چاپ آگهی در روزنامه های کثیر الانتشار ۴۴۱۹۵۰۰۰-۰۲۱

بازاریابی

پایداری زیستی همراه با بازاریابی سبز – بخش اول

Posted by on 3:32 ب.ظ in بازاریابی | دیدگاه‌ها برای پایداری زیستی همراه با بازاریابی سبز – بخش اول بسته هستند

پایداری زیستی همراه با بازاریابی سبز – بخش اول

پایداری زیستی همراه با بازاریابی سبز ، عنوان مقاله ای است که توسط دکتر حمیدرضا سلمانی مجاوری، فاطمه عمادی، مهسا غلامی و الهام صادقیان نگارش یافته است. باتوجه به اهمیت موضوع محیط زیست بخصوص مسئولیت اجتماعی شرکت ها در رابطه با محیط زیست، این مقاله در چند بخش برای مطالعه علاقه مندان به مباحث محیط زیست، بازاریابی و بازار یابی سبز ارائه می شود.

در سال های اخیر صاحبنظران در حوزه های مختلف علمی نگرانی های خود را در رابطه با محیط زیست بیان کرده اند که پژوهشگران و متخصصان بازاریابی نیز از این امر مستثنی نبوده اند، تا اینکه مفهوم جدیدی تحت عنوان بازاریابی سبز مطرح شد و پژوهش های زیادی به منظور بررسی تأثیر آن و عناصر مربوط به آن بر کسب و کار انجام شد. بازاریابی سبز یک روند جالبی است که امروزه اکثر کشورها در این زمینه شروع به کار کرده اند. کاتب و هلسن بیان می کنند که بازاریابی سبز برنامه های دولت را تقویت می کند.

در این مقاله سعی بر این است که با مفاهیم و اصطلاحات بازاریابی سبز آشنا شده و میزان پیشرفت کشور عزیزمان ایران را مورد بررسی قرار دهیم .

چالش های بازاریابی سبز

چالش های بازاریابی سبز

یکی از حیطه های بازرگانی که در مسایل محیطی بحث زیادی را به خود اختصاص داده بازاریابی سبز است. در سال ۱۹۹۲ یک مطالعه نشان داد که برای ۹۳ درصد افراد اثرات زیست محیطی یک محصول در زمان خرید آن مهم است. در سال ۱۹۹۴ محققان به این نتیجه رسیدند که ۴۲ درصد مصرف کنندگان اروپا محصولات را براساس عملکرد محیطی انتخاب می کنند و ۲۷ درصد افراد در انگلستان محصولاتی با سازگاری بالای ۲۵ درصد با محیط را خریداری می کنند.

صنعت محصولات سبز در سال ۲۰۰۶ بیش از  ۲۰۰  بیلیون تخمین زده شده بود. شرکت ها با بازاریابی سبز روبرو شده اند. تولید کالاهای مطمئن تر از نظر اکولوژیکی، بسته بندی های چند بار مصرف و تجزیه شدنی، کنترل و نظارت بیشتر بر آلودگی و عملیاتی که مستلزم صرفه جویی بیشتر در انرژی است، از جمله راه هایی هستند که شرکت ها به آن تمسک جسته اند.

تاریخچه بازاریابی سبز

تاریخچه بازاریابی سبز به سال ۱۹۷۰ بر می گردد. فارغ از توجهات دهه ۷۰ ، در اواخر دهه ۸۰ ایده ای به نام بازاریابی سبز ظهور خودش را اعلام کرد. در این موقع مرکز توجه مشتریان به سمت محصولات سبز گرایش پیدا کرد و پس از آن موضوع بازاریابی سبز مطرح و پژوهش های زیادی خصوصا در کشورهای توسعه یافته انجام شد.

تمرکز اصلی بازاریابی سبز در اواخر ۱۹۸۰ و اوایل ۱۹۹۰ درباره اندازه بازار سبز و خصوصیات مصرف کنندگان بود. اکثر شرکت ها امروزه از خود می پرسند: ما می توانیم سبز، پاک و سودمند برای هر زمانی باشیم؟
بازاریابی سبز به عنوان یک گرایش مهم در تجارت پیشرفته مطرح شده است. تقاضا برای محصولات اکولوژیک و فعالیت های تجاری پایدار دلایل متعددی داشت که از جمله آن می توان به افزایش سطح آگاهی های مشتریان درباره مسایل محیطی و قوانین سخت معرفی شده دولت های ملی، بخصوص در کشورهای توسعه یافته صنعتی اشاره کرد. شروع فعالیت های بازاریابی سبز با تمایل به سمت حرکت های همه جانبه و گروهی باید باشد.

