چاپ آگهی در روزنامه های کثیر الانتشار ۴۴۱۹۵۰۰۰-۰۲۱

بازاریابی

استراتژی های ورود به بازار برای کسب و کارهای کوچک

Posted by on 11:41 ق.ظ in بازاریابی, کسب و کار | دیدگاه‌ها برای استراتژی های ورود به بازار برای کسب و کارهای کوچک بسته هستند

استراتژی های ورود به بازار برای کسب و کارهای کوچک

همواره استراتژی های ورود به بازار برای کسب و کارهای کوچک و افراد کارآفرین یکی از مهمترین تصمیمات است. خصوصاً اگر صاحب کسب و کاری که قصد ورود به یک بازار رقابتی را داشته باشد، این موضوع از اهمیت دوچندانی برخوردار خواهد شد. البته در متون بازاریابی و مدیریت، از عبارت استراتژی های ورود به بازار عموماً برای استراتژی های ورود به بازاراهای جهانی و نظیر آن استفاده می شود که طبیعتاً برای شرکتهای کوچک و متوسط کاربردی ندارند.

در اینجا می خواهیم ضمن ارائه مثالی کاربردی، استراتژی های ورود به بازار را برای کسب و کارهای کوچک مورد بررسی قرار دهیم. منظور ما از کسب و کارهای کوچک، از یک کارآفرین جوان که یک کسب و کار خانگی را راه اندازی نموده تا یک رستوران با حدود 10 پرسنل می باشد. به طور کلی برای ورود به بازار کسب و کارهای کوچک 4 ابزار «رخدادهای اجتماعی» (Community Events)، «خدمات متفاوت»، «تبلیغات» و «قیمت گذاری» پیشنهاد می شود که به ترتیب به شرح آنها پرداخته شده است.

استراتژی های ورود به بازار

رخدادهای اجتماعی

Community Events که آن را رخدادهای اجتماعی ترجمه کردم، یک اتفاق معمول در فضای بازاریابی و از استراتژی های ورود به بازار است و قطعاً شما هم ان را دیده اید، مثلاً حمایت از یک کنفرانس علمی، یا اسپانسری یک باشگاه ورزشی، برگزاری مراسمی در یک خیریه، حمایت از یک کنسرت و نظایر آن روشهای معمولی است که با این هدف استفاده می شود. چندی پیش یک سایت خرید گروهی را دیدم  که با همین هدف دست به ابتکار جالبی زده بود. آنها برای افتتاح سایت خود ترتیب یک مراسم افتتاحیه را داده اند، مراسمی که حاضرین در آن کاربرانی خواهند بود که در سایت عضو شده اند و از آنها برای حضور در مراسم پذیرایی و افتتاحیه دعوت خواهد شد.

این دقیقاً استفاده از ابزار «رخدادهای اجتماعی» برای ورود به فضای کسب و کار رقابتی سایتهای خرید گروهی است. (خرید گروهی یکی از مدلهای کسب و کار تجارت الکترونیک است که در یکی دیگر از مطالب سایت به طور کامل به آن پرداخته خواهد شد.) بد نیست برای مشاهده شیوه استفاده این سایت ایرانی از ابزار «رخداد اجتماعی» در جهت معرفی کسب و کارش به مخطبان سری به آدرس www.citydeal.ir بزنید. این نوع استفاده این سایت را می توانیم یک بازاریابی چریکی نیز بدانم.

خدمات متفاوت و بیشتر

فضای رقابت خود را با دقت بررسی کنید، رقبای شما چه خدماتی را افزون بر محصول یا خدمت اصلی به مشتریانشان ارائه می کنند؟ مثلاً فرض کنیم شما صاحب یک رستوران هستید و رقبای شما غذای اصلی را با کیفیت خوبی در بسته بندی مناسبی درب منزل و به رایگان به مشتریان تحویل می دهند ! ظاهراً کار سخت شده است و نمی توان خدمتی بیشتر را اضافه کرد ! اما واقعاً هنوز جا برای ارائه خدمات بیشتر وجود دارد. شما می توانید کنار غذا یک بسته کوچک ژله را رایگان بدهید (مثلاً 100 گرمی) یا یک ظرف کوچک سوپ رایگان. همین خدمت اضافه بسیار کم هزینه، می تواند برگ برنده شما در روزهای ابتدایی ورود به بازار باشد، عاملی شما با آن به مشتریان شناخته می شوید.

تبلیغات

تبلیغات هم یکی از ابزارهای پرکاربرد و استراتژی های ورود به بازار در این زمینه است. ابزاری که اولین راه حل در ذهن هر فردی برای ورود به بازار است. اما همین جا هم باید کمی بیشتر فکر کرد، و ابتکاری به خرج داد. اگر تبلیغات با مطالعه و استفاده از تجربه افراد کاردان صورت نپذیرد می تواند برای کسب و کار شما کاملاً خطرناک باشد و تبدیل به یک مرکز هزینه شود نه مرکز خلق ارزش. اگر کسب و کار شما یک کسب و کار کوچک است و ماهیت آن کمتر یک ماهیت محلی است، شک نداشته باشید، که بازاریابی و تبلیغات اینترنتی بهترین گزینه برای شما است. (اینجا را بخوانید)

قیمت گذاری

احتمالاً شما هم با این استراتژی های ورود به بازار آشنا هستید ! تازه واردانی را که با قیمت پایین وارد بازار می شوند و به تدریج و به صورت نامحسوسی قیمت خود را به سطح رقبا می رسانند، حتماً دیده اید. اما در استفاده از این روش باید دقت کنید، مشتریان به خوبی درک کرده اند که تازه واردان بازار، به دنبال مشتری هستند و نیک می دانند که در روزهای ابتدایی کیفیت بالا و قیمت پایین است، بنابراین قصد فریب دادن مشتری را نداشته باشید، که قطعاً بازنده شما خواهید بود ! اما با این وجود روش مذکور در صورت اجرای صحیح و دقیق می تواند بسیار کارامد و مفید باشد. اگر به بحث قیمت گذاری علاقه مند هستید مطالعه مقاله «استراتژیهای مختلف قیمت گذاری» را به شما توصیه می کنم.

منبع: پارس مدیر

معرفی کتاب کمپین تبلیغاتی بازرگانی – از ایده تا اجرا

Posted by on 11:15 ق.ظ in بازاریابی, تبلیغات | دیدگاه‌ها برای معرفی کتاب کمپین تبلیغاتی بازرگانی – از ایده تا اجرا بسته هستند

معرفی کتاب کمپین تبلیغاتی بازرگانی – از ایده تا اجرا

کتاب کمپین تبلیغاتی بازرگانی – از ایده تا اجرا ، از جمله ی آثار جامع علمی ,کاربردی و کار آمدی است که در نتیجه ی سال ها کار و اندیشه و تجربه و آموزش یکی از استادان پیش کسوت و آگاه حوزه بازاریابی و تبلیغات ، استاد بزرگوار جناب آقای دکتر محمد بلوریان تهرانی به رشته ی تحریر در آمده است. اندوخته ی گرانبهایی که سهل و آسان به دست نیامده اما به سادگی در اختیار ما قرار گرفته است. مرجعی برای تمامی دست اندرکاران حرفه ای که کمپین تبلیغات را می نویسند, طراحی و اجرا می کنند یا سفارش می دهند.

 

 رزومه علمی _ آموزشی مؤلف کتاب کمپین تبلیغاتی بازرگانی

آقای دکتر محمد بلوریان تهرانی

مدرس و محقق مارکتینگ

عضو هیئت علمی دانشگاه و مدرس دوره های MBA و DBA

لیسانس اقتصاد از دانشگاه تهران (۱۳۴۸)

فوق لیسانس MBA از دانشگاه دولتی کالیفرنیا

دکترای بازاریابی و تبلیغات از دانشگاه ایندیانای آمریکا

فعالیت های آموزشی دکتر محمد بلوریان تهرانی

برگزاری سمینارها و دوره ها و تدریس دروس بازاریابی، تبلیغات، فروش، مدیریت برند، صادرات، تحقیقات بازار، طراحی استراتژی های بازار و سایر زمینه های وابسته و مربوط در دانشگاه آزاد کرج، دانشگاه آزاد (تهران مرکز)، دانشگاه علامه طباطبایی، مرکز آموزش مدیریت دولتی، سازمان مدیریت صنعتی انجمن مدیریت ایران، انجمن مدیران صنایع، مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران، مرکز آموزش و پژوهش صنایع ایران، سازمان توسعه تجارت، اتاق بازرگانی، دانشگاه علم وصنعت، دانشکده صداوسیما، دوره MBA دانشگاه علوم و فنون مازندران، دوره MBA مؤسسه مشاوران، دوره MBA پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و دوره های DBA

تألیفات و ترجمه کتاب – دکتر محمد بلوریان تهرانی

۱ بازاریابی کالاهای مصرفی بادوام دراقتصادایران – تز فوق لیسانس – دانشگاه دولتی کالیفرنیا- آمریکا- ۱۳۵۵(۱۹۷۶)

۲ محاسبه آثارتبلیغات پیشبردی برفروش کالاهای مصرفی بی­دوام دراقتصاد ایران – تز دکتری – ایندیانا – آمریکا.

۳ راهنمای بسته بندی کالاهای صادراتی ( ترجمه) تهران – انتشارات مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی – چاپ اول اسفند ۱۳۷۰ – چاپ دوم شهریور ۱۳۷۳.

۴ بورس اوراق بهادار و آثارآن بر اقتصاد و بازرگانی کشور( تألیف) تهران – انتشارات مؤسسه مطالعات وپژوهش های بازرگانی – آذر۱۳۷۱

۵ بازاریابی کاربردی – مجموعه مقالات – انتشارات زمینه (بنیادشهید) – شهریور۷۳

۶ اصول اداره سوپرمارکت ها (ترجمه) تهران – انتشارات وزارت تعاون- خرداد۱۳۷۴

۷ بازاریابی و مدیریت بازار (تألیف) تهران – انتشارات مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی – چاپ اول فروردین ۱۳۷۶- چاپ دوم : اردیبهشت ۱۳۷۸- چاپ سوم: شهریور۱۳۸۱

دیگر آثار استاد

۸ راهنمای مدیریت واحدهای کوچک (ترجمه) تهران– انتشارات مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی – مرداد ۱۳۷۷

۹ شناخت بازار ترکمنستان و راه های دست یابی به آن – مسئول طرح مطالعاتی – تهران – انتشارات مؤسسه مطالعات وپژوهش های بازرگانی – مرداد۱۳۸۱

۱۰ تعیین بازارهدف سنگ های تزئینی – مجری طرح مطالعاتی – تهران – انتشارات م.م.پ.ب- شهریور۱۳۸۱

۱۱ بررسی مشکلات موجود در صادرات کشاورزی استان سیستان و بلوچستان – مسئول طرح مطالعاتی – تهران – انتشارات مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی – شهریور ۱۳۸۱

۱۲ طرح بهبود بسته بندی های مواد غذایی ( شش جلد) – مجری طرح مطالعاتی – تهران – انتشارات مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی – آبان ۱۳۸۱

۱۳ طراحی استراتژی، برنامه ریزی ومهارت های فروش ( تألیف) تهران – انتشارات شرکت چاپ ونشر بازرگانی چاپ اول۱۳۸۲- چاپ ششم ۱۳۹۳.

۱۴ تبلیغات به زبان ساده (تألیف) – تهران – انتشارات چاپ و نشر بازرگانی- چاپ اول ۱۳۹۱.

۱۵ توزیع به زبان ساده (تألیف)- تهران – انتشارات چاپ و نشر بازرگانی- چاپ اول ۱۳۹۱.

۱۶ طراحی و توسعه محصول به زبان ساده (تألیف)- تهران – انتشارات چاپ و نشر بازرگانی- چاپ اول ۱۳۹۱.

۱۷ قیمت گذاری به زبان ساده (تألیف)- تهران – انتشارات چاپ و نشر بازرگانی- چاپ اول ۱۳۹۱.

۱۸ بازاریابی خدمات به زبان ساده (تألیف)- تهران – انتشارات چاپ و نشر بازرگانی- چاپ اول ۱۳۹۱.

۱۹ کمپین تبلیعاتی بازرگانی (تألیف)- تهران – انتشارات چاپ و نشر بازرگانی- چاپ اول ۱۳۹۲.

۲۰ مشتری مداری و تکنیک های رفتار با مشتری – انتشارات سیته – چاپ اول ۱۳۹۴.

۲۱ مدیریت امور نمایشگاهی (تألیف)- تهران – انتشارات ایده – چاپ اول ۱۳۹۲.

برگزاری همایش ها کارگاه ها و سمینارهای آموزشی

دکتر محمد بلوریان تهرانی صدها عنوان برگزاری همایش ها کارگاه ها و سمینارهای آموزشی در کارنامه فعالیت های آموزشی خود دارند که بیان نام آن ها در این نوشتار نمی گنجد.

تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری (UX و UI) چیست؟ + اینفوگرافیک

Posted by on 4:06 ب.ظ in بازاریابی محتوا, کسب و کار | دیدگاه‌ها برای تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری (UX و UI) چیست؟ + اینفوگرافیک بسته هستند

تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری (UX و UI) چیست؟ + اینفوگرافیک
در جهان دیجیتال امروزی، خلاقیت و تکنیک در طراحی به شدت اهمیّت پیدا کرده است و در نتیجه دو عبارت UI (رابط کاربری) و UX (تجربه کاربری) بیش از پیش مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این وجود هنوز هم معنای این دو عبارت اختصاری برای بسیاری به درستی جا نیافتاده است و در نتیجه بسیار پیش می‌آید که با بی‌دقتی و در جای نادرست استفاده شوند. این شد که تصمیم گرفتیم به بررسی معنای دقیق هر یک از این عبارت بپردازیم و ارتباط‌ و تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری را مشخص کنیم تا استفاده هر یک برای خوانندگان نوین روشن‌تر شود. پس از شما دعوت می‌کنیم تا با ما همراه باشید.

تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری (UI != UX)

بله، نیازی به گفتن این موضوع نبود. اما تفاوت این دو دقیقاً در چیست؟ بگذارید اول یک توضیح ساده و سریع بدهیم مخصوص کسانی که حوصلۀ کمتری دارند:

رابط کاربری یا واسط کاربری به مجموعه صفحات، تصاویر و المان‌های بصری – مثل دکمه‌ها و آیکون‌ها – گفته می‌شود که کاربر برای تعامل با یک دستگاه یا برنامه از آنها استفاده می‌کند.

منظور از تجربه کاربری هم آن تجربه و حسی است که کاربر در هنگام تعامل با بخش‌های مختلف از محصولات و سرویس‌های یک شرکت دارد که شامل نحوه تعامل او با رابط شماست.

به تصویر زیر دقت کنید:

محتوا دلیلی است که کاربر به وب‌سایت یا برنامۀ شما سر می‌زند و با آن تعامل برقرار می‌کند. رابط کاربری مجموعه ابزارهای تعاملی است که کاربر برای تعامل با این محتوا از آنها استفاده می‌کند. تجربه کاربری هم به مصرف این محتوا کار دارد. اینکه مصرف آن تا حد ممکن برای کاربر ساده باشد و او با حس خوبی شما را ترک گوید.

اینفوگرافیک : تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری UI و UX

فکر می‌کنم با نگاه کردن به بشقاب غذای زیر بتوانید بهتر متوجه تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری بشوید:

همانطور که می‌بینید، برای شروع ما تنها مواد اولیه داریم که همان محتوا است. حال باید این محتوا را به نحوی در اختیار کاربر خود بگذاریم. اینجاست که طراح تجربه کاربری وارد معادله می‌شود. او درباره مشتریان تحقیق خواهد کرد تا نیازهای آنها را بشناسد. سپس مشخص خواهد کرد که معماری صفحات، نقشه سایت و المان‌های مختلف به چه شکلی خواهند آمد. بعد کار طراح رابط کاربری شروع خواهد شد. او این طرح اولیه را برخواهد داشت و آن را با واقعیّت یکی می‌کند. که یعنی تمام مسئولیت‌های طراحی، انتخاب رنگ و … به عهده او خواهد بود.

مسئولیت‌های طراحان UX و UI

خب همانطور که متوجه شدید، هر یک از طراحان UX و UI مسئولیت‌های مشخصی را در یک تیم طراحی به عهده دارند. اما شاید همچنان برایتان مبهم باشد که نقش هر یک از طراحان UX و UI  در هنگام طراحی سایت یا یک برنامۀ گوشی دقیقاً چیست. پس بد نیست که کمی بیشتر وارد جزئیات بشویم و مسئولیت‌های هر یک را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم:

طراحی تجربه کاربری

وظیفۀ یک طراح تجربه کاربری این است که آنالیز و منطق را به فرآیند طراحی بیفزاید. سیستم‌ها، ساختارها و مسیرهایی که کاربر استفاده می‌کند توسط او طراحی می‌شود. برای اینکه طراحی بر حسب نیاز کاربر شکل گیرد، طراح تجربه کاربری باید به این نگاه کند که او به دنبال چیست و بهترین راه پاسخ گفتن به این نیاز او چیست. مسیرهای یک سایت – اینکه کاربر چگونه یک مطلب را می‌خواند، لینک‌ها و دکمه‌ها در کدام قسمت‌ها قرار دارند و کاربر چگونه می‌تواند اطلاعات مورد نیاز خود را می‌یابند – همه بخشی از طراحی تجربه کاربری هستند.

در فضای اینترنت، طراحی تجربه کاربری علاوه بر موارد بالا، شامل بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو (SEO)، در نظر گرفتن محدودیت‌های مرورگرها و دیگر ویژگی‌های منحصر به وب نیز می‌شود.

آنچه طراح تجربه کاربری ارائه می‌دهد: نقشه سایت، وایرفریم‌ها (طرحی از چیدمان صفحه) و نمونه‌های اولیه

آن ابزاری که در طراحی تجربه کاربری استفاده می‌شود: تحقیق، ابزارهای تحلیل‌گر و نمودارها (دیاگرام)

تجربه کاربری در عمل: در انتهای این مطلب، شما می‌توانید چندین مسیر مختلف را طی کنید: یک مطلب مرتبط را بخوانید، به سراغ مطالب برگزیدۀ وبلاگ ما بروید یا آنکه در مورد کار ما بیشتر بدانید. این تجربه کاربری است که مسیرهای مذکور را برای شما مشخص کرده است.

طراحی رابط کاربری

در طراحی رابط کاربری بحث بر سر رنگ و رو دادن به ساختار و محتوا است – یعنی آنچه که کاربر در حین تجربۀ خود خواهد دید. در این مرحله است که برندیگ، رنگ‌ها، تایپوگرافی، گرافیک‌ها، عکاسی و دیگر المان‌های بصری مطرح می‌شوند. رابط کاربری بر روی نیاز برند (نه کاربر) تمرکز دارد و تلاش می‌کند آنچه را ارائه دهد که از نظر بصری مناسب با زمینۀ کاری این برند است.

طراحان خوب رابط کاربری تمام محدودیت‌های کدنویسی، توسعه و همچنین زمان بارگذاری یک صفحه را در هنگام طراحی مد نظر قرار می‌دهند.

آنچه طراح رابط کاربری ارائه می‌دهد: طراحی کاشی‌ها (Style Tiles)، موکاپ صفحه (طرح کلی که در آن تمامی جزئیات مشخص می‌شود)

آن ابزاری که در طراحی رابط کاربری استفاده می‌شود: نمونه رنگ‌ها، تایپوگرافی، عکاسی، نرم‌افزارهای گرافیک

رابط کاربری در عمل: وقتی که یک صفحه می‌بینید که در آن از یک رنگ آبی خنک استفاده شده است، نوشته‌ها واضح  هستند و تصاویر بسیار خوبی به کار رفته که باعث می‌شود حس کنید مشغول سفر هستید، در واقع مشغول تماشای یک رابط کاربری خوب هستید.

نتیجه گیری

می‌توان گفت که در نهایت رابط کاربری (UI) بخشی از تجربه کاربری (UX) محسوب می‌شود و البته، بخش بسیار مهمی از آن هم هست. اما تنها بخش آن نیست. از طرف دیگر UX یک مفهوم بسیار کلی است و مسیر را برای UI مشخص می‌کند. اما در نهایت هر یک یک هویت منحصربفرد برای خود دارند و UX به هیچ‌وجه با UI هم معنی نیست. درست است که این دو عبارت بسیار به هم نزدیک هستند، اما نمی‌توان آنها را به جای یکدیگر استفاده کرد. بلکه باید از هر یک به همراه دیگری صحبت کرد، البته به شرط آنکه هر دو به درستی درک شوند و در جای مناسب استفاده شوند.

در یک طراحی خوب باید طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری هر دو به بهترین نحو انجام شود و در نهایت به درستی با هم ادغام گردند. این یعنی لازم است که طراحان  UX و UI یک همکاری نزدیک داشته باشند تا کار هر دو طراح تا جای ممکن ساده شود و آنها بتوانند محصول نهایی را به بهترین شکل تولید کنند. پس یک طراح رابط کاربری خوب حتماً باید طراحی تجربه کاربری را درک کند و اهمیّت آن را بشناسد و بالعکس. در مطالب بعدی سعی می‌کنیم بیشتر به بررسی هر یک از این دو بپردازیم، وظایف آنها را روشن‌تر کنیم و راهکارهای مختلفی را برای بهبود هر یک ارائه دهیم.

منبع: اینفونگاره

بازاریابی تلفنی و ۵ نکته بسیار مهم پیرامون آن

Posted by on 2:24 ب.ظ in بازاریابی | دیدگاه‌ها برای بازاریابی تلفنی و ۵ نکته بسیار مهم پیرامون آن بسته هستند

بازاریابی تلفنی و ۵ نکته بسیار مهم پیرامون آن

بازاریابی تلفنی به عقیده برخی از کارشناسان، در جامعه امروز استفاده نمی گردد . با این حال لازم است شرکت هایی که هنوز از شیوه بازاریابی تلفنی استفاده می کنند، ۵ نکته بسیار مهم پیرامون آن را در جهت افزایش اثر بخشی آن به کار گیرند.

تکنینک ها بازاریابی تلفنی :

 1. لطفاً ربات نباشید!

در هنگام بازاریابی تلفنی ، به صورت یکنواخت صحبت نکنید. یکنواختی لحن صدا اعتماد طرف مقابل را از بین خواهد برد. لحن صدای شما منفعل و بی انرژی نباشد و شایسته است  لذت بخش و دلنشین بوده، گویی طرف مقابل، اولین مشتری شما در طول روز است. بهتر است که بیان شما نشان دهنده تایید و حمایت از مشتری باشد.

 1. بدانید که چه موقع باید تماس بگیرید.

برای بازاریابی تلفنی در B2B، مسئله مهم، یافتن زمان مناسب برای برقراری تماس می باشد. زمان هایی که بهترین نتایج ممکن را ارائه می دهند، عبارتند از:

 • ۱۰-۱۱٫۳۰ صبح
 • ۵ دقیقه قبل از شروع جلسات مدیران
 • صبح اول وقت! قبل از اینکه کسب و کار به معنای واقعی شروع گردد.
 1. از قبل چهارچوب هایی برای تماستان مشخص کنید.

حتی اگر شما در کسب و کار خود باتجربه باشید، داشتن یک چهارچوب مشخص برای تماس تلفنی ضروری است. چهارچوب مربوط به یک تماس، شامل موارد زیر است:

 • قبل از آغاز تماس و یا قبل از شروع مکالمه، تا حد امکان مطمئن گردید که مشتری همزمان با تماس شما به فعالیت دیگری مشغول نبوده و خوب به مکالمه شما گوش می دهد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که زمان مناسبی را برای گفتگو انتخاب کردید.
 • سوالی مرتبط با کسب و کار خود بپرسید. برای مثال :“شما در حال حاضر چگونه از X استفاده می کنید؟”
 • پیشنهادات خود را در این زمینه بیان کنید.
 • این اطمینان را بدهید که نگرانی ها و نیازمندی های آن ها را درک می کنید و برای رفع آن ها راه حل پیشنهاد کنید.
 • اگر زمینه ی کسب و کارتان برای مشتری قابل قبول بود، تماس تلفنی بعدی را درهمان لحظه با وی هماهنگ کنید.
 • بدانید که چه زمانی و چگونه باید تماس را به اتمام برسانید و برای آن برنامه داشته باشید.
 1. اطلاعات بیشتری ارائه دهید.

شنیدن عبارت “برای من اطلاعات بیشتری بفرستید” هر چند از طرف مشتری امیدوار کننده است، اما اگر در ۲ دقیقه ابتدایی گفتگوی شما باشد، به این معنی است که مخاطب تمایلی به ادامه مکالمه نداشته و ازشیوه­ای مودبانه برای اتمام مکالمه تلفنی در پیش گرفته است. در این حالت نباید تنها به گفتن “بله” اکتفا کنید؛ بلکه باید ادامه دهید و تاکید کنید اطلاعات ارسالی شما کاملا متناسب با نیاز مخاطب است. در ادامه سعی کنید اطلاعات مفید و مورد نیاز آن ها را در اختیارشان قرار دهید و سپس مکالمه را به پایان برسانید.

 1. اهداف واقع بینانه داشته باشید.

قبل از هرگونه اقدام برای بازاریابی تلفنی ، باید به این موضوع واقف باشید که فروش فوری به این شیوه ، پدیده ای نادر است. افراد موردنظر شما کاملاً غریبه هستند. هیچ ایده ای در این باره که شما چه کسی هستید و اینکه می خواهید چه محصول یا خدمتی بفروشید، ندارند.
مثلاً به جای تعیین این هدف که در مدت زمان X، Y مقدار از محصول یا خدمت خود را بفروشید، هدف واقع بینانه ای انتخاب نمایید؛ به گونه ای که برایتان قابل دستیابی باشد. در مجموع، بازاریابی تلفنی مهارتی است که در طول زمان کامل می شود. موارد ذکر شده باید در طولانی مدت و بصورت مداوم تمرین شوند تا خروجی های مناسبی برای شما به همراه داشته باشند.

به نظر شما چه نکات دیگری را باید در هنگام بازاریابی تلفنی رعایت کرد؟

منبع: sarvcrm.com

نقش زبان بدن در فروش و فروشندگی

Posted by on 4:18 ب.ظ in بازاریابی | دیدگاه‌ها برای نقش زبان بدن در فروش و فروشندگی بسته هستند

نقش زبان بدن در فروش و فروشندگی

نقش زبان بدن در فروش و فروشندگی یکی از مهارت‌های ارتباطی است که در کسب و کار بسیار مهم است. زبان بدن در بازاریابی می تواند روی خرید تاثیر بگذارد. زبان بدن مهارتی است که فروشندگان می توانند با آن، تاثیر مثبتی روی خریداران بگذارند. هیچ‌وقت شده وقتی با مشتریان صحبت می کنید احساس کنید علاقمند نیستند گوش دهند. مشتری بدون اینکه صحبت کند شما این احساس  را کرده اید. این احساس شاید درست و یا غلط باشد. مهم این است که او خواسته یا نا خواسته به شما نشان داد که علاقمند به صحبتهای شما نیست. گاهی اوقات شما در مورد یک مشتری تصوری دارید که ممکن است از تجربیات شما نشات گرفته شده باشد. ممکن است شما حرفی نزنید ولی غیر مستقیم در رفتارو فکر شما تاثیر می گذارد. برای اینکه در این دام گرفتار نشوید باید مواظب زبان بدنتان باشید.

اولین کار اینکه هیج قضاوتی در مورد مشتری نداشته باشید. بدانید شما کار فروش را انجام می دهید و باید بر اساس وظیفه تون عمل کنید. حتی اگر قضاوتی نیز در مشتریان برای شما ایجاد می‌شود اجازه ندهید قضاوتتون در عملکردتون  دخالت داشته باشد. شما جوری عمل کنید که تاثیر مثبت روی مشتریان داشته باشید با علاقه به حرفهای آنان گوش دهید و خود را مشتاق به شنیدن حرفهای آنان نشان دهید روی حرکات بدنی خود توجه کنید. وقتی مشتری صحبت می کند روی بر نگردانید به اطراف نگاه نکنید فاصله رعایت کنید. وقتی مشتری صحبت می کند کمی به طرف مشتری خم شوید. دست یه سینه نباشید با دستهای باز مقابل مشتری بایستید.

درک زبان بدن در فروش و فروشندگی چه کمکی به مامی کند؟

قادر بودن به درک زبان بدن به شدت به ما کمک می‌کند تا بدانیم مردم چه احساسی دارند و این چه معنایی دارد. برای درک بهتر اینکه چطور مردم متوجه سیگنال‌های غیر کلامی ما می‌شوند و ( اغلب نادیده گرفته می‌شوند ) برای درک بهتر، عمیق‌تر از کلماتی که از خودمان می‌شنویم. پس مراقب زبان بدنتان  باشید!!!

 چگونه زبان بدنتان، شخصیت شما را شکل می دهد؟

 پژوهش ها نشان می دهد که، آنچه به زبان می آوریم، نسبت به حسی که در مخاطب ایجاد می کنیم، اهمیت کمتری دارد. اینجاست که زبان بدن در بازاریابی اهمیت طلایی پیدا می‌کند. ادامه نوشته را بخوانید تا با اهمیت آن بیشتر آشنا شوید.

نحوه استفاده از زبان بدن مثبت

زمانی که از زبان بدنی مثبت استفاده می‌کنید، می‌تواند پیام‌های شفاهی و یا ایده‌هایی که می‌خواهید را منتقل کنید. این به شما کمک کند که از ارسال سیگنال‌های ترکیبی و گیج‌کننده اجتناب کنید. در این بخش برخی از حالات پایه را شرح خواهیم داد که شما می‌توانید آن‌ها را برای اعتماد به نفس قبول کنید.

ایجاد اعتماد به نفس

این نکات می‌توانند به شما کمک کنند زبان بدنی خود را طوری تنظیم کنید که در لحظه اول موثر باشید، حالت بدنی صاف داشته باشید. آسوده باشید، اما لم ندهید ! بنشینید و بایستید و دست‌هایتان را کنار خود قرار دهید. از ایستادن با دست‌هایتان بر روی باسن خود اجتناب کنید چون این باعث می‌شود که شما بزرگ‌تر ظاهر شوید، که می‌تواند پرخاش یا تمایل به چیره شدن باشد.
از دست دادن محکم استفاده کنید. البنه نه آنقدرکه برای فرد دیگر دردناک باشد. در غیر اینصورت، شما به احتمال زیاد مهاجم خواهید بود.

ارتباط چشمی خوبی داشته باشید. سعی کنید برای چند ثانیه نگاهتان را نگاه دارید. این به او نشان خواهد داد که شما صادق هستید.
اما، از تبدیل آن به یک بازی خیره اجتناب کنید !
از لمس کردن صورت خود خودداری کنید. اگرچه این همیشه درست نیست، بهتر است که گاهی با موهای خود بازی کرده و یا بینی خود را لمس کنید، بخصوص اگر هدف شما به همان اندازه قابل‌اعتماد باشد.

منابع: آی بازاریابی