چاپ آگهی در روزنامه های کثیر الانتشار ۴۴۱۹۵۰۰۰-۰۲۱

بازاریابی

سرنوشت بازاریابی و تبلیغات در اقتصاد بحران زده

Posted by on 3:04 ب.ظ in بازاریابی, تبلیغات, کسب و کار | دیدگاه‌ها برای سرنوشت بازاریابی و تبلیغات در اقتصاد بحران زده بسته هستند

سرنوشت بازاریابی و تبلیغات در اقتصاد بحران زده

سرنوشت بازاریابی و تبلیغات در اقتصاد بحران زده ایران مسئله ای است که فعالان حوزه بازاریابی و تبلیغات در وضعیت کنونی ورشکستگی برخی شرکت ها و صعود حیرت انگیز بعضی دیگر با آن مواجه هستند.

وضعیت اقتصادی این روزهای کشور

صحبت کردن از وضعیت اقتصادی این روزهای کشور تکرار مکررات است. زجه و سوگواری به حال آن نیز دامنگیر همه مردم شده است. صنعتی که به خام فروشی نفت خود می بالید این روزها نفتکش هایش سرگردان و ویلان اقیانوس ها را بی هدف در می نوردند و حتی آن را نیز خریداری نیست و اگر باشد یوان و روپیه (یا همان مبادله کالا به کالای سابق) عایدش می شود حالا به چه کیفیتی که صحبت کردن در موردش مرثیه ایست ناگفته.

صنعت خودرو به عنوان یک صنعت مادر با برخورداری از ظرفیت ۵ درصدی از کل تولید ناخالص داخلی کشور و ۱۵ درصدی از اشتغال صنعتی آن به مثابه کلاف سر در گم حتی پراید ۴۰ میلیونی هم نمی تواند تولید کند. واردات خودرو که به بهانه کنترل ارز جمع آوری شده و هزاران نفر شاغل مستقیم و غیر مستقیم آن بیکار شده اند.

وضعیت شرکت های حوزه مالی نیز مشخص است. بانک های ورشکسته و شرکت های بیمه مغموم به همراه بورسیه ای تا مرز سکته پیش رفته. البته با تصمیمات خلق الساعه دولت برخی بنگاه ها هم به نوبه خود سودهای وحشتناکی برده و چهار نعل می تازند. آنانکه در پس خود تحریمی دولت در لغو واردات برخی محصولات نظیر پوشاک، محصولات غذایی، مصالح ساختمانی و … دیگر با اسمش رو نبر هم فالوده نمی خورند.

سرنوشت بازاریابی و تبلیغات در اقتصاد بحران زده

لذا پیش روی حوزه بازاریابی و تبلیغات غیر از دو گروه عمده که یا ورشکسته اند و کسب و کارشان را قفل شده می بینند و یا مغرور از قیمتهای سر به فلک کشیده بازار حتی نظری هم به تبلیغات نمی کنند، چه مانده است ؟!

حال چه باید کرد؟ شرکت را داون سایز کرد؟ نیروها را تسویه کرد؟ و یا راه دیگری برای بقا باقی مانده است؟

 در این وضعیت بهترین راه تمرکز بر روی گروه دوم است. پیدا کردن راهی برای تفهیم آنها به خطر پیش رو در صورت گشایش مسائل اقتصادی و پیش دستی رقبا.حتما در بین آنها هستند افراد دلسوز و یا جاه طلبی که به فکر آینده اند و حاضرند زودتر از رقبا پایه های کسب و کار خود را قدرتمند کنند و اینجاست که موضوع برندینگ کلید می خورد.

توجه فعالین حوزه بازاریابی و تبلیغات به “برندینگ”

لذا توجه به “برندینگ”  با ابزارهای نوین در اختیار و ارائه پروپوزول های جذاب در این خصوص می تواند برگ برنده فعالین حوزه بازاریابی و تبلیغات در این وضعیت باشد. از جمله روش های BTL کمپین های روابط عمومی یا PR Solution چه بصورت سنتی و چه بصورت دیجیتال در راستای برندسازی فضای موثری را برای صاحبین کسب و کار فراهم می کند. فعالیت هایی نظیر CSR در جنبه های آموزشی، فرهنگی و یا خیریه از جمله این اقدامات هستند.

منبع: کافه بازاریابی

تکنیک های ارتباط رو در رو و نکاتی چند در خصوص آن

Posted by on 2:41 ب.ظ in بازاریابی | دیدگاه‌ها برای تکنیک های ارتباط رو در رو و نکاتی چند در خصوص آن بسته هستند

تکنیک های ارتباط رو در رو و نکاتی چند در خصوص آن

تکنیک های ارتباط رو در رو به فرد کمک می کند که در برقراری ارتباط موثر با افراد مختلف اعم از خانواده، همکاران، مشتریان، افراد مافوق و کلیه مخاطبین خود موفق باشد.

