نیز هستند و صنعت منتظر است تا ببیند که کدام استراتژی ضربه نهایی را به حریف وارد خواهد ساخت.

بازاریابی محتوا، همانگونه که توسط مؤسسه بازاریابی محتوا تعریف شده، عبارت است از «فرآیند خلق و توزیع محتوای ارزشمند و مربوط برای جذب، کسب و تعامل مخاطبان هدف که به خوبی تعریف و درک شده باشد با هدف تشویق اقدامات سودمند مشتریان». این محتوا می تواند شامل پست های اجتماعی-رسانه ای، نوشته های وبلاگ، مقالات و گرافیک اطلاع رسان باشد که از طریق تبادل نظر رسانه ای، اشتراک گذاری اجتماعی و تبلیغات دیجیتال توزیع می شود.

تبلیغات بومی عبارت است از محتوای پردازش شده (معمولا یک مقاله) که توسط یک تبلیغ گر نوشته می شود، ولی در فرم ناشران به چاپ می رسد، گویی که توسط هیأت تحریریه و در یک منبع ویژه خبری آنلاین یا بلاگ درج و منتشر شده است.
برای جلوگیری از ایجاد سردرگمی، در زیر لیستی از سه سؤال آورده شده تا پیش از تصمیم گیری راجع به مناسب بودن بازاریابی محتوا و یا تبلیغات بومی برای برندتان، آنها را از خود بپرسید:

1- هدف من چیست و چگونه موفقیت را اندازه خواهم گرفت؟

معیارها بسیارند- برداشت ها، امتیازات کلیکی، لایک ها، به اشتراک گذاری ها، کامنت ها- و مشخص کردن چیزی که می خواهید اندازه بگیرید تصویری واضح از نمای موفقیت برای هر کمپین در اختیار شما خواهد گذاشت. اگر به دنبال شناخت گسترده برند خود هستید، تبلیغات بومی می تواند میلیون ها برداشت «بالقوه» و تبادل کلیک با وب سایت تان را در اختیار شما قرار دهد، البته در صورتی که به مخاطبان مناسبی خدمت کرده باشید. چنانچه به دنبال تعامل هستید، بازاریابی محتوا می تواند انتخاب بهتری برای شما باشد.

برای مثال، محتوای اجتماعی را می توان روی گروه های خاصی از مردم هدف گیری کرد و پلتفرم هایی که تحلیل های نهایی مناسبی دارند که استانداردهای کیفیت و جمعیت شناسی را در اختیار شما قرار می دهند و آگاهی هایی در رابطه با اینکه چه کسی با چه نوع محتوایی درگیر است فراهم می کنند. این نقطه داده ها را با نرم افزار تحلیلی ترکیب کنید تا تصویری مناسب از موفقیت کمپین به دست آورید. محتوای تبلیغات بومی در سایت های ثالث قرار می گیرد تا بدین ترتیب مشخص شود چه استانداردهایی را سایت می تواند پیش از راه اندازی کمپین فراهم کند.

بودجه من چقدر است؟

در مقایسه با قیمت تبلیغات سنتی، تبلیغات بومی بسیار ارزان به نظر می رسند و در دنیای تبلیغات دیجیتال می توانند بسیار قدرتمند ظاهر شوند.

در مقابل، سپردن بازاریابی محتوا به خروجی های رسانه ای تأثیرگذار یک شیوه کم هزینه برای دستیابی به مشتریان بالقوه است و می تواند از طریق دپارتمان بازاریابی یا آژانس خارجی ترتیب داده شود. رسانه های اجتماعی به گسترش محتوای شما کمک می کنند و حتی صرف هزینه برای یک تبلیغ کوچک دیجیتال روی این پلتفرم ها می تواند به مخاطبان هدفی دست یابد که ممکن است این محتوا را بخوانند.

2- دستیابی به مخاطبان هدف تا چه اندازه حائزاهمیت است؟

دستیابی به مشتریان درست در زمان مناسب و با پیام مناسب شعاری است که احتمالا اغلب ما در مراسم آغازین بازاریابی یا شنیده ایم یا خود نیز آن را بیان کرده ایم. این شرط بندی برای نفوذ در صورتی قابل دستیابی است که محتوا به درستی هدف گیری شده باشد.