رشد جنبش سبز

در سال های اخیر نیز محیط گرایی یا جنبش سبز در ایالات متحده به عنوان یک جریان مهم رشد کرد. جنبش سبز به عنوان یک جنبش اجتماعی مشخص در سال های اخیر شامل جنبه های مختلف زندگی مثل سیاست، مصرف، تکنولوژی، خرید محصول، بازار، تولید و منابع است.

بازاریابی سبز را بازاریابی یا ترفیع محصول براساس یک عملکرد محیطی یا یک بهبود در آن تعریف کردند.
بازاریابی سبز یک ابزار پیچیده است که تمام سازمان و فعالیت های آن را برای رسیدن به موفقیت و مزایای بلند مدت در برمی گیرد.
بازاریابی سبز فرآیندی اجتماعی است که افراد و گروه ها از طریق مبادله محصولات و ارزش آنها، نیاز و خواسته خود را از طریق یک روش اخلاقی که اثرات منفی بر محیط زیست را حداقل کند برآورده می کنند. بازاریابی سبز فرآیندی مدیریتی است که مسئولیت آن شناسایی، پیش بینی و ارضای نیازهای مشتریان و جامعه بوسیله یک روش سودمند و پایدار است.

هدف بازاریابی سبز

هدف بازاریابی سبز وارد کردن موضوعات محیطی در تلاش های بازاریابی است. فعالیت های زیست محیطی به ندرت در همه معیارهای ارزیابی شرکت جای می گیرند. اکثر شرکت ها از ابزارهای اندازه گیری سنتی (سود، ROI ، سهم بازار و …) برای ارزیابی موفقیت نوآوری های سبز استفاده می کنند. اگرچه امروزه برخی از شرکت ها به دلایل بشر دوستانه به سمت سبز شدن می روند، با این وجود تعداد کمی از شرکت ها سبز بودن را به عنوان یک فرصت استراتژیک درک کرده اند.

با اینکه تقاضا ناپایدار بوده و شرایط و استانداردهای بازار، از یک بازار به بازار دیگر متفاوت است، بازاریابی سبز به یک اهمیت جهانی دست پیدا کرده است. مطالعات غربی نشان می دهند آگاهی های محیطی مشتریان امریکا و اروپای غربی در دهه گذشته در حال رشد است و اخیرا مصرف سبز در مناطق آسیایی نیز آغاز شده است.

(Mainieri and Barnett 1997) بیان کردند زنان تمایل محیطی بیشتری نسبت به مردان دارند، تا جایی که آنها محصولات سبز، بیشتر خرید می کنند و سهم بیشتری در تفکیک بسته های قابل بازیافت دارند، اما آنها  تمایز مهمی بین دو جنس، یعنی مداخله در فعالیت برای نگهداری منابع طبیعی یا مشارکت در گروه های  محیطی پیدا نکردند.

ادامه دارد

6 سؤال اشتباه فروشندگان که باعث فرار مشتری می شوند

Posted by on 4:43 ب.ظ in بازاریابی | دیدگاه‌ها برای 6 سؤال اشتباه فروشندگان که باعث فرار مشتری می شوند بسته هستند

6 سؤال اشتباه فروشندگان که باعث فرار مشتری می شوند

در این نوشتار می خواهیم 6 سؤال اشتباه فروشندگان را که باعث فرار مشتری می شوند، بررسی کنیم. امیدواریم مطالبی که ارائه کرده ایم مورد توجه تان قرار گرفته و برایتان مفید باشد. با ما همراه باشید.

حتما شما هم با بسیاری از فروشنده ها و ارائه دهندگان محصولات و خدمات مواجه شده اید که با این که می توانند خیلی حرفه ای عمل کنند، اما بعضی اوقات اذیت کننده رفتار می کنند. آن ها برخی اوقات با یک سری پرسش های نامناسب که تصور می‌کنند، مفید هستند، مشتری ها را آزار می دهند.