ارتباطات فرایند انتقال پیام از فرستنده به گیرنده به شرط همسان بودن معانی بین آن‌ها است. معنا در علم ارتباط شامل مفاهیم ذهنی و احساسات هر دو می‌شود. ارتباطات فرایندی است که در آن معنا بین موجودات زنده تعریف و به اشتراک گذاشته می‌شود.

کسب موفقیت فرد به توانایی او در برقراری ارتباط با دیگران بستگی دارد. برای رسیدن به موفقیت باید هنر برقراری ارتباط موثر را داشته باشیم. یکی ویژگی‌های افراد موفق مهارت و توانایی آنها دربرقراری ارتباط با دیگران است. ارتباط غیرمؤثر باعث کاهش همکاری و هماهنگی، کاهش بازدهی، تنش‌های درونی، شایعات و بدگویی، افزایش ترک کار و غیبت از کار می‌شود.

در این مطلب می‌توانید نکاتی چند در خصوص تکنیک های ارتباط رو در رو را بخوانید.

تکنیک های ارتباط رو در رو

• حفظ فاصله جانبی را در ارتباطات رو در رو در نظر بگیرید. این فاصله حریم نیم تا دومتری است. سعی کنید بیش از حد به مخاطب نزدیک نشوید چون حس بدی به وی دست می دهد.

• هنگام صحبت کردن به چشمان مخاطب نگاه کنید. (حفظ تماس چشمی)

• به ازای هر چند ثانیه با تکان دادن سر به نشانه تایید، به مخاطب القا کنید که شنونده خوبی هستید (شنود موثر).

• از زبان بدن در ارتباطات استفاده کنید.

• نوع پوشش ظاهری شما متناسب با مخاطب باشد.

• از واژه های مورد علاقه مخاطب در هنگام صحبت کردن استفاده کنید.

• در انتقال پیام به مخاطب، شفاف و واضح عمل کنید.

• اطمینان حاصل کنید که مخاطب منظور اصلی شما را در یافت کرده است.

• مهم نیست که در ارتباطات چه می گوییم، مهم برداشت مخاطب از حرف های شماست.

دیگران این مطلب را هم مطالعه کرده اند: تأثیر زبان بدن در بازاریابی مدرن

عوامل موثر بر ادراک مشتری کدامند ؟

Posted by on 4:24 ب.ظ in بازاریابی, کسب و کار | دیدگاه‌ها برای عوامل موثر بر ادراک مشتری کدامند ؟ بسته هستند

عوامل موثر بر ادراک مشتری کدامند ؟

ادراک مشتری بخشی از تکنیک های جذب مشتری در کوتاه مدت و بلند مدت است. در این رابطه لازم است عوامل موثر بر ادراک مشتری شناخته شود. محققان نشان داده اند که ۵ درصد کاهش در تعداد مشتریان باعث از دست رفتن ۸۵ درصد سود بانک ­ها و ۵۰ درصد سود شرکت های بیمه می شود و در عین حال ۵ درصد افزایش در میزان نگهداری مشتریان باعث افزایش ۲۵ تا ۱۲۵ درصدی سودآوری بانک ­ها و ۷۵ درصدی سودآوری صنایع دیگر می ­شود.

عوامل موثر بر ادراک مشتری

مواجهات:

این عبارت بر اساس عمل متقابل بین خریدار و فروشنده تعریف شده است. به عبارتی دیگر دوره­ای از زمان که مصرف کننده با خدمات ارتباط متقابل پیدا می­کند.

شواهد خدمت:

اغلب خدمات به دلیل ماهیت نامحسوس درک­شان برای مصرف کننده مشکل است. بنابراین مشتریان درباره کیفیت خدمات بر اساس محسوسات ومحیط احاطه کنند خدمت قضاوت می­کننده یعنی قضاوت درباره خدمات را براساس واقعیات پیرامون آن مانند پوشش ظاهری، رنگها، ترکیبات، صداها و طراحی فضا جهت ایجاد یا افزایش تمایل برای خدمات، انجام می­دهند.

تصویر ذهنی:

منظور از تصویر ذهنی، موضوعاتی است که در ذهن مشتری از سازمان وجود دارد.این موضوعات می­تواند عینی(مثل ساعات کار، راحتی دسترسی) یا ذهنی یا احساسی(مثل شور و هیجان، امانت، خنده) باشد. 