کمپین های محتوای بازاریابی می توانند کنترل بیشتری روی زمان و کسانی که محتوای شما را می بینند بدهند. شبکه هایی همچون فیس بوک و توئیتر به شما اجازه برنامه ریزی و بازاریابی هدفمند و اختصاصی را روی منافع و رفتار مشتریان بالقوه تان می دهند که می تواند عمر محتوای شما را به میزانی که افراد در آن مشارکت می ورزند، گسترش بخشد. با بهره برداری از توانمندی های هدف گیری تبلیغات دیجیتال، شما می توانید اطمینان حاصل کنید که مطالب توسط مخاطبان بازار هدف درست دیده می شود.

از طریق تبلیغات بومی به مخاطبان زیادی می توان دسترسی پیدا کرد، ولی اطمینان از مخاطبان درست مستلزم دقت زیادی است. سایت های مختلف سطوح و شیوه های گوناگونی از هدف گذاری را ارائه می دهند، لذا باید بررسی کرد که آیا می توان تبلیغات خود را فراتر از مقیاس های ساده ای همچون سن، جنس و وضعیت تأهل هدف قرار داد یا خیر. همچنین اغلب کمپین های تبلیغات بومی یکه باقی می مانند، بدین معنا که تنها در یک سایت ظاهر می شوند. به منظور گسترش دسترسی خود، یا باید یک کمپین دیگر راه اندازی کرد یا مطالب موجود در کانال ها را ارتقا بخشید.

در محیط بی ثبات بازاریابی امروز که در آن بازاریابان در حال مبارزه برای یافتن آمیخته ایده آل هستند، گزینه ها بسیارند. در حالت ایده آل، بازاریابی محتوا و تبلیغات بومی درکنار یکدیگرند و نه مبارز. این دو در هماهنگی با هم بیشترین نظارت را بر روی محتوای شما ایجاد خواهند کرد. با انتخاب هر آمیخته بازاریابی، مطمئن شوید که تمامی آنها در راستای اهداف سازمان شما هستند و در سیلوهای جداگانه فعالیت نمی کنند.

منبع: فرصت امروز

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

تاریخچه بازاریابی محتوا +اینفوگرافیک

Posted by on 3:47 ب.ظ in بازاریابی | دیدگاه‌ها برای تاریخچه بازاریابی محتوا +اینفوگرافیک بسته هستند

تاریخچه بازاریابی محتوا +اینفوگرافیک

در دوران بازاریابی سنتی، شاهد این بودیم که محتوا برای تمرکز روی برندینگ کسب‌وکارها مورد استفاده قرار  می‌گرفت تا در نهایت حسن شهرت برای آنها ایجاد شود. در آن زمان اینترنتی نبود که وب‌سایت وجود داشته باشد و محتواها عموما در نشریات و مجلات چاپی منتشر می‌شدند. در سال ۱۹۹۶ بود که برای اولین بار عبارتبازاریابی محتوا توسط جان اف.اُپّدال (John F.Oppedahl) مطرح شد.
کمپانی رِدبول (Red Bulll) از کمپانی‌هایی است که با یک رویکرد موثر توانست از بازاریابی محتوا بهره ببرد و آنقدر برایش سودآور بود که تصمیم گرفت مجله خودش که The Red Bulletin نام دارد را تاسیس کند و در راستای انتشار محتوای تولیدی خود، از آن بهره ببرد. کسب‌وکارهای بسیاری هستند که رشد چشمگیر خود را مدیون بازاریابی محتوا هستند؛ از میان آنها می‌توانیم به یوتیوب (YouTube)، یِلپ (Yelp)، لینکداین (LinkedIn)، تامبلر (Tumblr) و پینترست (Pinterest) اشاره کنیم که هر کدام از این شرکت‌ها توانستند به موفقیت دست یابند و در زمینه مختص به خود مطرح شوند.