ارتباط خصومت آمیز با مشتری

یک نوع ارتباط مابین مشتری و فروشنده را می توانیم به گونه ای ارتباط خصومت آمیز بنامیم که فروشنده با پرسش هایی نامناسب مشتری را آزار می دهد. بنابر این با تغییر سؤالات می توانیم به جواب های بهتری برسیم به شرط این که مشتری را به صورت صفر و یک یا فقط مشتری را صرفا به صورت پول نبینیم؛ بلکه مشتری را به صورت انسانی که دارای پوست و گوشت و استخوان و بخصوص احساس است، ببینیم .

6 سؤال اشتباه فروشندگان

 

* چقدر می خواهید هزینه کنید؟

اولین سؤالی که معمولا فروشنده ها اشتباه می پرسند، این است که می پرسند چقدر می خواهید هزینه کنید؟ مشتریان معمولا در مورد بودجه خودشان آگاهانه دروغ می گویند؛ چرا که فکر می‌کند دروغ نخستین مرحله ی ضروری در معامله است. در این صورت هیچ دلیلی وجود ندارد که در مرحله نخست در مورد بودجه شان جواب درستی به شما بدهند. اگر مشتری سابقه همکاری با شما را داشته باشد، احتمالا شما می توانید حدس بزنید که توان مالی او به چه صورتی است یا در چه حدی می خواهد هزینه کند. ولی طرح این سوال اساسی مناسبی نیست.

* قیمت برایتان مهم تر است یا کیفیت؟

 دومین سوال از 6 سؤال اشتباه فروشندگان این است که قیمت برایتان مهم تر است یا کیفیت؟ این یک سوال واقعا احمقانه ای است و اگر بخواهید بر سر قیمت بحث و رقابت کنید بدون شک شکست خواهید خورد در صورتی که میان رقبا ارزان ترین فروشنده نیستید، باید ارزش واقعی محصولات خودتان را عرضه کنید و متقاضی را توجیه کنید که چرا محصول یا خدمات شما را باید با چنین قیمتی بخرد. جمله معروفی است که می گوید مشتری وقتی از شما خرید می کند که احساس کند چیز با ارزش تر از پول دارد دریافت می‌کند.  این هنر شماست در پرزنتیشن (Presentation – ارائه مطلب ) که بتوانید به او اثبات کنید.

* شما خودتان تصمیم گیرنده هستید؟

 سومین سوال اشتباه فروشنده ها این است که از مشتری بپرسد شما خودتان تصمیم گیرنده هستید؟ چنین سؤالی جواب شفافی ندارد چرا که تصمیم گیرنده در مراحل مختلف فروش متفاوت است. منظور شما از این سؤال چیست؟ آیا منظورتان کسی است که قرارداد نهایی را امضا می کند؟ یا کسی که معین می کند به مرحله بعدی فروش برود؟ اگر می خواهید این سؤال را بررسی کنید، این سوال حس بدی به مشتری می دهد چرا که کمتر کسی دوست دارد صرفا اطلاع دهنده باشد.

* چه زمانی مناسب تماس گرفتن برای صحبت کردن است؟

چهارمین سؤال از 6 سؤال اشتباه فروشندگان این است که خیلی وقت ها از مشتری می پرسیم که چه زمانی مناسب تماس گرفتن برای صحبت کردن است؟ شما نباید به این فکر کنید که مشتریان و متقاضیان نشسته اند و منتظر تماس شما هستند. بی شک زمان غنیمت است  کسانی که بخواهند زمانشان را در اختیار شما بگذارند، می گذارند. می توانید بجای این سوال، سؤالات جذاب تری بپرسید. مثلا این گونه بپرسید: “آیا زمان نامناسبی تماس گرفته ام ؟”.

* برای خدمات تا چه ساعت حاضر به پرداخت پول هستید؟

پنجیمن سؤال اشتباه این است که برای خدمات تا چه ساعت حاضر به پرداخت پول هستید؟ با این سؤال شما به مشتری نشان می دهید که این رابطه صرفا برمبنای پول است که این خود رابطه غلطی است. آیا اساس امر فروش ایجاد تعادل بین خواسته های مشتری و فروشنده است؟  پرسش های شما باید به صورتی باشد که در مورد کسب و کار مشتری اطلاعات کسب کنید که بهترین راه این است که بتوانید خواسته های مشتری را درست شناسایی بکنید و محصول و خدمات تان را متناسب با خواسته های مشتری ارائه کنید و ایجاد ارزش کنید به جای این که به قیمت اهمیت دهید.