قیمت:

به دلیل نامحسوس بودن خدمات، قیمت می­تواند اثر عمده­ای بر ادراک از کیفیت خدمات داشته باشد، به این صورت که وجود خدمات با قیمت بالا باعث ایجاد این انتظار در مشتری می­شود که خدمات باید دارای کیفیت بالا و خدمات با قیمت پایین کیفیت ضعیف دارد.

رضایت مشتری:

منظور از رضایت مشتری فراتر از کیفیت خدمات است، در واقع رضایت مشتری علاوه برکیفیت خدمات، قیمت، عوامل موقعیتی وفردی را نیز شامل می شود.

ارزش:

ارزش عبارت از، دریافت و برآورد مشتری از خدمات دریافتنی بر اساس هزینه صرف شده در برابرمنفعت کسب است.

ویژگی های خدمات به مشتری

ویژگی خدمات شامل ناملموس بودن، تفکیک ناپذیر بودن، تغییر پذیری، فناپذیری و عدم انتقال مالکیت است؛ که در زیر مختصری پیرامون آن شرح می­دهیم.

ناملموس بودن:

خدمات را نمی­توان به وسیله هیچ یک از خواص فیزیکی ارزیابی کرد. به عبارتی قبل از مصرف نمی توان این­گونه خدمات را مستقیماً ارزیابی کرد.

تفکیک­ناپذیری:

منظور این است که ارایه دهنده خدمات ومصرف کننده برای به دست آوردن منافع باید با یکدیگر در تعامل باشند.

تغییرپذیری:

تغییرپذیری هم به واسطه نتایج و هم به واسطه­ای فرآیندهای تولید بر مشتریان اثر می­گذارد در واقع منظور از تغییر­پذیری این است که تولید خدمات باید در حضور مشتری باشد لذا امکان اینکه در آن لحظه بتوان تغییرات در تولید خدمت به وجود آورد امکان ندارد.

فناپذیری:

عبارت از این است که کالا وخدمات را نمی­توان ذخیره کرد بلکه بر این اساس فناپذیری خدمات، مستلزم توجه بیشتر به مدیریت تقاضا وبرنامه­ریزی است.

مالکیت:

منظور از مالکیت این است که خریدار معمولاً در هنگام ارایه خدمات فقط ارزش خدمات را دریافت می­کند و در واقع مالکیت دائمی خدمات ارایه شده را به دست نمی­آورد.

کیفیت خدمات

مدیران سازمان­ها و شرکت­های خدماتی باید بدانند و به این باور برسند که کیفیت خدمات یک استراتژی سود آور برای آنها است. کیفیت خدمات دارای ابعاد گوناگون­اند که در ذیل آمده است.

وضعیت ظاهری و امکانات:

که منظور همان شکل ظاهری، تسهیلات فیزیکی، تجهیزات، ظاهر کارکنان و.. 

قابلیت اطمینان:

توانایی انجام خدمات همانطور که وعده کرده­اند.

رغبت وتمایل به پاسخگویی:

یعنی تمایل به ارایه خدمات به مشتریان در اسرع وقت

مهارت و تبحر:

یعنی دارای مهارت در ارایه خدمات به مشتریان 

ادب ونزاکت:

یعنی داشتن ادب و احترام و برخورد صمیمانه با مشتریان

قابلیت اعتماد:

یعنی امانت دار، صادق و راستگویی ارایه دهنده خدمات 

امنیت:

یعنی عدم وجود خطر وشبهه در خدمات ارایه شده

امکان دسترسی:

یعنی سهولت و دسترسی آسان به خدمات

ارتباط با مشتری:

یعنی دادن اطلاعات و آگاه نمودن مشتری از خدمت ارایه شده

درک و شناخت مشتری:

یعنی تلاش برای درک و شناخت بیشتر مشتری

منبع:admark.ir

تقویت فروش برند با 5 راهکار هوشمندانه

Posted by on 4:19 ب.ظ in بازاریابی, کسب و کار | دیدگاه‌ها برای تقویت فروش برند با 5 راهکار هوشمندانه بسته هستند

تقویت فروش برند با 5 راهکار هوشمندانه

پنج راهکار کاربردی برای تقویت فروش برند و انگیزه تیم فروش برندها در این نوشتار پیشنهاد می شود که مزیت اصلی این راهکارها نیاز نداشتن آن ها به  هزینه اضافی است.

به طور معمول مدیرهای بخش فروش کارمندان خود را با استفاده از شیوه های سنتی، مخصوصا برگزاری رقابت در میان فروشندگان، مدیریت می کنند. اگرچه در نگاه نخست استفاده از شیوه های قدیمی در عصر مدرن عجیب به نظر برسد، اما این شیوه هنوز هم نتیجه بخشی نسبتا مطلوبی دارد. ایراد اصلی شیوه سنتی برگزاری رقابت در توان درگیری ساختن فروشندگان است. بر این اساس رقابت های سنتی فقط فروشندگان ماهر را جذب می کند. بقیه فروشندگان تمایل چندانی برای شرکت در چنین چالشی نشان نخواهند داد. نتیجه استراتژی مسابقه موفقیت بیشتر ستاره های برندتان و بی تفاوتی هرچه بیشتر سایر فروشندگان خواهد بود.