در ادامه یک اینفوگرافیک آورده‌ایم که توسط تیم کانگرو تهیه شده و در آن به صورت کامل روی تاریخچه ابن  شیوه بازاریابی تمرکز شده:

منبع: اینفوگرافیک

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

فرآیند بازاریابی-مراحل كلی انجام تحقیقات بازاریابی + ویدئو

Posted by on 12:54 ب.ظ in بازاریابی | دیدگاه‌ها برای فرآیند بازاریابی-مراحل كلی انجام تحقیقات بازاریابی + ویدئو بسته هستند

فرآیند بازاریابی-مراحل كلی انجام تحقیقات بازاریابی + ویدئو

در ویدئوی این نوشتار با فرآیند بازاریابی-مراحل كلی انجام تحقیقات بازاریابی که توسط علی اباصلتیان مدرس و کارشناس بازاریابی ارائه می شود، آشنا می شویم.

 

 

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

 

روش و استراتژی مذاکره‌کننده

Posted by on 5:01 ب.ظ in بازاریابی | دیدگاه‌ها برای روش و استراتژی مذاکره‌کننده بسته هستند

روش و استراتژی مذاکره‌کننده
واقعیت این است که اکثر افراد در زمان مذاکره به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که افکار درونی‌شان به‌راحتی قابل شناسایی است و در نتیجه می‌توان واکنش‌ها و تصمیم‌گیری‌های بعدی‌شان را تا حد زیادی پیش‌بینی کرد، ‏ همان‌طور که یک شطرنج‌باز حرفه‌ای، هر چقدر هم تلاش کند تا نیت و هدف اصلی از حرکت دادن مهره را پنهان کند، باز هم این امکان وجود دارد که دست او را خواند و فهمید که او چه استراتژی و هدفی را دنبال می‌کند. بنابراین شما هم می‌توانید بر اساس گفته‌ها و واکنش‌های طرف مقابلتان در مذاکره، به تمایلات و استراتژی‌های مورد استفاده او پی برده و با مهره‌های حریف بازی کنید.  تاریخ همیشه تکرار می‌شود. نخستین نکته‌ای که در مورد بازی‌خوانی در مذاکره مطرح می‌شود این است که رابطه مستقیم و پررنگی بین روش و استراتژی مذاکره‌کننده مقابل شما در گذشته با روشی که او در مذاکرات آینده در پیش خواهد گرفت، وجود دارد. بسیاری از افراد فقط از یک استراتژی یا روش در مذاکراتشان استفاده می‌کنند و ترجیح می‌دهند با کمک همان روشی که در آن مهارت کافی پیدا کرده‌اند، به مصاف طرف مقابل بروند. پس اگر با طرف مقابلتان پیش از این نیز مذاکره کرده‌اید، بدانید که نخستین اولویت او در مذاکره جدید نیز همان استراتژی پیشین اوست. تیپ‌های شخصیتی مذاکره‌کنندگان
واقعیت دیگری که در این میان نباید از آن غفلت کرد این است که علاوه‌بر پیشینه مذاکره‌ای افراد، روش‌های رفتاری و تیپ‌های شخصیتی آنها نیز تاثیر بسزایی بر نحوه مذاکره‌شان دارد و حتی اگر شما برای اولین بار با افراد مقابلتان مشغول مذاکره باشید هم می‌توانید ارزیابی دقیقی از آنها به دست آورید. در چنین ارزیابی‌هایی که پیشینه و سوابق گذشته مذاکرات قبلی نمی‌تواند به شما کمک کند، شناخت شخصیت و تمایلات فردی طرف مقابل کلید موفقیت در مذاکره خواهد بود و تنها از این طریق است که خواهید توانست به استراتژی و تمایلات او در مذاکره پی ببرید.تحلیلگران: مذاکره‌کنندگانی کند و حسابگر