* رقبای شما چه کسانی هستند؟

ششمین سوال از 6 سؤال اشتباه فروشندگان این است که از مشتری بپرسید رقبای شما چه کسانی هستند؟ قبل از این که با متقاضی مشتری وارد مذاکره شوید باید در مورد بزرگ ترین رقبایشان تحقیق کنید. مطرح کردن این سوال نشان می دهد که شما اساسا نه مشتری را کاملا می شناسید و نه می دانید که وضعیت شان در بازار چگونه است و رقبایشان در بازار چه کسانی هستند. پس سعی کنید این حس را به مشتری انتقال دهید که به صنعت مورد نظر یا زمینه فعالیت شما کاملا تسلط دارم و آشنا هستم و اطلاع دارم که در بازار با چه مشکلاتی سر و کار دارید و دقیقا رقبای شما چه کسانی هستند تا بتوانید یک تصمیم حرفه ای برای مشتری خود ارائه کنید. امیدواریم مطالبی برایتان ارائه کردیم مورد توجه تان قرار گرفته و برایتان مفید باشد.

۱۰ نکته اساسی و کاربردی در زمینه برندینگ و بازاریابی دیجیتال

Posted by on 11:19 ق.ظ in بازاریابی | دیدگاه‌ها برای ۱۰ نکته اساسی و کاربردی در زمینه برندینگ و بازاریابی دیجیتال بسته هستند

۱۰ نکته اساسی و کاربردی در زمینه برندینگ و بازاریابی دیجیتال

برندینگ و بازاریابی دیجیتال روشی نوین در کسب و کار و بازاریابی است که برای دیده شدن محصولات ، انتخاب شدن آن ها توسط مشتریان و متعاقب آن کاهش خواب محصولات و افزایش فروش است. این روش برای افزایش توان شرکت ها و بنگاه های اقتصادی در مسیر کسب ‌وکار و یافتن بازارهای هدفِ جدید بسیار مؤثر است که در نهایت به وفاداری مشتریان به نام و نشان تجاری شرکت، منجر می‌گردد.

در این نوشتار ۱۰ نکته اساسی و کاربردی در زمینه برندینگ و بازاریابی دیجیتال بیان شده است که بکار بردن آن ها منجر به موفقیت بیشتر صاحبان کسب و کار می شود.

نکته های برتر برندینگ و بازاریابی دیجیتال

1-  استفاده از امکان ساخت و ارسال کلیپ های ویدیوئی در فیس بوک

 سال هاست که وب سایت یوتیوب رتبه دوم بهترین سایت های تولید کلیپ های ویدیویی را به خود اختصاص می دهد و فقط فیسبوک توانسته بالاتر از آن قرار گیرد. از آنجا که یوتیوب بهترین مکان برای مشاهده و اشتراک آنلاین کلیپ های ویدیویی بوده و فیسبوک نیز به طور مرتب مشغول بهبود و توسعه امکان پخش کلیپ های ویدیویی است، برند ها باید توجه ویژه ای به بازاریابی ویدیوئی داشته باشند.

۲ –  تنها ۵ ثانیه زمان دارید

تحقیقات صورت گرفته نشان دهنده آن است که تبلیغات ویدیویی شما باید جذاب باشد و چنانچه در ۵ ثانیه نخست، کلیپ ویدیویی تهیه شده نتواند توجه کاربران را به خود جلب کند، میزان مشاهده آن به شکل قابل توجهی کاهش خواهد یافت و قادر نخواهید بود کاربران را به خرید محصولات یا خدمات تان تشویق کنید.

3 –  تکامل روز افزون سامانه بازاریابی

 همزمان با تکامل روز افزون سامانه های بازاریابی و جمع آوری حجم قابل توجهی از اطلاعات توسط آن ها، بازاریاب ها در زمینه تبدیل اطلاعات موجود به داده های کاربردی و قابل استفاده در فرآیند تصمیم گیری دچار مشکلات فراوانی می شوند. فراموش نکنیم که پلتفرم هایی نظیر سامانه های بازاریابی راه حل نهایی نیستند، بلکه ابزارهایی هستند که به ما در زمینه اتخاذ تصمیم های بهتر کمک می‌کنند .

۴اشتراک گذاری منجر به ایجاد فرصت های بهتر می شود

 در فضای فعلی که انتشار اطلاعات و به اشتراک گذاری آن ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، این موضوع که تعداد قابل توجهی از مشتریان به دنبال کسب درآمد از این فضا هستند، سبب تغییر مفهوم به اشتراک گذاشتن اطلاعات شده است. علاوه بر این، فعالیت هایی نظیر حمل و نقل، رزرو هتل، رانندگی با خودروی شخصی و به اشتراک گذاشتن منابعی نظیر دانش در اجتماعات مجازی کاربران به شدت رواج داشته و موجب ایجاد استارتاپ هایی نظیر Uber و Airbnb شده است.

۵ –  حریم خصوصی فرصتی برای دزدی!

 پس از تجربه به سرقت رفتن اطلاعات و بروز حملات نرم افزاری تقریبا تمامی سازمان ها و شرکت های تجاری، این روزها سرقت اطلاعات به نگرانی اصلی افراد میانسال و مسن بدل شده است. این افراد به واسطه اعتمادی که به ابزارهای هوشمند و نرم افزارهای موجود دارند، بیش از دیگران در معرض سرقت داده های شخصی شان قرار دارند. در این میان این موضوع که افراد به چه نرم افزاری می توانند اعتماد کامل داشته باشند، می‌تواند زمینه را برای ایجاد یک برند معتبر فراهم کند؛ نه اینکه لزوماً به یک مشکل امنیتی تبدیل شود.

 ۶–  بازاریابی دیجیتال B2B می تواند منجر به جذب مشتری شود

 از منظر طراحی و تولید محتوا، تجربه مشتریان از تعامل با برند شما از طریق ابزارهای هوشمند خود نظیر موبایل و تبلت در حوزه تخصص آن دسته از شرکت های تبلیغاتی است که در زمینه تبلیغات و بازاریابی برای شرکت هایی که به صورت B2C  ( ارتباط مستقیم با مشتریان در بازار ) فعالیت می کنند.

 ۷–  مدیریت امور توسط یک روبات

 از آنجا که پلتفرم های اتوماتیک بازاریابی و ارتباط با مشتریان به جریانی غالب تبدیل شده است، بسیاری از بازاریاب ها ناگهان متوجه می شوند که به جای یک انسان، گزارش کار خود را به یک روبات ارائه می کنند. در این زمینه خطر جایی بروز می کند که شرکت‌های تجاری نمی توانند تشخیص دهند در کدام بخش باید از نیروی انسانی به جای ماشین استفاده کنند.

 ۸سابقه برند شما یک الگوریتم نیست

مدیریت آنلاین سابقه و حسن شهرت برند شما با استفاده از ابزارهای مناسب می تواند با الگوریتم گوگل هماهنگ شده و موجب افزایش رتبه محتوای مورد نظرتان و همچنین افزایش ارزش محتوای تولید شده توسط شما از طریق انتشار آن در رسانه‌های مستقل شود.

9-  معتبر یا ناشناخته بودن محصول

 امروزه شرکت هایی نظیر آمازون به منظور ارائه نقدهای معتبر از محصولات خود تحت فشار شدیدی قرار دارند. این شرکت ها به منظور کاهش فشار اقدام به انتشار نقدهای مربوط به محصولات خود کرده و به صورت نامحسوس به تبلیغ محصول خود می پردازند. این به معنای آن است که توضیحات منتشر شده در نقد منتشر شده توسط این شرکت ها یک نقد صرفاً تخصصی و بی طرفانه نیست.

۱۰ –  اهمیت گوشی های هوشمند

باتوجه به وجود اپلیکیشن هایی نظیر گوگل مپ که با استفاده از GPS  فعالیت می کنند، مشخص شدن محلی که در آن حضور دارید، به امری بسیار ساده بدل شده است و این موضوع آگهی‌دهندگان را تشویق می کند تا با تشخیص مسیر حرکت مشتریان، مشوق های جذابی را برای مراجعه آن ها به فروشگاه ها ارائه کنند.

 منبع:  نشریه فرصت امروز

کیفیت نامناسب محصولات شرکت زحمات نیروی فروش سازمان را بر باد می دهد

Posted by on 3:15 ب.ظ in بازاریابی | دیدگاه‌ها برای کیفیت نامناسب محصولات شرکت زحمات نیروی فروش سازمان را بر باد می دهد بسته هستند

کیفیت نامناسب محصولات شرکت زحمات نیروی فروش سازمان را بر باد می دهد

برخی شرکت های صنعتی در ارائه محصولات و خدمات با کیفیت نامناسب محصولات شرکت به مشتریان دقت لازم را ندارند و البته به نظر خودشان کیفیت محصولاتشان در حد خوبی قرار دارد در حالیکه نظر مشتریان چیز دیگری است. از طرف دیگر آنها خیال می کنند در بازار صنعتی به راحتی می توان با مشتریان ارتباط برقرار کرد، از آنها استعلام یا صورت گرفت و محصولات یا خدمات را به مشتریان ارائه کرد. آنها متوجه نیستند که بازاریابان و نیروهای فروش چه فعالیت های متنوع و پیوسته ای را انجام داده اند تا یک مشتری صنعتی به جرگه مشتریان سازمان اضافه شود. همین عوامل باعث می شود تا محصولات و خدمات با کیفیت مناسب به دست مشتری نرسد و در نتیجه به راحتی مشتریان خود را از دست بدهند و از دست رفتن مشتری هم برای آنها اهمیتی نداشته باشد.

یک تجربه از کیفیت نامناسب محصولات شرکت

این اتفاق زمانی که ما با یک شرکت در زمینه ساخت قطعات برای صنایع مختلف همکاری داشتیم رخ داد. پس از بررسی و انتخاب یک مشتری سودآور از بازار هدف این شرکت، ما بر آن شدیم تا با این مشتری ارتباط برقرار کرده و در نهایت بتوانیم از آنها سفارش بگیریم. پس از ارتباطات اولیه متوجه شدیم که مشتری با تامین کننده رقیب ما سال ها در حال همکاری است و در حال حاضر امکان ورود ما وجود ندارد.

با اینکه این مشتری همسایه دیوار به دیوار کارخانه ما بود اما حاضر نبود حتی جلسه ی کوچکی با ما داشته باشد. ما که می دانستیم این مشتری حجم سفارش گسترده ای در طول سال دارد نا امید نشدیم و با تاکتیک های فروش صنعتی به پیگیری خود ادامه دادیم و ارتباط خود با مشتری را حفظ کردیم. تا اینکه پس از گذشت حدود ۲ سال، در تماس با واحد تصمیم گیری خرید مشتری متوجه شدیم که تامین کننده قبلی کنار رفته و مشتری به دنبال تامین کننده جدید برای سفارشات ساخت خود است. ما هم که منتظر چنین موقعیتی بودیم، فرصت را غنیمت شمرده و جلسه ای هماهنگ کردیم که در آن مدیرعامل و مدیر خرید مشتری از کارخانه ما بازدید به عمل آوردند و درخواست کردند تا مسئولان فنی و مدیرعامل ما نیز از کارخانه آنها و قطعات مورد نیازشان بازدید نمایند.

سرافکندگی به خاطر کیفیت نامناسب محصولات شرکت

پس از جلسات متعدد بالاخره موفق شدیم حجم سفارش قابل توجهی از این شرکت بگیریم. کل این فرآیند حدود ۲ سال و ۲ ماه به طول انجامید. همه پرسنل از این اتفاق خوشحال بودند اما متاسفانه این خوشحالی داوم زیادی نداشت، چرا که اکثر قطعات ریجکت شدند و کیفیت به حدی پایین بود که مشتری بسیار ناراحت و دلخور شد و تمامی نقشه ها و مدارک را از ما گرفت و قطع همکاری نمود. این اتفاق ما را شدیدا ناراحت کرد و تمام زحمات ما را بر باد داد. متاسفانه کار از کار گذشته بود و ناراحتی حاصلی در بر نداشت. در واقع کیفیت بد محصولات شرکت ما را در مقابل مشتری سرافکنده کرد.

نکته راهبردی:

همانطور که کیفیت بالا می تواند مشتریان زیادی را جلب کند، کیفیت نامناسب محصولات شرکت هم می تواند زحمات نیروهای فروش را در یک چشم بر هم زدن هدر دهد. واحد فروش و بازاریابی شرکت ها هر چقدر هم که قوی و مثبت عمل کنند به تنهایی نمی توانند کاری از پیش ببرند. در حقیقت زمانی شرکت به سودآوری مطلوب می رسد که سایر واحدها نیز هماهنگ با واحد بازاریابی و فروش عمل کنند و وظایف خود را به خوبی انجام بدهند. وقتی ما با مشتری درباره کیفیت صحبت می کنیم باید این صحبت را در عمل به او ثابت کنیم. اینکه پرسنل شرکت فکر کنند محصولات شرکت کیفیت بالایی دارند، هیچ ارزشی ندارد. این موضوع را باید مشتری بگوید. هر گاه مشتریان از کیفیت محصولات و خدمات شما رضایت داشتند می توانید با قدرت بیان کنید که کیفیت شما در سطح مناسبی قرار دارد.
منبع : http://www.2taak.ir

داده کاوی در مدیریت ارتباط با مشتری و بازاریابی +دانلود مقاله

Posted by on 10:48 ق.ظ in بازاریابی, کسب و کار | دیدگاه‌ها برای داده کاوی در مدیریت ارتباط با مشتری و بازاریابی +دانلود مقاله بسته هستند

داده کاوی در مدیریت ارتباط با مشتری و بازاریابی +دانلود مقاله

رویکرد مبتنی بر داده کاوی در مدیریت ارتباط با مشتری و بازاریابی ، عنوان مقاله ای است در رابطه با مدیریت ارتباط با مشتری که توسط هادی ویسی عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون دانشگاه تهران و عرفانه غروی دانشجوی دکترای دانشکده علوم و فنون دانشگاه تهران نگارش یافته است.

در ابتدای مقاله و چکیده آن می خوانیم: حضور در بازار پر تلاطم رقابت، سازمان ها را به استفاده از رویکردهای نوین جهت نگهداشت مشتریان جاری، شناسایی و جذب مشتریان جدید سوق داده است.

روش های داده کاوی که قابلیت کشف دانش از انبوه داده ها را فراهم می کنند، در این موضوع به کمک سازمان ها آمده و آن ها را در راستای رسیدن به اهداف بازاریابی مدیریت ارتباط با مشتری شامل شناسایی، جذب و نگهداشت ارتقای مشتری یاری می رسانند.

در این مقاله پس از معرفی مدیریت ارتباط با مشتری، روش های داده کاوی به عنوان ابزاری جهت کشف دانش جهت پاسخ‌گویی به نیازهای کسب و کار و استراتژی های مدیریت ارتباط با مشتری مورد بررسی قرار گرفته است. به علاوه مروری بر کاربردهای مختلف داده کاوی در مدیریت ارتباط با مشتری در صنایع مختلف شامل خرده فروشی، بانکداری و مخابرات صورت گرفته است.

روش های داده کاوی در مدیریت ارتباط با مشتری و بازاریابی

پس از آن از روش های داده کاوی برای سه کاربرد مختلف به عنوان مطالعات موردی استفاده شده است که شامل موارد زیر است:

1 – بررسی تاثیر عنوان تجاری در سبد خرید مشتری در مطالعه داده های فروشگاه شهروند

2 – پیش بینی سرویس مورد تقاضای آینده مشتری در استفاده از اینترنت

3 – بررسی روی گردانی مشتری از اینترنت هوشمند با استفاده از ارزش طول عمر مشتری

در مطالعات صورت گرفته روش های مختلف داده کاوی مانند Apriori ،شبکه عصبی مصنوعی و درخت تصمیم، استفاده شده است که نتایج حاصل، بیانگر کشف قواعد حاکم بر حجم انبوه داده ها در این کاربردها بوده است. نتایج بیانگر توانایی بالای این روش‌ها در کشف دانش درونی داده های مطالعه شده در سه مطالعه موردی بوده و در بهترین حالت به دقت ۹۲% در پیش‌بینی صحیح تقاضای آینده مشترک دست یافته است.

  این مقاله شامل مقدمه،بحث مدیریت ارتباط با مشتری، مبحث داده کاوی، کاربردهای داده کاوی در مدیریت ارتباط با مشتری، مطالعات موردی و نتیجه گیری می باشد. همچنین درباره درخت تصمیم و شبکه عصبی نیز توضیح داده شده است.

مطالعه مقاله رویکرد مبتنی بر داده کاوی در مدیریت ارتباط با مشتری و بازاریابی را به صاحبان کسب و کار و بازاریابان توصیه و برای دسترسی علاقه مندان، فایل PDF این مقاله را در این نوشتار ارائه می کنیم.

برای دریافت فایل PDF مقاله رویکرد مبتنی بر داده کاوی در مدیریت ارتباط بامشتری و بازاریابی بر اینجا کلیک کنید.

Code Center