خب، حالا که مسابقه های سنتی راهگشای مدیریت بخش فروش نیست، تکلیف برندها چه خواهد شد؟ در این مقاله به بررسی پنج راهکار کاربردی به منظور تقویت فروش برند و انگیزه تیم فروش برندها خواهم پرداخت. مزیت اصلی این راهکارها عدم نیاز به صرف هرگونه هزینه اضافی است. پس با ادامه این مقاله همراه باشید.

تقویت فروش برند

5 راهکار خلاقانه برای تقویت فروش برند

1. فراهم سازی امکان مربیگری

به نظر من مفهوم «مربیگری» و «دریافت واکنش» به یک معنا نیست. اگرچه دریافت واکنش کارمندان و ارائه توضیحاتی در مورد آن نقش موثری در ارتقای یک کسب و کار دارد، اما به ندرت در کارمندان ایجاد انگیزه می کند. در طرف مقابل، مفهوم مربیگری در صورت کاربرد درست تاثیرگذاری بالایی روی انگیزه کارمندان خواهد داشت.

توصیه من به مدیرهای بخش فروش استفاده از مفهوم مربیگری به عنوان یک هدیه برای کارمندان است. بر این اساس به جای ارائه توصیه های مختلف در قالب مربیگری به همه کارمندان باید به گونه ای ویژه مربیگری هر عضو برندمان را برعهده بگیریم. شیوه انتخابی ما باید به خوبی بیانگر ارزشمندی توصیه ارائه شده باشد. به عنوان مثال، به جای بیان ساده عبارت «من زمانی مشخص را برای مربیگری تو در تقویم کاری ات قرار می دهم»

ارائه راهکار توسط کارمندان

از کارمندان تان به گونه ای خاص تر درخواست ارائه توصیه نمایید: «من بسیار خوشحال خواهم شد تا تو را در زمینه X (بحث مورد نیاز به مربیگری شما) راهنمایی کنم. در این فرآیند هم تو چیزهایی به من یاد می دهی و هم من به عنوان مسئول بخش به تو کمک خواهم کرد. مطمئنم در کنار هم موفقیت بی نظیری را کسب می کنیم. به نظرت این کار برای تو فایده مند خواهد بود؟»

نکته مهم در اینجا تنفر اغلب ما از دریافت توصیه های مختلف از سوی مدیر بخش مان است. این کار احساس ضعف و عدم نمایش عملکرد مطلوب را در ما تقویت می کند. به همین دلیل توصیه من گفت وگوی صمیمانه با کارمندان پیش از ارائه توصیه های مورد نظر است. در فرآیند گفت وگو تلاش اصلی ما تبدیل فرآیند مربیگری از اقدامی توهین آمیز (برای کارمندان) به جایزه ای بی نظیر (به عنوان توصیه های ارزشمند) است. مزیت اصلی مربیگری به شیوه مدرن نیز در همین امر نهفته است. به عبارت ساده، مربیگری ما فرصت تصمیم گیری در مورد پذیرش توصیه ها را به کارمند یا کارمندان مورد نظر خواهد داد.

2. استفاده از سبک رهبری درست

منظور من از بخش حاضر به دو صورت متفاوت است. نخست، درخواست از مدیران ارشد شرکت به منظور اختصاص زمان مناسب برای ملاقات و گفت وگو با کارمندان بخش مان. دوم، بهره گیری از امکانات رهبری بخش مان به منظور کمک به بهبود وضعیت کارمندان و همچنین تقویت روحیه شان.

سه ایده خلاقانه به منظور استفاده از قدرت رهبری

در اینجا به سه ایده خلاقانه به منظور استفاده از قدرت رهبری مان به منظور تقویت روحیه و انگیزه فروشندگان برندمان اشاره خواهم کرد:

رئیس شما کار تماس ها ی تان را انجام می دهد:

یکی از ایده های جالب برای ایجاد رقابت در میان فروشندگان تغییر جایزه فرد برنده است. منظور من از تغییر جایزه انتخاب خودتان به عنوان دستاورد فروشنده برنده است. بر این اساس شما به عنوان مدیر بخش پس از پایان رقابت چند ساعتی را در کنار فروشنده برنده کار خواهید کرد. در این میان جایگاه شما عوض می شود. بدین معنا که کارمندتان در نقش رئیس و شما در نقش کارمند قرار خواهید گرفت. در ساعت های همکاری تان شما وظیفه انجام کارهایی مورد درخواست رئیس موقت تان را دارید.

بدون تردید انگیزه ما در صورت تعیین چنین پاداشی برای شرکت در هر نوع مسابقه ای افزایش خواهد یافت. به علاوه چنین جایزه ای بسیار سرگرم کننده خواهد بود. مزیت دیگر این مسابقه نمایش میزان اعتماد به نفس شما برای همکاری و ایجاد فضایی صمیمی با کارمندان تان است. وقتی فضای یک شرکت در حالت دوستانه قرار دارد، فرآیند تقویت انگیزه کارمندان به گونه ای راحت تر شکل می گیرد.

مدیرعامل شما را به ناهار دعوت می کند:

به عنوان یک فروشنده بیشتر زمان ما در تعامل با مدیران درجه سوم شرکت ها می گذرد. اگر قصد تعیین جایزه ای برای برنده مسابقه فروش را داریم، امکان افزایش هیجان با درگیر ساختن مدیران رده بالا وجود خواهد داشت. به این ترتیب جایزه رقابت را از همکاری شما با کارمند برنده به صرف وعده ناهار همراه با مدیرعامل شرکت در یک رستوران لوکس تغییر دهید. بی تردید چنین جایزه ای برای هر فروشنده ای جذاب خواهد بود. دلیل اصلی آن هم نه به دلیل صرف ناهار با مدیرعامل، بلکه امکان بهره مندی از نقطه نظرهای وی و همچنین ایجاد ارتباطی پایدار با وی است.

ارائه سخنرانی در ملاقات فروش بعدی:

به عنوان جایزه، از فروشنده برتر بخش تان درخواست ارائه سخنرانی در جلسه بعدی ملاقات فروش را کنید. این امر به ویژه برای فروشندگان جوان بسیار جذاب خواهد بود. همه ما در دوران جوانی و ابتدای شروع فعالیت حرفه ای مان به دنبال کسب موقعیتی به منظور اثبات توانایی های مان بوده ایم. ارائه چنین فرصتی به فروشنده برگزیده مان انگیزه های وی و سایر فروشندگان در ادامه مسیر را به شدت تقویت خواهد کرد. مزیت اصلی این ایده دستیابی به چند هدف مختلف است. به این ترتیب انگیزه فرد مورد نظر، سایر اعضای بخش فروش و همچنین کل کارمندان شرکت تقویت خواهد شد. همچنین سایر برندها نیز از فرهنگ جالب شرکت مان تعجب زده می شوند.

3. مشتریان را وارد ماجرا کنید

مشتریان هر برندی نیروی تقویت انگیزه بسیار بالایی دارند. من به طور معمول با دعوت از مشتریان برای حضور در دفتر فروش به فروشندگان برتر فرصت استفاده از نقطه نظر های آنها در مورد محصولات، شیوه رفتار و سرویس دهی شان را می دهم. تاثیرگذاری این کار نه تنها روی فروشندگان، بلکه سایر بخش های یک شرکت نیز محسوس است. اگر در دنیای امروز به دنبال تقویت جایگاه برندمان هستیم، باید تعامل نزدیک مان با مشتریان را حفظ کنیم.

وقتی ترتیب یک ملاقات میان مشتریان و اعضای تیم فروش را می دهید، محورهای اصلی بحث باید معطوف به واکاوی دلایل انتخاب برندمان در میان انبوه رقبا، میزان رضایت از سرویس دهی اعضای شرکت و محصول، انتقادات و از همه مهم تر پیشنهادهای لازم برای بهبود کیفیت کار برندمان است. اگر به دنبال نتیجه بخشی بهتر مراسم ملاقات تان هستید، فرآیند پرسش و پاسخ را از یاد نبرید. این فرآیند به مشتریان فرصت مناسبی در راستای بیان جزئی ترین نکات می دهد. اگر گمان می کنید مشتریان شما در ملاقات های رو در رو توان بیان تمام خواسته های خود را ندارند، کانال های ارتباطی دیگر را تقویت کنید. ایمیل و شبکه های اجتماعی از مهم ترین کانال های ارتباطی دنیای مدرن به حساب می آیند.

فرآیند ملاقات با مشتریان نه تنها فروشندگان را نسبت به عملکردشان آگاه می سازد، بلکه یک اصل مهم کسب وکار را نیز به آنها یادآوری می کند: همیشه تمام فرآیندها معطوف به مشتری و رضایت اوست. مزیت اصلی تعامل و وقت گذرانی با مشتریان تقویت روحیه کارمندان بخش فروش و بازگشت به کار با انگیزه مضاعف است، بنابراین هیچ گاه فرآیند تقویت ارتباط برندتان با مشتریان را فراموش نکنید.

4. سرمایه گذاری روی آموزش

امروزه آموزش یکی از بحث های مهم در توسعه کسب وکار به حساب می آید. تا همین چند دهه پیش کمتر برندی به فکر آموزش کارکنانش بود. در آن زمان چنین کاری کاملا بی معنا تلقی می شد. دلیل اصلی آن نیز اعتماد مدیران به مدارک تحصیلی کارمندان شان بود. با این حال دنیای امروز دیگر صرفا به مدرک کارمندان اتکا ندارد. در مصاحبه های استخدامی بسیاری از برندهای بزرگ دیگر حتی پرسشی در مورد مدرک تحصیلی افراد نیز صورت نمی گیرد. دلیل این اقدام و تغییر جهت نیز کاملا واضح است: امروزه مهارت بیشتر از مدرک مورد نیاز شرکت هاست.

کسب مهارت همراه با تجربه

وقتی از مهارت صحبت می کنیم، علاوه بر دانش های آکادمیک باید تجربه را نیز مدنظر قرار دهیم. بر این اساس شاید بسیاری از نخبه های دانشگاه های بزرگی مانند هاروارد یا آکسفورد در زمینه کسب مهارت دچار مشکلات فراوانی باشند. در اینجا نقش سازنده برندها در تقویت مهارت کارمندان شان به چشم می آید. بر این اساس هر برندی باید برنامه ای دقیق به منظور افزایش دانش آکادمیک و از همه مهم تر مهارت کارمندانش داشته باشد.

به عنوان یک برند تشنه موفقیت باید به کارمندان برجسته مان در راستای ادامه سیر پیشرفت شان کمک کنیم. در بیشتر مواقع این کمک خارج از حالت مادی (ارائه پاداش نقدی) است. بر این اساس تعیین فرصت های مناسب برای شرکت در کلاس های مهارت افزایی یا برگزاری چنین کلاس هایی ایده مناسبی خواهد بود. هماهنگی بخش فروش با دپارتمان نیروی انسانی نقش تعیین کننده ای را در این ماجرا ایفا خواهد کرد.
اگر کلاس های مورد علاقه فروشندگان برتر نیازمند صرف زمان نسبتا زیادی است، پیشنهاد من ارائه مرخصی چند روزه به کارمندان مستعد است. به این ترتیب آنها با خیالی راحت به افزایش مهارت های شان خواهند پرداخت.

یکی از راهکارهای جالب برخی از برندهای بزرگ تبادل کارمندان شان با یکدیگر است. به این ترتیب با هدف افزایش مهارت کارمندان تعدادی از آنها برای مدتی معین در برندی دیگر مشغول به فعالیت خواهند شد.

5. فراهم سازی فرصت های اضافی

اگر یک فروشنده در حال ارائه عملکرد مناسب است، با فراهم سازی فرصت های تازه انگیزه وی برای ادامه تلاش اش را دوچندان کنید. به عنوان مثال، شما امکان ارائه فرصت ارتقای شغلی خارج از دستورالعمل را به فرد مورد نظر خواهید داشت. همچنین تغییر محیط کاری فرد مورد نظر نیز چالش تازه ای را برای تقویت عملکرد و ادامه روند رو به رشدش پیش روی وی خواهد گذاشت. به طور معمول در تغییر محیط کاری، کارمند نمونه به بخش دیگری با شرایط متفاوت منتقل می شود. توجه داشته باشید که بخش مورد نظر علاوه بر هماهنگی با مهارت های کارمند باید دارای سطح بالاتری نسبت به موقعیت قبلی وی نیز داشته باشد. هدف اصلی از چنین اقداماتی تقویت مداوم انگیزه کارمند مورد نظر است.

 اجرای کمپین بازاریابی

یکی دیگر از فرصت های جالب ایجاد موقعیت مساعد برای فروشنده برتر در زمینه خلق یا مشارکت در راه اندازی و اجرای کمپین بازاریابی آتی شرکت است. همه ما می دانیم که فرآیند فروش تعامل نزدیکی با حوزه بازاریابی دارد. به همین دلیل یکی از پیشنهادهای جالب برای کارمندان بخش فروش فراهم سازی فرصت مشارکت در کار بازاریابی برندمان است. توجه داشته باشید که حضور فروشنده مورد نظر در فرآیند بازاریابی برند باید جزو سابقه وی درج شود. این کار فقط از طریق درج نام وی در بخش تولیدکنندگان کمپین امکان پذیر خواهد بود.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردم، تقویت انگیزه کارمندان الزاما نیازمند صرف هزینه های سنگین نیست. با یک برنامه دقیق و ایجاد رابطه ای نزدیک و در عین حال پایدار با کارمندان بخش فروش امکان تقویت مداوم انگیزه شان وجود خواهد داشت. توجه داشته باشید که برخی از نمونه های مورد اشاره در مقاله حاضر (مانند صرف ناهار فروشندگان برتر با مدیرعامل شرکت) بسیار باارزش هستند. البته این به معنای ارزش مادی چنین ملاقات هایی نیست. برعکس، این دیدارها به قدری مهم هستند که امکان ارزش گذاری مادی روی آنها فراهم نیست.

تبلیغات کم‌هزینه برای کسب و کارها با ایده های ثابت شده

Posted by on 3:49 ب.ظ in بازاریابی, تبلیغات | دیدگاه‌ها برای تبلیغات کم‌هزینه برای کسب و کارها با ایده های ثابت شده بسته هستند

تبلیغات کم‌هزینه برای کسب و کارها با ایده های ثابت شده

در این نوشتار چند ایده تبلیغات کم‌هزینه برای کسب و کارها پیشنهاد می شود که بسیار آسان و کاربردی هستند با این فرض که این تبلیغات در محدوده کسب و کار خودتان صورت می گیرد.

شما نیاز دارید که برای کسب‌وکار خود تبلیغ کنید، اما برای این تبلیغ ۲ قانون کلی وجود دارد: تبلیغات در درجه اول باید کم‌هزینه بوده و برای یک مجموعه مخاطب هدف باشد.

چه کسی دوست دارد میلیون ها تومان هزینه کند برای دسترسی به افراد و مشتریان بالقوه‌ای که در کشوری غیر از ایران هستند. در حالیکه شما در تهران حضور دارید، متوجه منظور من شدید؟

۱۴ پیشنهاد برای تبلیغات کم‌هزینه و محلی

۱٫حساب‌های اشتراک آنلاین در دایرکتوری‌های موجود ایجاد کنید:

راهنمای آنلاین در این دایرکتوری به افراد کمک می‌کند تا به کسب‌وکارهای بومی، رستوران‌ها، خرده‌فروش‌ها و … دسترسی پیدا کنند. علاوه بر این بازدیدکنندگان نقدی بر بازدید و مراجعه خود به این کسب‌وکارها را در این سایت‌ها درج می کنند که منجر به دریافت پتانسیل بالا برای تبلیغات دهان‌به‌دهان می‌شود. باز کردن چنین حسابی در برخی از سایت های فرهنگسراها یا … به رایگان یا با هزینه بسیار کم ممکن می باشد که شما را از مشتریان محلی برخوردار می کند.

۲٫خوراک خبری برای روزنامه‌ها و مجلات کسب‌وکار ایجاد کنید:

قبل از آن مطمئن شوید که مطلب شما حتما ارزش خبری داشته باشد و فقط در غالب یک تبلیغ برای مطبوعات تنظیم نشده باشد. شما می‌توانید این کار را در زمان استخدام نیروی جدید، افتتاح شعبه جدید، برنده شدن یک جایزه و یا اضافه شدن مجموعه‌ای از محصولات یا خدمات به مجموعه فعلی خود، شریک شدن با شرکتی دیگر در کسب‌وکار، سازماندهی مجدد کسب‌وکار خود، همکاری با یک سازمان خیریه یا برندسازی مجدد برای خودتان انجام دهید.

۳٫پیام خود را عیناً به منازل برسانید:

– اتومبیل خود را تبدیل به یک رسانه تبلیغاتی کنید: نام شرکت خود را بر روی پلاک و یا حاشیه قاب پلاک اتومبیل خود درج کنید. برچسب، یا یک نشان آهنربایی برای این کار تهیه کنید و بر روی سپر یا بدنه اتومبیل خود و دیگران نصب کنید.

۴٫ به عضویت یک سیستم اعلام اطلاعات تلفنی دربیایید.

از موارد مشابه اینها می‌توان مراجعه به کتاب‌ها و یا سایتهایی را نام برد که در عنوان خود از واژه در اشاره به تبلیغات رایگان استفاده می‌کنند. حتی می‌توانید در این دایرکتوری‌ها اقدام به خرید فضای تبلیغاتی کنید.

۵٫ تراکت و یا اطلاعیه‌های کوچکی را در رابطه با کسب‌وکار خود تهیه کنید

تراکت و یا اطلاعیه‌های کوچک را در تابلو اعلانات کتابخانه‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و یا مراکز اجتماعی قرار دهید.

۶٫جوایز مربوط به مسابقات را تأمین کنید:

مسابقات مختلف در رادیو و تلویزیون و … برگزار می‌شود که می توانید جوایز این مسابقات را تأمین کنید بدین طریق از شما در این مسابقات نام‌برده شده و بر سر زبان‌ها می‌افتید، حتی ممکن است شانس این را هم داشته باشید که در سایت رسمی این کسب‌وکارها هم از شما نام‌برده شود.

۷٫در مراسم‌ ملی و عمومی شرکت کنید:

در مراسمی مانند رژه‌ها یا روزهای دیگر که به‌صورت عمومی جشن گرفته و اعلام می‌شوند، فعالیت و شرکت داشته باشید.

۸٫ یک ترویج متقابل در نظر داشته باشید:

در این رابطه می‌توانید به یک شرکت یا کسب‌وکار دیگر در صنعت خود رجوع کنید و در رابطه با ترفیع و تبلیغ متقابل محصولات یکدیگر مذاکره کنید. در این زمینه شما می‌توانید قرار دادن یک لینک در سایت خودتان از کسب‌وکار همدیگر، شریک شدن در یک بیلبورد تبلیغاتی و یا سهیم شدن در هزینه‌های مربوط به یک ارسال پستی تبلیغات را در نظر بگیرید. حتی بسیاری از کسب‌وکارها هستند که می‌توانند با یکدیگر همکاری و مشارکت داشته باشند: مانند یک سالن آرایش در کنار یک بوتیک لباس، یک فروشگاه لوازم کامپیوتر و یک مرکز تعمیر قطعات کامپیوتری، یک مرکز مراقبت‌های بهداشتی با چند پزشک متخصص یا عمومی و … .

۹٫ در رویدادها شرکت کنید:

در فرصت‌های مرتبط با اسپانسری که توسط اتاق بازرگانی ایجاد می‌شود شرکت کنید.

۱۰٫یک ترویج را در کنار فاکتور فروش خود در نظر بگیرید:

به مشتریان خود در صورت معرفی یک شخص یا کسب‌وکار که از شما خرید کنند، تخفیفی را ارائه دهید و همچنین این تخفیف را برای فرد یا کسب‌وکاری که در نوبت اول از شما اقدام به خرید می کند نیز ادامه دهید.

۱۱٫تبلیغات کلیکی را در رابطه با کسب‌وکار خود آزمون کنید:

شما می‌توانید تبلیغاتی را برای موتور جستجو تهیه کنید و در آن شهر و منطقه‌ی تبلیغاتتان نشان دهید. دو گزینه معروف برای این منظور می‌تواند سیستم ادوردز گوگل و جستجوی یاهو باشد. البته اینها نمونه های خارجی هستند که بسیاری از شرکت های ایرانی هم از آنها استفاده می کنند، مانند آپارات یا دیجی کالا که شما با جستجویی ساده می توانید نمونه های ایرانی آنها را هم پیدا کنید. اکثر این سیستم‌ها به شما اجازه تعیین تعداد کلیک و میزان هزینه‌ای را که در روز می‌خواهید برای آنها صرف کنید، می‌دهند، درنتیجه شما در محدوده تعریف‌شده برای بودجه خود باقی‌مانده و از آن خارج نمی‌شوید.

۱۲٫یک صفحه فیسبوک و یا سایر شبکه های اجتماعی مختص کسب‌وکار خودتان را ایجاد کنید:

عضو یکی از گروهای فیسبوک محلی شوید و به‌صورت مرتب و روزانه بر روی صفحه این گروه در فیسبوک ارسال محتوا داشته باشید. همچنین عضویت در دیگر گروه‌های فیسبوک را نیز در نظر داشته باشید. به عنوان مثال اسم محله خودتان را در موتور جستجو فیسبوک سرچ کنید و نتایج را ببینید.

۱۳٫با پوشیدن تیشرت شرکت در یک رویداد اجتماعی شرکت کنید:

درحالی‌که شما و دیگر اعضا شرکت تیشرت های شرکت خودتان را پوشیده‌اید به‌عنوان داوطلب در یک رویداد اجتماعی حاضر شوید. شما در این رویدادها ممکن است مثلا قوطی‌های آب‌معدنی را بین دوندگان دو ۵۰۰۰ متر تقسیم کنید و یا اقدام به اداره یک کیوسک فروش محصول در یک نمایشگاه محلی کنید.

۱۴٫هیچ‌گاه قدرت بازاریابی دهان‌به‌دهان را دست‌کم نگیرید:

کارکنان خود را تشویق به صحبت درباره خدمات خود در رویدادهای ورزشی، مراسم و فروشگاه‌های خرید بکنید. برای کسانی که به شما مشتری معرفی می‌کنند نیز تسهیلاتی را در نظر بگیرید.

منبع: ایده و خلاقیت