کسانی که دارای تیپ شخصیتی تحلیلگر هستند افرادی هستند که در زمان انجام مذاکره، کمترین احساسات و عواطف را از خود بروز می‌دهند، ‏ به عبارت بهتر، احساسات و عواطف خود را در مذاکره دخالت نمی‌دهند. خوشبختانه دیگران در زمان مذاکره با چنین تیپ‌هایی که با حسابگری پیش می‌آیند، چندان غافلگیر نمی‌شوند چرا که آنها بر اساس حساب‌های ساده‌ای مثل دو دوتا چهارتا پیش می‌آیند و نقش عوامل متغیری چون احساسات و عواطف در نحوه مذاکره آنها بسیار اندک و ناچیز است. چنین افرادی از اعلام علنی و در ملأعام عقاید شخصی خود ابا دارند و از تصمیم‌گیری و مشورت با همکاران خود در برابر دیگران اجتناب می‌ورزند. در برخورد با این نوع مذاکره‌کنندگان باید به‌گونه‌ای رفتار کنید که به آنها بقبولانید تمام اطلاعات و داده‌هایی که برای تصمیم‌گیری‌شان مورد نیاز است را در اختیار دارند و تصمیمی که می‌گیرند برمبنای آن اطلاعات اتخاذ می‌شود. شما باید به‌گونه‌ای با آنها رفتار کنید که ترس بالقوه‌ای که در وجود چنین افرادی نهادینه شده یعنی «ترس از اشتباه» از میان برود. در این حالت است که شما می‌توانید مذاکره موفقی با این افراد داشته باشید. پس باید آگاه باشید که چنین افرادی با ذهنیتی از قبل شکل گرفته وارد مذاکره می‌شوند و این شما هستید که باید ذهنیت قبلی آنها را تغییر دهید و استراتژی اجتناب ورزیدن را از آنها سلب کنید.نتیجه‌گرایان:‏ مذاکره‌کنندگانی سریع و روراست 
شاید مذاکره کردن با افرادی که نتیجه‌گرا هستند برای خیلی‌ها سخت و پیچیده باشد اما بعضی از مدیران کارکشته و جسور دوست دارند با این افراد وارد مذاکره شوند. زیبایی مذاکره با نتیجه‌گرایان در کوتاه‌مدت و محدود بودن توجه‌ها و خواسته‌های آنها، غیر احساسی بودنشان و مهم‌تر از همه روراستی آنها نهفته است. دربرخورد با چنین افرادی شما دقیقا می‌دانید که چه می‌خواهید و آنها چه    می‌خواهند. آنها اغلب اوقات از استراتژی رقابت در برابر شما استفاده می‌کنند، اما این فقط برای امتحان کردن شما است. آنها می‌خواهند با آغاز رقابت با شما، افکار و تمایلات و توانایی‌هایتان را محک بزنند و بفهمند که چطور و چقدر برای مذاکره آماده و مهیا هستید. در برخورد با این تیپ افراد، بهتر است از رویکردی تعاملی بهره بگیرید چرا که به محض اینکه آنها مطمئن شوند که شما خواهان تعامل و تعاطف در مذاکره هستید، با چرخش از استراتژی رقابت به تعامل، مذاکره با شما را با هدف رسیدن به راه و نتیجه «برد-برد» ادامه خواهند داد درحالی‌که آنها چنین چرخش استراتژیک و مثبتی را در مورد کسانی که با آنها برخورد تعاملی نداشته باشند، صورت نخواهند داد. چنین افرادی به دنبال رسیدن به نتیجه مطلوبشان هستند و چنانچه مطمئن شوند که شما به آنها کمک می‌کنید تا به نتیجه برسند، با شما همکاری و همیاری خواهند داشت.  بنابراین عاقلانه‌تر آن است که سعی کنید در مراحل اول مذاکره با چنین تیپ‌هایی، به پیشنهادهایشان جواب مثبت دهید تا به این وسیله اعتمادشان را جلب کنید و راه را برای مراحل بعدی مذاکره هموارتر سازید.  اما اگر در برابر این افراد چنین نکنید و نتوانید اعتمادشان را جلب کنید یا بدتر اینکه موجب سلب اعتمادشان شوید، آنها سایه شکست و ناکامی را بر سرشان خواهند دید و در این زمان است که مذاکره با این افراد بسیار دشوار و گاه غیرممکن می‌شود.
 گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی